Przez 10 tygodni 10 zespołów pracowało nad 10 pomysłami na produkty cyfrowe w zdalnym procesie inkubacji Funduszu Sektora 3.0. Fundusz Sektora 3.0 to program wspierający tworzenie nowych narzędzi, aplikacji i produktów, które wpisują się w ideę „Tech for good”. Zespoły przystąpiły do procesu z pomysłami na rozwiązania w obszarach zdrowia, dostępności, środowiska i wsparcia organizacji społecznych. Po tygodniach intensywnej pracy i konsultacjach z ekspertami są gotowi, żeby przedstawić je światu – zapraszamy Was do oglądnięcia 10 prezentacji. Laureatów Funduszu, którzy otrzymają dofinansowania na rozwój swojego pomysłu, poznacie już w czwartek 28 maja o 17:00 podczas transmisji na Facebooku.
Animal Alert
Społeczny projekt budowy ogólnopolskiej bazy zaginionych i znalezionych zwierząt. Obecnie każdy indywidualnie poszukuje zaginionych zwierząt poprzez plakaty, grupy na Facebooku, znajomych. Schroniska i gminy, które odnajdują zwierzęta , publikują ogłoszenia na swoich stronach internetowych. Dlatego Animal Alert będzie pomostem, który łączył te grupy, aby efektywnie znaleźć zaginione zwierzęta.
Datkomat
Nowoczesne narzędzie do wpłat darowizn – bezpieczne i bezkontaktowe. Najłatwiej porównać go można z maszyną vendingową lub info-kioskiem, ale o bardzo konkretnym celu – służącym do wpłacania darowizn. Datkomat umożliwia Darczyńcy dokonanie płatności kartą płatniczą lub za pomocą BLIK. Produkt skierowany jest do organizacji pozarządowych i firm angażujących się społecznie.
In my shoes
Projekt ma na celu zbudowanie doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości, które będzie uświadamiało uczestnikowi wyzwania, ograniczenia i doświadczane emocje osób z niepełnosprawnością w środowisku pracy oraz codziennych czynnościach poprzez “wejście w jej buty”. Efektem tego ma być lepsze wykorzystanie potencjału OzN na rynku pracy oraz zmiana świadomości osób mających styczność z OzN zapewniając ich normalne funkcjonowanie w życiu społecznym.
Masz.to
Rozwiązanie łączy tych, którzy potrzebują z tymi, którzy chcą się dzielić. Aplikacja Masz.to: pozwoli na przekazywanie przedmiotów organizacjom pozarządowym lub osobom, które dadzą im drugie życie. To nie tylko lokalna aplikacja. To pobudzenie ruchu społecznego, który jest skalowalny w całej Polsce i na świecie. Poznaj potrzeby organizacji pozarządowych i oddaj to czego już nie potrzebujesz!
NANA
Aplikacja łącząca rodziny z wykwalifikowanymi nianiami na zasadzie opieki łączonej (nanny sharing) lub indywidualnej. Dzięki algorytmowi łączy rodziny z podobnymi wymaganiami i lokalizacją z nianią, która spełnia ich wymagania i kieruje się podobnymi wartościami. Nana to bliskość, edukacja, opieka i zaufanie. Find your nana!
Pacjenci Pacjentom
Darmowa aplikacja do mentoringu w chorobie. Odbiorcami są osoby chorujące chronicznie, np. na cukrzycę, choroby metaboliczne, raka. Pacjenci tuż po diagnozie mogą nawiązać relację 1:1 z doświadczonymi pacjentami, inaczej partnerami zdrowienia. Ich rolą jest towarzyszenie, nie udzielanie rad. W aplikacji można dzielić się wsparciem emocjonalnym (otwarta rozmowa, brak oceny) i instrumentalnym (zdrowe nawyki, pomoc w dotarciu do rzetelnych informacji). Twórcy marzą, aby nikt, kto dostaje trudną diagnozę, nie pozostał z nią sam.
PROFi_app
Aplikacja non-profit z zakresu profilaktyki medycznej, która informuje użytkowników jakie badania powinni wykonać i pokazuje, że tylko jedno kliknięcie dzieli ich od umówienia wizyty. Projekt wykorzystuje machine learning do spersonalizowania sugerowanych badań.
RedDrop
RedDrop to projekt PR-CSR, który ma zminimalizować niedobory w bankach krwi. Poprzez współpracę z korporacjami i krwiodawcami RedDrop ma zwiększyć nie tylko zapasy w bankach krwi, ale i częstotliwość donacji obecnych dawców. Projekt ma również na celu zachęcać i edukować osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na zostanie honorowymi dawcami.
Sprzętownik
Aplikacja do zarządzania sprzętem i zasobami organizacji pozarządowych, dzięki której mamy nadzieję usprawnić działanie podmiotów pożytku publicznego w zakresie inwentaryzacji i czynności z nią związanych. Twórcy zauważyli, że wiele organizacji ma problem z ogarnięciem tego tematu i samo prowadzenie dokumentacji zabiera im wiele czasu, który mógłby być wykorzystany na to, co organizacje robią najlepiej, czyli na pomaganie.
Znajdź: pętla indukcyjna
Pierwsza w Polsce interaktywna baza miejsc i wydarzeń z pętlą indukcyjną. Dzięki aplikacji wszystkie zainteresowane osoby (użytkownicy aparatów słuchowych/implantów ślimakowych, właściciele pętli (np. przychodnie, urzędy, instytucje kultury, dworce, punkty obsługi klienta itp., realizatorzy wymogów dot. Ustawy o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami) w jednym miejscu będą mogły znaleźć kompletne informacje o pętli indukcyjnej.
Trudną decyzję o tym, kto zdobędzie szansę na dalszy rozwój pod skrzydłami Sektora 3.0 i dofinansowanie z łącznej puli 100 000 złotych, podejmie Komisja Ekspertów. A ty kogo byś wybrał?
Sektor 3.0 to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizację powierzono specjalistom z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program inkubacyjny Funduszu Sektora 3.0 wspierają partnerzy Orange, Netguru, Google for Startups, Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji, Ladies that UX oraz gerere.