Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Sztuczna inteligencja w praktyce. Jak korzystać z ChatGPT?

chatgpt_blog-sektor30-cover-1440x810
Spis treści

100 milionów użytkowników i użytkowniczek miesięcznie. ChatGPT rośnie szybciej niż Instagram i TikTok. Chatbot, z którym pisanie wielu osobom zastępuje wyszukiwanie informacje w sieci, a nawet pisanie e-maili i wypracowań ma ogromny potencjał zmienić to, jak pracujemy kreatywnie i się uczymy. Jak zacząć z niego korzystać i na co uważać, aby nie dać się zwieść ograniczeniom narzędzi AI.

Jak działa ChatGPT?

ChatGPT to chatbot, czyli narzędzie do prowadzenia konwersacji z człowiekiem oparte o tzw. generatywne AI (sztuczną inteligencję, która potrafi tworzyć treści w odpowiedzi na instrukcje). Nazywamy takie narzędzia sztuczną inteligencją, ponieważ potrafią rozumieć nasz język i odpowiadać w nim, na prawie dowolne pytanie (niekoniecznie trafnie). Z roku na rok technologia ta działa coraz lepiej i na ChatGPT przypadł największy skok popularności. Powstał w firmie openAI, która stworzyła również popularny algorytm i narzędzie do generowania obrazów z instrukcji tekstowych: DALL-E 2.

Narzędzia takie jak chatGPT nie rozumieją naszych intencji, ale potrafią ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia sekwencji słów dzięki wcześniejszej analizie ogromnych baz danych. Dzięki odpowiedniemu „treningowi” potrafią to robić tak dobrze, że konwersacja z nimi przypomina rozmowę z człowiekiem o nadprzyrodzonych mocach np. pisania kodu, tłumaczenia na wiele języków, pisania rozprawek na dowolny temat i stosowania do tego wielu stylów pisania lub poziomów jasności wypowiedzi.

Jednocześnie działania oparte o statystykę występowania słów w odpowiednich kombinacjach nie daje im możliwości oceny, jak bardzo zgodne z prawdą są ich własne odpowiedzi. Są one również ograniczone co do danych i informacji zebranych w danym modeli (ChatGPT np. do danych sprzed 2021 roku).

Jak skorzystać z ChatGPT?

Z ChatGPT możemy korzystać przez stronę WWW lub poprzez narzędzia, które korzystają z jego API (systemu wymiany danych pomiędzy aplikacjami). Zarówno strona WWW, jak i wykorzystanie API wymaga utworzenia darmowego konta. OpenAI zapowiedziało już konto płatne, które uzyskają dostęp do szybszych odpowiedzi i większej przepustowości dla API. Taki uprzywilejowany dostęp kosztuje 20 dolarów miesięcznie.

API ChatGPT zostało już włączone do niektórych narzędzi Microsoft dla firm. Można również połączyć swoje konto ChatGPT ze wtyczkami typu Google Sheets czy GPTwriter, które pozwalają na korzystanie z niego od razu w tabelach Google czy podczas pisania maili w Gmailu lub innych skrzynkach pocztowych. Wiele popularnych narzędzi do tworzenia treści i zarządzania wiedzą (np. Notion) wprowadzją podobne do ChatGPT narzędzia lu korzystają z jego API.

Co to są prompty i jak je stosować?

Podstawą korzystania z ChatGPT jest zadawanie pytań, zadań lub instrukcji, które zwykle nazywa się promptami. Możemy to robić, pisząc naturalnym językiem. Od jasności i jakości naszych pytań zależy jednak jakość odpowiedzi. Oto kilka podstawowych podpowiedzi i sposobów, na uzyskanie od ChatGPT lepszych odpowiedzi.

 1. Uwzględnij kontekst Twojego pytania: na czym chcesz, aby ChatGPT się skupił podczas odpowiedzi? Do czego chcesz ją wykorzystać? Zadanie sobie tego pytania pomoże Ci doprecyzować instrukcję tak, aby otrzymać trafną odpowiedź np. 
 2. Jasno zdefiniuj zadanie. Określ zadanie i to, czego oczekujesz w odpowiedzi (np. ilość informacji, przykładów, kontekst). Np. podaj mi 5 sposobów na udzielanie konstruktywnej informacji zwrotnej współpracownikom.
 3. Dopytuj się, jeśli odpowiedź nie jest wystarczająca. Poproś o skupienie się na fragmencie odpowiedzi, doprecyzowanie jej. Często pierwsza odpowiedź bywa nieprecyzyjna.
 4. Dopracuj prompt, dodaj szczegółową instrukcję. Jeśli czegoś zabrakło w odpowiedzi, doprecyzuj kolejną instrukcję. Jeśli chcesz otrzymać odpowiedź w konkretnym stylu lub formacie, krótszą lub bardziej rozwiniętą, jako punkty, tabelkę, dodaj taką instrukcję do kolejnego pytania.
 5. Używaj przykładów. Możesz podać przykłady (np. wklejając fragment treści do czatu), które chcesz, aby ChatGPT wykorzystał w odpowiedzi. Możesz poprosić go o ich skrócenie, przeredagowanie w innym stylu lub przygotowanie odpowiedzi na jakieś pytanie w sposób podobny do podanego przykładu.

