Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Technologie nie powinny zastępować człowieka, ale go wspierać – dr Maciej Kawecki o automatyzacji

blog_Kawecki

Automatyzacja opanowała fabryki a dziś wkracza w każdy zakamarek naszego życia. Maszyny pomagają nam wydajniej pracować, szybciej myśleć i lepiej odpoczywać. Czy to droga ku świetlanej przyszłości, czy może wyboisty szlak, na końcu którego będziemy musieli stawić czoła robotom? O to, jak mądrze i krytycznie wykorzystywać automatyzację w codziennym życiu i pracy, zapytaliśmy dr Macieja Kaweckiego, prezes Instytutu Stanisława Lema.

W swoim wykładzie podczas LIVE’a Sektor 3.0, dr Maciej Kawecki spojrzał na świat technologii oczami Karela Čapka, Stanisława Lema i Yuvala Noah Harariego. Zastanawiał się nad rolą technologii w przyszłości ludzkości i granicami, które powinniśmy postawić przed automatyzacją. Podczas rozmowy nagranej tuż po transmisji, dyskutujemy o praktycznym wymiarach automatyzacji, jej zastosowaniu w codziennym życiu, pracy i działaniach społecznych.

Z rozmowy z dr Maciejem Kaweckim dowiesz się:

 • 01:00 W jakich branżach automatyzacja odgrywa dziś najważniejszą rolę?
 • 02:10 Jak automatyzacja może przydać się w działaniach społecznych?
 • 04:49 Jak wykorzystywać automatyzację w codziennym życiu i pracy?
 • 07:29 Jak przygotować się do życia w zautomatyzowanym świecie?
 • 09:38 Jakie są granice rozsądnej automatyzacji?
 • 12:53 Od kogo uczyć się o technologiach i automatyzacji? Co czytać?
 • 16:53 Z jakimi wzorcowymi zastosowaniami automatyzacji spotkał się ostatnio dr Kawecki?
 • 22:00 Jak powinniśmy wdrażać technologie?

 

Lista książek polecanych podczas rozmowy przez dr Kaweckiego:

 1. Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła – Kevin Mitnick, William L. Simon
 2. Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg – Jerzy Vetulani, Maria Mazurek
 3. Wielka czwórka. Ukryte DNA – Scott Galloway
 4. Kompilatory – Jeffrey Ullman, Alfred V. Aho, Monica S. Lam, Ravi Sethi
 5. Bliżej technologii – Gerald Lynch
 6. Surveillance capitalism – Shoshana Zuboff

Przeczytaj także:

 

Dr Maciej Kawecki: Prezes Instytutu Lema – dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2016–2019 dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, odpowiadającego za sektor innowacji. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiował również na Uniwersytecie w Sztokholmie oraz Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem. Ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Dyplomacji. W 2017 r. laureat nagrody specjalnej za wkład w reformę ochrony danych osobowych w konkursie Prawników Liderów Jutra Dziennika Gazety Prawnej i Wydawnictwa Wolters Kluwer. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. pozycję, zostając uznanym „twarzą RODO w Polsce”. Odpowiedzialny za reformę ochrony danych osobowych w Polsce. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz współprowadzący kanału technologicznego wraz z Filipem Chajzerem „W Głowie Się Nie Mieści”.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: