Trendy związane z technologią i nowoczesnymi rozwiązaniami mają coraz większy wpływ na nasze życie. Co więcej – mogą zmieniać świat wokół nas. Nawet jeśli nie korzystamy z konkretnych aplikacji czy technologii, mają one wpływ na gospodarkę, politykę, kulturę, pracę. Dynamicznym zmianom towarzyszą różne emocje. Strach przed technologią może być pozytywnym impulsem do zrozumienia i świadomego korzystania z nowoczesnych rozwiązań. A same lęki? Najlepiej wymierzyć w nie ciekawość, pytania i wiedzę. Zaglądamy w trendy technologiczne 2024, patrząc z perspektywy samych rozwiązań, ale też emocji, człowieka i działań społecznych. Pomogą nam w tym Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska, prowadzące podcast Techstorie.
Wypełnij ankietę, pomóż nam tworzyć jeszcze lepsze treści dla Ciebie.
Trio kobiet identyfikuje kluczowe trendy w naszym podcaście
Zachęcamy do odsłuchania kolejnego odcinka naszego podcastu. Aga Kozak pyta Sylwię Czubkowską i Joannę Sosnowską o to, na co warto zwrócić uwagę w kolejnych 12 miesiącach. Nie zabraknie wątków dotyczących trendów, spadku zainteresowań, poleceń literatury, nazw konkretnych aplikacji i tego co może nam dać zrównoważona technologia. Nasze gościnie są ekspertkami od technologii i prowadzą własny podcast Techstorie – rozmowy o technologiach.
Słuchaj nas na Spotify | Google Podcasts | Apple Podcasts | YouTube
Na co zwracać uwagę, jeśli chodzi o trendy technologiczne w 2024
Motorem napędowym zmian, które mogliśmy obserwować w ostatnim czasie, jest z pewnością rozwój sztucznej inteligencji. Wprowadzana na szeroką skalę, rewolucjonizująca narzędzia, zadziwiająca swoimi możliwościami. Czy po zachwytach przyjdzie chwila refleksji? Czy po obawach nadszedł czas na włączenie AI do swojej pracy i życia? Sztuczna inteligencja jest na podium, jeśli chodzi o trendy w 2024 roku, ale nasze spojrzenie na te rozwiązania na pewno ulega powolnym zmianom.
Nie ma co ukrywać, 2023 był rokiem sztucznej inteligencji i 2024 rok też będzie rokiem sztucznej inteligencji. Różnica będzie taka, że w obecnym roku zaczniemy mocniej tę sztuczną inteligencję rozliczać z efektów. Już mniej będzie zachwytów nad tymi możliwościami, które się pojawiły, a więcej będzie pytań: i co z tego, i co dalej, co nam to daje?
– Sylwia Czubkowska
Sztuczna inteligencja w 2024. Jak będziemy korzystać z AI?
Zamiast ostrego zakrętu czeka nas raczej mozolna wędrówka pod górę. Część rozwiązań związanych z rozwojem Sztucznej Inteligencji to ciekawostki, niektóre będą miały realny wpływ na tegoroczne trendy technologiczne. 2024 to rok AI, ale nie w takim wydaniu, jakie poznaliśmy.
Multimodalne AI
Do tej pory zachłysnęliśmy się czatami w każdej formie. Mamy ChatGPT, Barda, ChatPDF. Obok nich stoją generatory obrazów, filmów, grafiki. Przyszłość należy jednak do sztucznej inteligencji, która będzie mogła przetwarzać różne dane – nie tylko tekst. Co to znaczy? Dane wejściowe, czyli to, co możemy „włożyć” do naszego asystenta AI, to tekst, kod, obraz, dźwięk, film. Krok dalej, jeśli chodzi o inteligentne aplikacje. Nasze komendy mogą także prowadzić do wyników wyjściowych w postaciach wymienionych wcześniej. Będziemy mogli wysyłać głosową komendę z opisem filmu i dostać go od naszej AI.
Co już się dzieje: Google stanęło do wyścigu o koronę sztucznej inteligencji i zaprezentowało Gemini. Multimodalne rozwiązanie, które dostępne jest w trzech wersjach i może wygenerować dowolną formę odpowiedzi z dowolnej formy pytania. Wkrótce zapewne dołączy do usługi Google Bard Advanced, a potem i do przeglądarki Google Chrome.
Aplikacje No Code (i Low Code)
To rozwiązania, które nie wymagają szczegółowej technicznej wiedzy, już znamy. To między innymi aplikacje do nauki kodowania. Dla najmłodszych między innymi Scratch Jr czy Minecraft. To między innymi Canva, która też nie unika AI czy WIX. To kolejny trend, który należy śledzić. Tego typu rozwiązania pozwolą nam na stworzenie profesjonalnej gry online, prototypu aplikacji czy strony internetowej. Każdy, kto potrafi układać klocki, może czuć, że to jest jego czas. Rozwiązania no-code są proste w użyciu, intuicyjne i zazwyczaj bezpłatne w wersji podstawowej.
