Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Krótki przewodnik po e-learningu dla społeczniczek i społeczników

blog-sektor30marketing-ng
Spis treści

Jak tworzyć nowoczesne i kreatywne projekty społeczne? Jak działać w oparciu o ekspercką wiedzę, dobre praktyki oraz inspirujące historie z kraju i ze świata, gdy mamy ograniczone środki i niewiele czasu? Sposobem na efektywną i elastyczną naukę może być e-learning. Przeczytajcie krótki przewodnik po e-learningu wraz z moim osobistym wyborem bezpłatnych kursów online!

Edukacja online niejedno ma imię

E-learning lub e-nauka to nic innego jak nowoczesna forma edukacji, która zakłada zdobywanie wiedzy z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. E-learning często łączy różne techniki i metody uczenia się, a także samodzielne uzyskiwanie informacji oraz pozyskiwanie ich od nauczyciela (por. A. Clarce, E-learning. Nauka na odległość, Warszawa 2004). Dziś za pomocą e-edukacji można zrealizować jednorazowe lub długofalowe kursy, a nawet zdobyć dyplom uczelni. Tajniki cyfrowych materiałów edukacyjnych poznacie także w tekście Kamila Śliwowskiego – Co poza webinarami? Cyfrowe materiały edukacyjne.

Jak każda forma edukacji, także e-learning ma swoje wady i zalety.

E-learning :zalety i wady

Warto być świadomym istniejących barier i korzyści, by wybrać kurs, szkolenie lub studia dopasowane do naszych preferencji, oczekiwań i możliwości. Ponadto, z uwagi na specyfikę e-learningu (kto z nas nie odczuwał czasem znużenia dłuższą pracą przed komputerem?), zachęcam rozpocząć bądź rozwijać przygodę z edukacją online poprzez… naukę, jak lepiej uczyć się online.

Jak mądrze uczyć się online?

Mądra nauka online to nie tylko dobór dobrej jakości kursu. By przyswajać efektywnie wiedzę, warto zastanowić się nad przygotowaniem miejsca, które sprzyja koncentracji, zarządzaniem czasem, czy wykorzystaniem sprawdzonych strategii uczenia się. Wskazówki, jak skutecznie i przyjemnie uczyć się online, by mądrze wykorzystać potencjał e-learningu, znajdziecie m.in (tak, zgadliście!)… w bezpłatnych kursach online.

Polecam serdecznie trzy bezpłatne kursy:

e-Learning Ecologi coursera

Wszystkie przekonane i chętne osoby, chcące rozwijać swoje kompetencje dzięki e-learningowi, zapraszam do poniższego, subiektywnego rankingu darmowych kursów online!

Bezpłatna edukacja online dla społeczników

Jak zatem wykorzystać potencjał e-learningu, by tworzyć nowoczesne i kreatywne projekty społeczne i uczyć się od ekspertów z całego świata? E-marketing, wolontariat, projektowanie stron, aktywizm, fundraising, innowacje społeczne, zarządzanie zespołem, design thinking, cyberbezpieczeństwo… To tylko niektóre tematy bezpłatnych kursów online, w których możecie wziąć udział za darmo!

Przedstawiam Wam osobisty wybór platform e-learningowych i ofert kursów online, które serdecznie polecam. Znajdziecie tutaj inicjatywy zarówno polskie, jak i zagraniczne, w języku polskim i angielskim. Jedno kryterium jest kluczowe: są to w zdecydowanej większości bezpłatne narzędzia do nauki przez internet! Gotowi?

Po pierwsze, polecam HiveMind od TechSoup Europe – to „przystań dla społeczności praktyków”, a w niej m.in. bezpłatne kursy dotyczące bezpieczeństwa w sieci, budowania pozytywnych narracji czy umiejętności korzystania z mediów.

hivemind-techsoup

Po drugie, czy wiecie już o istnieniu E-learningu realizowanego w ramach programu Sektor 3.0? To bezpłatny cykl szkoleń online nt. transfromacji cyfrowej, komunikacji zewnętrznej i zarządzania projektami. Sprawdźcie koniecznie!

kursy online e-learning - sektor30

Po trzecie, coś specjalnie dla tych, którzy chcą robić dobro w sieci: minikurs „E-wolontariat krok po kroku” oferuje dużą dawkę wiedzy, ćwiczeń i materiałów dla wszystkich osób, które są zainteresowane wolontariatem online – od rekrutacji, przez komunikację i ewaluację.

Po czwarte, ciekawym wyborem są również kursy Fundacji Aktywizacja. Lista kursów jest bogata i obejmuje tematykę m.in. pracy i rozwoju zawodowego, finansów, grafiki komputerowej, zarządzania czy marketingu.

Wiele osób działających w organizacjach społecznych korzysta także z Kursodromu, czyli bezpłatnej platformy e-learningowej, która oferuje kursy i zasoby edukacyjne dotyczące zarządzania, fundraisingu, komunikacji, technologii czy kwestii formalno-prawnych w organizacjach pozarządowych.

Dzięki zespołowi Sektora 3.0 dowiedziałam się także o kursach PFR o design thinking – brzmią bardzo interesująco, prawda? Nic tylko się zapisywać!

pfr-design-thinking

A jako wisienkę na torcie polecam Wam jeszcze dwie anglojęzyczne wirtualne przestrzenie do nauki. Pierwsza to anglojęzyczna platforma Coursera, która oferuje ponad 5000 kursów, współpracuje z siecią ponad 275 uczelni i firm z całego świata, łącząc ponad 107 milionów uczących się. Dodatkowo, posłuchajcie inspirującej wypowiedzi współzałożycielki platformy, Daphne Koller, opowiadającej o idei i rezultatach edukacji online na platformie (także edukacyjnej!) Ted.com. Druga ​​ i ostatnia w tym zestawieniu – to platforma Udemy, na której znajdziecie bardzo szeroki wybór kursów video (ponad 204 tysięcy!). W większości jest to wydatek ok. 50 złotych za kurs. Osobiście ukończyłam kurs dot. fundraisingu i marketingu online, które w przystępnej cenie dały mi wartościowy pakiet wiedzy.

Gorąco zachęcam Was do uczenia się w różny sposób – taki, który da Wam dawkę inspiracji, dobrych emocji, będzie sprzyjał poszerzaniu horyzontów i pomoże robić dobro – może także w sieci?

Przeczytaj także

 


Tekst powstał w ramach współpracy między programem Sektor 3.0 i Fundacją Dobra Sieć. Zespół Fundacji Dobra Sieć dzieli się wiedzą o stypendiach i e-wolontariacie. Na portalu e-wolontariat.pl znajdziecie porady, informacje, inspiracje i publikacje na temat wolontariatu oraz wykorzystania nowych technologii w działaniach społecznych. A dzięki platformie TuDu.org.pl Fundacja umożliwia także współpracę między organizacjami i e-wolontariuszami.

Fundacja Dobra Sieć / e-wolontariat.pl

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: