Przeglądarka internetowa – jaka jest, każdy widzi. Wyszukiwanie, ulubione strony, trochę mediów społecznościowych – tak korzysta z niej większość użytkowników i użytkowniczek. Nie trzeba jednak wiele wysiłku, żeby naszą przeglądarkę zamienić w niezbędnik superbohatera lub superbohaterki. Google Chrome potrafi zaskoczyć! Wystarczy poznać te rozszerzenia!
Początek naszej przygody, czyli jak włączyć rozszerzenia w Google Chrome?
W tym artykule mówimy o Google Chrome (GC), jednak musimy zaznaczyć, że wiele z tych wtyczek ma swoje odpowiedniki dla innych przeglądarek. GC służy nam jako reprezentatywny przykład i jednocześnie jest jedną z najpopularniejszych.
Zacznijmy jednak od samych wtyczek Google Chrome. To dodatki, mini-programy, rozszerzenia, dzięki którym nasza zwyczajna przeglądarka zostanie wyposażona w nowe funkcje. W nomenklaturze związanej z grami byłby to power-up, a jeśli chodzi o wyścigi – niezły dopalacz. Jak pobrać wtyczki? Rozszerzenia znajdziemy w Chrome Web Store.
Musimy zwracać uwagę, żeby instalować tylko rozszerzenia godne zaufania! Wystarczy spojrzeć na liczbę ocen użytkowników, poczytać komentarze lub wpisać w wyszukiwarkę dane rozszerzenie.
Tłumacz Google (który jest w naszym zestawieniu) jest reprezentatywnym przykładem wtyczki, która jest: potwierdzona (niebieski ptaszek), popularna (ponad 42 tysiące instalacji) i na dodatek godna zaufania (oceny).
Wyłączanie – jak mieć więcej czasu w trakcie pracy przy komputerze? Dodatki Chrome dla prokrastynujących
Oczywiście, najlepiej w trakcie pracy omijać strony, które są pożeraczami czasu, ale przecież oddziela je od nas tylko jedno kliknięcie. Jeśli się skusimy, to scenariusz jest zawsze taki sam. Minuty lecą, a media społecznościowe zapewniają nam kolejne treści do skonsumowania. Jeśli dbamy o dietę cyfrową, możemy w prosty sposób pozbyć się pustych kalorii! Z polecenia redakcji bloga przedstawiamy dwie wtyczki do przeglądarki, które blokują dostęp do określonych stron w określonym czasie lub blokują feed. Spróbujcie, nie pożałujecie!
LeachBlock – blokowanie określonych stron w określonym czasie, np. limit Linkedin do 15 min dziennie.
NewsFeedEradicator – blokowanie feedu z YouTube, Facebooka, Instagrama, Linkedin itp. – pozostawia dostęp do wiadomości itp., ale nie widać feedu/rekomendowanych treści.
Produktywność – jak zarządzać tym, co robimy? Rozszerzenia Google Chrome dla pracujących
Zatrudnij małych pomocników, którzy wezmą na barki obliczenia, przypomnienia i sygnalizację. Dzięki tym wtyczkom podzielisz swój czas pracy, spiszesz zadania lub szybko wprowadzisz je do systemu zarządzania projektami.
Todoist – możesz zaplanować swój dzień i organizować zadania z poziomu tego rozszerzenia.
Pomodoro – odmierza bloki czasowe pracy. Więcej o tego typu aplikacjach znajdziecie w tym tekście na naszym blogu.
Asana – umożliwia szybkie dodawanie i wyszukiwanie zadań w Asanie.
Forest – w czasie, kiedy skupiasz się na pracy, rosną wirtualne drzewa.
Bitmoji – Twój spersonalizowanych avatar w różnych aplikacjach i na stronach internetowych.
O postawieniu pierwszego kroku w budowaniu osobistego systemu produktywności posłuchasz także w naszym podcaście:
Konsumowanie treści – jak zapisywać na później i odsiewać? Wtyczki do przeglądarki, które pomogą Ci się uczyć.
Dzięki niektórym narzędziom możemy tworzyć własne medium informacyjne, skrojone na nasze potrzeby. Niektóre rozszerzenia Google Chrome pozwalają zapisywać na później to, co aktualnie mamy otwarte w przeglądarce, a czym nie możemy się zająć. Możemy po ostygnięciu emocji, edytować takie listy – może nie wszystko jest ważne?
Pocket – służy do zapisywania treści „na później”, dzięki temu czytamy je wtedy, kiedy mamy czas i możemy się na nich skupić.
One Tab – zbiera wszystkie karty i zapisuje na później. Przeglądarka działa szybciej, a my możemy wrócić do przeglądanych stron w dogodnym czasie.
Session Buddy – jest to alternatywa dla powyższego narzędzia. Pozwala na zapisywanie otwartych kart przeglądarki jako kolekcji, które można łatwo przywrócić później lub wyeksportować w różnych formatach (CSV, Markdown czy HTML).
Feedly – służy do zapisywania i śledzenia kanałów RSS. Dzięki temu tworzymy własny zbiór ciekawych źródeł informacji z różnych kanałów.
Video Speed Controller – umożliwia przyspieszanie, zwalnianie, przewijanie i cofanie odtwarzania audio i wideo za pomocą skrótów.
Glasp: Social Web Highlight & YouTube Summary – pozwala podkreślać, zapisywać i udostępniać treści ze stron internetowych. Dodatkowo tworzy transkrypty filmów na YouTube i generuje ich podsumowania z pomocą ChatGPT.
Raindrop.io – daje możliwość zarządzania zakładkami, podkreśleniami, adnotacjami i kartami. Zapisuje różne treści z sieci w formie kolekcji, które następnie można udostępniać innym. Tu znajdziecie przykład kolekcji narzędzi do pracy z kolorami.
Komunikacja na sterydach. Te rozszerzenia przyspieszą obieg informacji w zespole
Coś, co kiedyś ciągnęło się niemiłosiernie, dzisiaj może trwać kilka chwil i być automatyczne. Jeśli pracujemy przy komputerze, nie musimy już tłumaczyć tekstów słowo po słowie, spisywać wywiadów ręcznie czy kontaktować się w czasie rzeczywistym.
Otter.ai – umożliwia nagrywanie i transkrypcję rozmów.
Loom – to screencasty w każdej możliwej konfiguracji. Możemy nagrywać siebie, ekran lub siebie oraz ekran. W ten sposób oszczędzamy czas za pomocą wideo-wiadomości.
Mote – z tym rozszerzeniem dodasz komentarze głosowe do dokumentów, zadań i formularzy. Mote jest zintegrowane z aplikacjami Google (Docs, Drive, Slides, Sheets, Forms, Classroom i Gmail).
Language Tool – to narzędzie, które pomoże nam sprawdzić gramatykę i ortografię w tekstach, które piszemy.
Tłumacz Google – jednym kliknięciem przetłumaczysz stronę internetową na dowolny język.
Bezpieczeństwo przede wszystkim. Dodatki Chrome na straży Twojej prywatności
Privacy Badger – uniemożliwia reklamodawcom i innym zewnętrznym narzędziom śledzenie aktywności w sieci.
NoScrip – wyłącza wszystkie, w tym złośliwe, skrypty na stronach internetowych. UWAGA: przed użyciem należy dobrze poznać i skonfigurować narzędzie.
Bitwarden – Free Password Manager – bezpieczny i darmowy (open source) menedżer haseł, który przechowuje wszystkie hasła w zaszyfrowanym sejfie, umożliwia łatwe tworzenie, przechowywanie i dostęp do haseł na wszystkich urządzeniach.
Mamy wielką nadzieję, że znaleźliście w naszym zestawieniu coś, co ułatwi Wam pracę. Nasz cel został spełniony, jeśli powyższa lista była także dla kogoś pierwszym krokiem w niezwykły świat wtyczek. Jeśli uważacie, że zabrakło jakiejś wtyczki lub macie pomysł na inną kategorię, które mogłaby pojawić się w kolejnym zestawieniu – koniecznie dajcie nam znać!
Przeczytaj także
- Przestań oszukiwać siebie i zwiększ swoją produktywność. Aplikacje do monitorowania czasu pracy
- Jak zacząć tworzenie swojego systemu produktywności? Od tego, co nam przeszkadza
- Jak chronić prywatność i dbać o bezpieczeństwo w Internecie? Radzi Gosia Fraser
- Jak zrobić edytowalny PDF? Porady i narzędzia
- Porządki w Gmailu. Jak korzystać z kategorii, etykiet i narzędzi do porządkowania informacji z sieci
- Jamboard – darmowa interaktywna tablica online