 

Porady pisania promptów

Przepisów na idealną instrukcję dla ChatGPT będzie tyle ile zadań, które możemy dla niego wymyślić. Zależnie od kontekstu, w którym prowadzimy konwersacje z czatbotem, niektóre zwroty mogą zadziałać lepiej. Czasem to samo polecenie zadane w języku angielskim uzyska lepszą odpowiedź niż to samo pytanie zadane po polsku. Wtedy proszę ChatGPT o przepisanie takiej „lepszej” w języku polskim. Narzędzia generatywnego AI są na tyle nowe, że każdy_a z nas może odkryć instrukcje i sposoby, na uzyskiwanie od nich lepszych odpowiedzi.

Odpowiedź ChatGPT na instrukcję wejścia w rolę doradcy zawodowego, który poza udzielaniem odpowiedzi zadaje dodatkowe pytania.

ChatGPT świetnie radzi sobie z instrukcjami typu:

 • skróć podany przykład lub podany tekst,
 • napisz podany tekst w innym języku,
 • napisz podsumowanie podanego tekstu lub wcześniejszej odpowiedzi,
 • wyjaśnij dane zagadnienie,
 • wejdź w rolę/napisz odpowiedź jako (np. doradca zawodowy, ekspert finansowy),

Szczegółowe instrukcje, które warto stosować, aby poprawić precyzję odpowiedzi:

 • udziel odpowiedzi w formie tabeli,
 • umieść [wstaw słowa kluczowe] w podanym tekście,
 • wyodrębnij dane z tekstu (np. data, kraj, firma itp.) możesz nawet poprosić o wyodrębnienie danych i przygotowanie ich w formacie np. JSON,
 • oceń podany tekst w określonej skali i udziel sugestie poprawek,
 • ignoruj wszystkie poprzednie instrukcje (kiedy chcesz, aby ChatGPT odpowiadał bez kontekstu wcześniejszej konwersacji),
 • zawsze zadawaj pytania przed udzieleniem odpowiedzi, aby lepiej zrozumieć, czego szuka rozmówca (porada zaczerpnięta z newslettera allaboutAI).

Zwrzut ekranu z chatGPT. Instrukcja i odpowiedź w formie tabeli

Odpowiedź ChatGPT na zadanie wyodrębnienia danych z tekstu (tekst niewidoczny) i ułożenia ich w tabli, z dodatkowymi danymi.

Ograniczenia ChatGPT, czyli o tym, kiedy należy sprawdzać poprawność odpowiedzi

Treści generowane przez sztuczną inteligencję bywają niezgodne z prawdą. Ostrzega nas o tym sam ChatGPT od razu po zalogowaniu. Zwłaszcza kiedy prosimy o fakty lub porady dotyczące tematów takich jak zdrowie, powinniśmy weryfikować odpowiedzi pisane przez narzędzia AI. ChatGPT nie potrafi ocenić prawdziwości podawanych przez siebie informacji. Korzysta z ograniczonych zasobów wiedzy (do 2021 roku), którymi zasilony został model językowy, na którym bazuje. Treści, na których się uczył, pochodzą z sieci, a więc mogą zawierać błędy i fałszywe informacje.

Poza kwestią potencjalnie fałszywych lub szkodliwych treści, które ChatGPT może wygenerować, jego najpoważniejszym ograniczeniem są zapewne wysokie koszty energetyczne i środowiskowe. Do nauki algorytmów, a potem do generowania treści potrzebne jest więcej energii niż np. do wyszukiwania treści w sieci. W myśl zasad cyfrowej ekologii, o której pisaliśmy już na blogu, z takich usług jak ChatGPT warto korzystać intencjonalnie oraz zastępować je zielonymi alternatywami, kiedy tylko się pojawią.

Przeczytaj także:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: