Ułatwienia dostępu

Logo Sektor 3.0
BLOG
Uwolnij supermoce swojej przeglądarki. 22 wtyczki do Google Chrome

Uwolnij supermoce swojej przeglądarki. 22 wtyczki do Google Chrome

Spis treści

Przeglądarka internetowa – jaka jest, każdy widzi. Wyszukiwanie, ulubione strony, trochę mediów społecznościowych – tak korzysta z niej większość użytkowników i użytkowniczek. Nie trzeba jednak wiele wysiłku, żeby naszą przeglądarkę zamienić w niezbędnik superbohatera lub superbohaterki. Google Chrome potrafi zaskoczyć! Wystarczy poznać te rozszerzenia!

Początek naszej przygody, czyli jak włączyć rozszerzenia w Google Chrome?

W tym artykule mówimy o Google Chrome (GC), jednak musimy zaznaczyć, że wiele z tych wtyczek ma swoje odpowiedniki dla innych przeglądarek. GC służy nam jako reprezentatywny przykład i jednocześnie jest jedną z najpopularniejszych. 

Zacznijmy jednak od samych wtyczek Google Chrome. To dodatki, mini-programy, rozszerzenia, dzięki którym nasza zwyczajna przeglądarka zostanie wyposażona w nowe funkcje. W nomenklaturze związanej z grami byłby to power-up, a jeśli chodzi o wyścigi – niezły dopalacz. Jak pobrać wtyczki? Rozszerzenia znajdziemy w Chrome Web Store

 

Musimy zwracać uwagę, żeby instalować tylko rozszerzenia godne zaufania! Wystarczy spojrzeć na liczbę ocen użytkowników, poczytać komentarze lub wpisać w wyszukiwarkę dane rozszerzenie.

Tłumacz Google - wtyczka do przeglądarki.


Tłumacz Google (który jest w naszym zestawieniu) jest reprezentatywnym przykładem wtyczki, która jest: potwierdzona (niebieski ptaszek), popularna (ponad 42 tysiące instalacji) i na dodatek godna zaufania (oceny).

Wyłączanie – jak mieć więcej czasu w trakcie pracy przy komputerze? Dodatki Chrome dla prokrastynujących

Rozszerzenia do przeglądarki LeachBlock i NewsFeedEradicator.

Oczywiście, najlepiej w trakcie pracy omijać strony, które są pożeraczami czasu, ale przecież oddziela je od nas tylko jedno kliknięcie. Jeśli się skusimy, to scenariusz jest zawsze taki sam. Minuty lecą, a media społecznościowe zapewniają nam kolejne treści do skonsumowania. Jeśli dbamy o dietę cyfrową, możemy w prosty sposób pozbyć się pustych kalorii! Z polecenia redakcji bloga przedstawiamy dwie wtyczki do przeglądarki, które blokują dostęp do określonych stron w określonym czasie lub blokują feed. Spróbujcie, nie pożałujecie!

LeachBlock – blokowanie określonych stron w określonym czasie, np. limit Linkedin do 15 min dziennie.

NewsFeedEradicator – blokowanie feedu z YouTube, Facebooka, Instagrama, Linkedin itp. – pozostawia dostęp do wiadomości itp., ale nie widać feedu/rekomendowanych treści.

 

Produktywność – jak zarządzać tym, co robimy? Rozszerzenia Google Chrome dla pracujących

Rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome: Todoist, Pomodoro, Asana, Forest i Bitmoji.

Zatrudnij małych pomocników, którzy wezmą na barki obliczenia, przypomnienia i sygnalizację. Dzięki tym wtyczkom podzielisz swój czas pracy, spiszesz zadania lub szybko wprowadzisz je do systemu zarządzania projektami.

Todoist – możesz zaplanować swój dzień i organizować zadania z poziomu tego rozszerzenia.

Pomodoro – odmierza bloki czasowe pracy. Więcej o tego typu aplikacjach znajdziecie w tym tekście na naszym blogu.

Asana – umożliwia szybkie dodawanie i wyszukiwanie zadań w Asanie.

Forest – w czasie, kiedy skupiasz się na pracy, rosną wirtualne drzewa.

Bitmoji – Twój spersonalizowanych avatar w różnych aplikacjach i na stronach internetowych.

O postawieniu pierwszego kroku w budowaniu osobistego systemu produktywności posłuchasz także w naszym podcaście:

 

Konsumowanie treści – jak zapisywać na później i odsiewać? Wtyczki do przeglądarki, które pomogą Ci się uczyć.

Wtyczki do przeglądarki internetowej: Pocket, One Tab, Session Buddy, Feedly, Video Speed Controller, Glasp: Social Web Highlight & YouTube Summary oraz Raindrop.io

Dzięki niektórym narzędziom możemy tworzyć własne medium informacyjne, skrojone na nasze potrzeby. Niektóre rozszerzenia Google Chrome pozwalają zapisywać na później to, co aktualnie mamy otwarte w przeglądarce, a czym nie możemy się zająć. Możemy po ostygnięciu emocji, edytować takie listy – może nie wszystko jest ważne?

Pocket – służy do zapisywania treści „na później”, dzięki temu czytamy je wtedy, kiedy mamy czas i możemy się na nich skupić.

One Tab – zbiera wszystkie karty i zapisuje na później. Przeglądarka działa szybciej, a my możemy wrócić do przeglądanych stron w dogodnym czasie.

Session Buddy – jest to alternatywa dla powyższego narzędzia. Pozwala na zapisywanie otwartych kart przeglądarki jako kolekcji, które można łatwo przywrócić później lub wyeksportować w różnych formatach (CSV, Markdown czy HTML).

Feedly – służy do zapisywania i śledzenia kanałów RSS. Dzięki temu tworzymy własny zbiór ciekawych źródeł informacji z różnych kanałów.

Video Speed Controller – umożliwia przyspieszanie, zwalnianie, przewijanie i cofanie odtwarzania audio i wideo za pomocą skrótów.

Glasp: Social Web Highlight & YouTube Summary – pozwala podkreślać, zapisywać i udostępniać treści ze stron internetowych. Dodatkowo tworzy transkrypty filmów na YouTube i generuje ich podsumowania z pomocą ChatGPT.

Raindrop.io – daje możliwość zarządzania zakładkami, podkreśleniami, adnotacjami i kartami. Zapisuje różne treści z sieci w formie kolekcji, które następnie można udostępniać innym. Tu znajdziecie przykład kolekcji narzędzi do pracy z kolorami.


Komunikacja na sterydach. Te rozszerzenia przyspieszą obieg informacji w zespole 

Rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome: Otter.ai, Loom, Mote, Language Tool i Tłumacz Google.

Coś, co kiedyś ciągnęło się niemiłosiernie, dzisiaj może trwać kilka chwil i być automatyczne. Jeśli pracujemy przy komputerze, nie musimy już tłumaczyć tekstów słowo po słowie, spisywać wywiadów ręcznie czy kontaktować się w czasie rzeczywistym.

Otter.ai – umożliwia nagrywanie i transkrypcję rozmów.

Loom – to screencasty w każdej możliwej konfiguracji. Możemy nagrywać siebie, ekran lub siebie oraz ekran. W ten sposób oszczędzamy czas za pomocą wideo-wiadomości.

Mote – z tym rozszerzeniem dodasz komentarze głosowe do dokumentów, zadań i formularzy. Mote jest zintegrowane z aplikacjami Google (Docs, Drive, Slides, Sheets, Forms, Classroom i Gmail).

Language Tool – to narzędzie, które pomoże nam sprawdzić gramatykę i ortografię w tekstach, które piszemy.

Tłumacz Google – jednym kliknięciem przetłumaczysz stronę internetową na dowolny język.


Bezpieczeństwo przede wszystkim. Dodatki Chrome na straży Twojej prywatności

Wtyczki do przeglądarki dotyczące bezpieczeństwa: Privacy Badger, NoScrip oraz Bitwarden - Free Password Manager

Privacy Badger – uniemożliwia reklamodawcom i innym zewnętrznym narzędziom śledzenie aktywności w sieci.

NoScrip – wyłącza wszystkie, w tym złośliwe, skrypty na stronach internetowych. UWAGA: przed użyciem należy dobrze poznać i skonfigurować narzędzie.

Bitwarden – Free Password Manager – bezpieczny i darmowy (open source) menedżer haseł, który przechowuje wszystkie hasła w zaszyfrowanym sejfie, umożliwia łatwe tworzenie, przechowywanie i dostęp do haseł na wszystkich urządzeniach.

Mamy wielką nadzieję, że znaleźliście w naszym zestawieniu coś, co ułatwi Wam pracę. Nasz cel został spełniony, jeśli powyższa lista była także dla kogoś pierwszym krokiem w niezwykły świat wtyczek. Jeśli uważacie, że zabrakło jakiejś wtyczki lub macie pomysł na inną kategorię, które mogłaby pojawić się w kolejnym zestawieniu – koniecznie dajcie nam znać!

Przeczytaj także:

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AUTOR WPISU
  • Technologie
  • Technologie
6 aplikacji wspierających odpoczynek i rozwój. Dobre praktyki zespołu Sektor 3.0
  • Edukacja i praca
O skutecznej komunikacji
  • Komunikacja i marketing
O higienie cyfrowej dla każdego
  • Technologie
Nie przegap szansy na zaangażowanie! FOMO w NGO
  • Komunikacja i marketing
NEWSLETTER

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

NEWSLETTER