Fundusz Sektor 3.0 wspiera tworzenie nowych narzędzi, aplikacji i produktów, które wpisują się w ideę tech for good. W ramach procesu inkubacji pomysłodawcy wezmą udział w trzymiesięcznym cyklu szkoleń i warsztatów produktowych, które pomogą im dopracować pomysł i stworzyć spójną koncepcję. Najlepsze zespoły mogą uzyskać do 120 000 PLN finansowania na dalszy rozwój oraz wsparcie mentorów.
Rekrutacja w edycji 2023/2024 została zakończona.
Nasz projekt dostał się do procesu inkubacyjnego w Funduszu Sektor 3.0 (…). Dowiedzieliśmy się dużo bardzo praktycznych rzeczy, spotkaliśmy inspirujących, fantastycznych ludzi. (…) Mamy nadzieję, że to tak naprawdę początek tej niezwykłej współpracy.
Fundusz Sektor 3.0 pozwala wyjść z chaosu tworzenia nowego przedsięwzięcia/startupu – systematyzuje dotychczasowe pomysły, osiągnięcia i pozwala zaplanować kolejne kroki przy bardzo dużym i kompleksowym wsparciu specjalistów i społeczności Funduszu. Udział pomógł mi nie tylko w pracy nad pomysłem, ale zmienił moje podejście do zarządzania procesami w organizacji.
Wsparcie w Funduszu Sektor 3.0 trwa jeszcze długo po samej inkubacji – uważam to za jego największa wartość. Fundusz to nie tylko dawka wiedzy. To ludzie, którzy spędzili w swoich dziedzinach długie lata i doradzają jak coś zrobić z praktycznego punktu widzenia.
1. Do kiedy można aplikować do Funduszu Sektor 3.0 w edycji 2023/2024?
Aplikacje do Funduszu Sektor 3.0 można przesyłać do 3 listopada br. do końca dnia poprzez formularz.
2. Jaki jest dokładny harmonogram procesu inkubacji w edycji 2023/2024?
Harmonogram inkubacji w edycji 2023/2024:
17.11.2023 godz. 13:00 – Oficjalne otwarcie Funduszu w Warszawie
2.12.2023 – Eksperymentowanie i narzędzia pracy badawczej
16.12.2023 – Model biznesowy w projekcie społecznym
13.01.2024 – Projektowanie ścieżek użytkowników
27.01.2024 – Szkicowanie koncepcji
03.02.2024 – Prototypowanie i praca ze wstępną koncepcją produktu
10.02.2024 – Marketing w projekcie społecznym
1.03.2024 – Finał Funduszu Sektor 3.0 w Warszawie
Udział we wszystkich wyżej wymienionych spotkaniach dla zakwalifikowanych zespołów jest obowiązkowy. W inkubacji odbędą się dodatkowe spotkania w następujących tematach:
- Własność intelektualna w projektach IT
- Wystąpienia publiczne – praca nad pitchem inwestorskim
Terminy tych spotkań zależeć będą od procesu inkubacji, dlatego ustalone zostaną wraz z zakwalifikowanymi zespołami.
3. W jakim trybie odbywają się spotkania w ramach inkubacji?
Inauguracja oraz Finał Funduszu odbędą się na żywo w Warszawie. Proces inkubacji, a zatem wszystkie sobotnie spotkania inkubacyjne, konsultacje merytoryczne i warsztaty odbędą się w formule online. Zdalna współpraca realizowana będzie przy pomocy narzędzi takich jak Zoom, Miro i Slack. Szczegółowy sposób współpracy zostanie przedstawiony na pierwszym spotkaniu.
4. Jak wygląda Finał Funduszu?
Po zakończeniu procesu inkubacji zespoły przygotowują prezentacje i wystąpienia końcowe oraz wymaganą dokumentację projektową na Finał Funduszu. Materiały te zostaną przekazane do oceny Komisji Ekspertów. Następnie 1 marca 2024 r. podczas Finału Funduszu w Warszawie zespoły zaprezentują swoje rozwiązania w krótkim pitchu przed Komisją i odpowiedzą na jej pytania dodatkowe.
Po zakończeniu wszystkich wystąpień Komisja na niejawnych obradach zdecyduje o tym, który zespół lub zespoły otrzymają finansowanie na dalszy rozwój projektu(ów). Przyznanie finansowania i ogłoszenie laureatów Funduszu odbędzie się bezpośrednio po obradach Komisji (tego samego dnia).
5. Jak wyglądają kwestie formalne związane z otrzymaniem finansowania?
W przypadku otrzymania finansowania, zespół jest zobowiązany do podpisania umowy dotacji. Finansowanie może być przekazywane laureatowi w transzach, a o kolejnych pulach decydować będzie udokumentowany postęp w realizacji projektu.
Dotacja udzielona przez FRSI pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W związku z tym: zarejestrowanym podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów lub usług za środki Dotacji przysługuje zwrot podatku naliczonego, a nadto prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług do wysokości 0% przy świadczeniu usług nabywanych za środki Dotacji, jak również zwolnienie z tego podatku nieodpłatnie świadczonych usług i innych czynności, które uprzednio zostały sfinansowane ze środków Dotacji – w trybie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 roku w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towaru lub usług (tj. Dz.U. z 2021 r., poz. 80, ze zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów
i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1696, ze zm).
W celu nabycia prawa do zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) Dotowany zobowiązany jest do zgłoszenia niniejszej umowy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
6. Kto może zgłosić się do Funduszu?
Uczestnikami Funduszu mogą być zespoły złożone z przedstawicieli organizacji społecznych lub zespoły mieszane tzn. przedstawiciele fundacji bądź stowarzyszenia realizujący projekt w partnerstwie z firmami bądź freelancerami z branży technologicznej. W przypadku tego drugiego scenariusza, liderem projektu jest zawsze organizacja społeczna. Jeśli zespół mieszany zostanie laureatem, finansowanie zostanie przekazane na konto bankowe organizacji społecznej. Zespoły mogą liczyć od 2 do maksymalnie 5 osób.
7. Czy udział w Funduszu jest płatny?
Udział w Funduszu Sektor 3.0 jest bezpłatny dla wszystkich zakwalifikowanych uczestników.
8. Reprezentuję firmę/mam działalność gospodarczą i pomysł na innowacyjne rozwiązanie. Czy mogę zgłosić się do Funduszu?
Nie, nie możesz, chyba że swój projekt realizujesz w partnerstwie z organizacją pozarządową.. Pamiętaj jednak, że to organizacja, w przypadku wyróżnienia, otrzyma finansowanie na rozwój projektu.
9. Jakie wsparcie otrzymają zespoły od firmy Landingi.com?
W ramach współpracy z Landingi.com każda z organizacji biorących udział w inkubacji otrzyma pakiet bezpłatnej subskrypcji konta na Landingach na okres 6 miesięcy (liczony od początku inkubacji).
10. Jak mogę zostać projektentem/tką UX i wesprzeć zespoły w inkubacji?
Poszukujemy projektantek i projektantów UX do Funduszu Sektor 3.0 w edycji 2023/2024, którzy w ramach wolontariatu wezmą udział w procesie inkubacji i pomogą zespołom w projektowaniu optymalnego rozwiązania odpowiadającego na potrzeby i problemy społeczne. Do inkubacji przyjmujemy 10 zespołów. Do każdego zespołu dobierzemy dwie osoby (dzięki temu praca z zespołem jest mniej obciążająca i możecie wymieniać się wiedzą między sobą).
Wypełnij formularz zgłoszeniowy do 25 października 2023 r. (do końca dnia).
O przyjęciu do programu damy Ci znać mailowo do 3 listopada 2023 r.
Więcej informacji o tym, co czeka Cię na wolontariacie UX otrzymasz tutaj.
11. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Karolina Walecka
Project Manager
karolina.walecka@frsi.org.pl