Co już się dzieje: Przykłady mnożą się na naszych oczach. Do gier możemy wykorzystać Flowlab czy GDevelop, do stworzenia www Carrd lub Webflow, aplikację zrobisz w Bubble albo Thunkable, a do prototypowania Miro lub Figma. To już nie kwestia szukania pojedynczych rozwiązań, a przedzierania się przez całe zestawienia.
Cyberhigiena
Aplikacje i nowe technologie przyspieszają pracę, życie i często trudno się z nimi rozstać. Dlatego to właśnie cyberhigiena i dbanie o swój dobrostan w dziedzinie technologii nabierają mocy. Obecny rok może nam się jawić jako coś zgoła odmiennego, ale pojawiają się zjawiska, które odcinają lub ograniczają nasz czas z ekranami, aplikacjami. Stosujemy aplikacje „ukrywające” nasze media społecznościowe jak News Feed Eradicator i inne wtyczki. Świadome korzystanie z nowych technologii i social mediów może przekładać się też na nasze zdrowie psychiczne.
Co już się dzieje: Mamy do dyspozycji inteligentne aplikacje, które pomagają nam dbać o zdrowie psychiczne, jak Balance czy Headspace. Mówi się o trendzie „unfollow”, gdzie przestajemy obserwować w mediach społecznościowych treści, które są dla nas mało istotne. Oprócz tego możemy naszego smartfona nieco „ogłupić” i sprawić, że będzie miał mniej funkcji i tym samym będzie mniej kusił nas swoimi kolorowymi aplikacjami i możliwościami.
Perspektywa emocji wśród kluczowych trendów technologicznych
Dla osób, które codziennie korzystają z technologii, lęk przed nimi może wydawać się nieuzasadniony. Z kolei dla tych, którzy podchodzą z rezerwą, warto wyciągnąć pomocną dłoń i rozwiać obawy. Więcej o lęku i technologiach przeczytacie w tekście Agi Kozak, która poprowadziła ostatni odcinek naszego podcastu (i poprowadzi jeszcze niejeden!).
Przeczytaj: Technofobia i FOBO: jak poradzić sobie z lękiem przed technologiami?
Potencjalne przyczyny obaw związanych z nowymi technologiami:
- sensacyjne lub przerysowane przedstawianie konkretnych tematów przez media;
- bańka informacyjna lub bańka social mediów — nie wychodzimy wówczas poza to, co podpowiada nam algorytm;
- brak wiedzy lub edukacji w tym zakresie.
Ucieczki od smartfonów i od bankowości mobilnej już nie ma. Bardzo lubię takie porównanie, że media społecznościowe są jak nocne kluby. Ich popularność zależy po prostu od mody. Dziś jest modny ten klub, jutro jest modny inny. I dokładnie tak samo jest z aplikacjami mediów społecznościowych. Warto bardzo uważnie wybierać ten kolejny serwis społecznościowy, ponieważ na koniec płacimy tam swoim czasem, który dla mnie jest bezcenny, więc nie warto dzielić go między wiele aplikacji. Skupmy się na tych, które są dla mnie naprawdę wartościowe.
– Joanna Sosnowska
Oto, co pomoże nam w opanowaniu emocji związanych z nowymi technologiami:
- krytyczne myślenie i sięganie do źródeł;
- śledzenie w mediach społecznościowych wartościowych treści i osób, które znają się na tym co opisują;
- zrównoważona technologia — korzystanie z rozwiązań, które nie są nastawione na eksploatację użytkowników, a dają realną wartość;
- weryfikacja i zgłębianie tematów, które odbieramy jako potencjalne zagrożenia.
Co czytać i testować?
Książki
- Cathy O’Neil – Broń Matematycznej Zagłady
- Shoshana Zuboff – Wiek Kapitalizmu Inwigilacji
- Nick Bostrom – Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia
- Magdalena Bigaj – Wychowanie przy ekranie
- Chris Miller – Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem
- Sylwia Czubkowska – Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę
Aplikacje
- Perplexity – wyszukiwarka napędzana sztuczną inteligencją, z możliwością rozmowy po polsku
- Chat PDF – aplikacja do podsumowywania treści z plików PDF
- Balance – aplikacja do medytacji
- Headspace – aplikacja do medytacji
Nasze gościnie
Sylwia Czubkowska – dziennikarka ekonomiczna i technologiczna, twórczyni magazynu Spider’s Web+. Wielokrotnie nominowana do najważniejszych nagród dziennikarskich. Autorka książki „Chińczycy trzymają nas mocno”.
Joanna Sosnowska – dziennikarka i redaktorka, związana z „Gazetą Wyborczą” i Wyborcza.pl. Obecnie kieruje projektem „Jutronauci” jako redaktor prowadząca.
Wspólnie prowadzą podcast Techstorie.
Przeczytaj także
- Podcast (YT): Ważny jest kontekst. Jak włączyć AI do działań społecznych?
- Artykuł: Aplikacje wykorzystujące AI. Łatwiejsza praca kreatywna
- Wideo: ChatPDF. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję (Al) do analizy raportów i dokumentów online?
? Link niespodzianka: Dokąd prowadzi? Kliknij i się przekonaj!