Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jamboard – darmowa interaktywna tablica online

tablica w Google Jamboard
Spis treści

Zdarzyło Ci się zrobić notatkę z zebrania, do której nigdy nie wróciłaś_łeś? Albo taka sytuacja: bierzesz udział w szkoleniu, pracujecie w grupach, a efekty swojej pracy zapisujecie na dużych kartkach papieru. Co się z nimi dzieje po szkoleniu? Najczęściej zabiera je osoba prowadząca, a my, o ile nie zrobimy zdjęcia, zostajemy z pustymi rękami. Podobnie bywa podczas spotkań online: rozmawiamy, piszemy na czacie, lecz po zakończeniu spotkania często tracimy dostęp do wypracowanych tam treści. Spośród wielu interaktywnych tablic online, minimalistyczny Jamboard oferuje najprostsze rozwiązanie tych wyzwań.

Co to jest Jamboard?

Jamboard to darmowa, wirtualna tablica od Google, która służy np. do pisania czy rysowania. To tablica interaktywna – umożliwia współpracę wielu osób w tym samym czasie. Każda osoba, której udostępnimy naszą tablicę, widzi w czasie rzeczywistym to, co zapisują pozostałe. Treści na tablicę możemy dodawać przez przeglądarkę internetową lub korzystając z aplikacji na smartfony (dla systemu Android lub iOS) Dzięki prostemu, intuicyjnemu interfejsowi Jamboard doskonale sprawdzi się wśród osób o podstawowych kompetencjach cyfrowych. A co z osobami bardziej zaawansowanymi pod względem technologicznym? Dla Was Jamboard również będzie dobrym rozwiązaniem. Wyjściową białą tablicę możecie zapełnić schematami, planszami lub zdjęciami tworząc przyjazną przestrzeń do burzy mózgów, pracy w grupach czy ewaluacji spotkania.

Jak działa Jamboard?

Narzędzie od Google wymaga posiadania konta tej firmy (wystarczy adresm Gmail) aby stworzyć własną tablicę. Natomiast posiadanie konta Google nie jest wymagane od osób, którym udostępniamy naszą tablicę.

Jeśli korzystamy z przeglądarki internetowej, należy wejść na stronę dowolnej usługi Google, w której posiadamy konto,  kliknąć w 9 kropek w prawym, górnym rogu i znaleźć pomarańczową ikonkę Jamboard.

Zrzut ekranu z konta Google. Wskazane 9 kropek w prawym górnym rogu do uruchmienia aplikacji Jamboard

Innym sposobem jest wejście na stronę bezpośrednio dedykowaną Jamboardowi. Wówczas, po zalogowaniu się na konto Google, zobaczysz wszystkie utworzone przez Ciebie tablice (tzw. „Jamy”) oraz te, które zostały Ci udostępnione przez kogoś innego. W prawym górnym rogu znajdziesz różne opcje widoku, które ułatwią Ci odszukanie odpowiedniej tablicy. Możesz również skorzystać ze wbudowanej tu wyszukiwarki – wystarczy wpisać fragment nazwy Twojej tablicy w szarym polu „Szukaj”.

Aby utworzyć nową tablicę, kliknij kolorową ikonę plusa znajdującą się w prawym dolnym rogu. Klik i gotowe! Przed Tobą pusta, biała kartka, którą możesz zapełnić na różne sposoby. Pomoże Ci w tym menu po lewej stronie. Do wyboru masz: pióro, gumkę, wskaźnik do zaznaczania, notatki, zdjęcia, kształty, pole tekstowe i znikający laser do zwracania uwagi na fragment tablicy.

Każdy gotowy element możesz edytować w podstawowym zakresie (powiększyć, pomniejszyć, obrócić, zmienić jego kolor czy treść). Wystarczy zaznaczyć go wskaźnikiem. Opcje edycji pojawią się na białym pasku nad tablicą. Aby skopiować lub usunąć dany element trzeba zaznaczyć go wskaźnikiem i kliknąć trzy kropeczki w prawym górnym rogu tego elementu. Nie obawiaj się pomyłek – każdy swój ruch możesz cofnąć lub ponowić korzystając ze strzałek, które znajdują się pod pomarańczowym logiem w lewym, górnym rogu. Obok nich widnieją ikony umożliwiające:

 • powiększanie/zmniejszanie widoku tablicy,
 • dodawanie tła – możesz skorzystać z proponowanych lub wstawić zdjęcie z urządzenia czy Internetu,
 • wyczyszczenie ramki – przycisk przywraca pustą kartkę (ten ruch także możesz cofnąć).

Zrzut ekranu z aplikacji Google Jamborad. Wskazane nawigacja po stronach oraz przycisk zmiany tła.

Nowoutworzona tablica nie posiada własnej nazwy. Możesz to zmienić, klikając napis „Jam bez nazwy” w lewym, górnym rogu i wpisując swój pomysł na tytuł.

Każda tablica może składać się z wielu białych kartek (tzw. „ramek”). Nowa  tablica posiada jedną ramkę. Aby dodać kolejne, kliknij mały prostokąt z cyframi znajdujący się nad białą kartką, na środku ekranu. Cyfry informują, na której z ramek obecnie się znajdujesz (ja jestem na pierwszej z trzech utworzonych ramek). Po rozwinięciu paska ramek, dodajemy „plusami” nowe, białe kartki. Możesz też powielić przygotowaną przez siebie ramkę. Korzystam z tej funkcji, gdy planuję pracę w grupach podczas szkolenia online. Przygotowuję pierwszą, wzorcową ramkę, a potem kopiuję ją tyle razy, na ile grup chcę podzielić osoby uczestniczące w szkoleniu. Potem umawiamy się, że grupa pierwsza pracuje na pierwszej ramce, druga na drugiej itd.

Zrzut ekranu aplikacji Google Jamboard. Wskazane przyciski powielania i usuwania stron.

Jak udostępnić tablicę Jamboard?

Interaktywne tablice takie jak Jamboard  to doskonałe narzędzia do wirtualnej współpracy w czasie rzeczywistym. W tej samej chwili z tej samej tablicy może korzystać jednocześnie wiele osób. Google nie podaje limitu użytkowników. Jeśli chcesz udostępnić swoją tablicę innym, kliknij niebieskie pole w prawym, górnym rogu i… Dobrze się zastanów komu i na co chcesz pozwolić.

Zrzut ekranu z aplikacji Google Jamboard. Wskazne opcje udostępniania tablicy.

Możesz dodać osoby do tablicy poprzez wpisanie ich adresów e-mail i wybrać opcję ograniczonego dostępu. W tej sytuacji osoby będą musiały się zalogować, aby zobaczyć Twoją tablicę. Tablicę Jamboard da się udostępnić bez logowania. Wystarczy zmienić ustawienia na opcję „Każda osoba mająca link”, która nie wymaga posiadania konta Google. Zadecyduj czy osoba dysponująca linkiem do Twojej tablicy może ją tylko przeglądać czy również edytować, czyli dodawać i usuwać (!) treści. 

Przed udostępnieniem tablicy zajrzyj jeszcze do dodatkowych opcji ukrytych pod ikoną „zębatki”. Możesz tutaj zezwolić lub nie np. na pobierania, drukowanie czy kopiowanie plików dodanych do Twojej tablicy (ich dodawanie możliwe jest w aplikacjach na urządzenia mobilne, nie przez przeglądarkę internetową).

Wreszcie nadszedł ten moment – skopiuj link do tablicy i przekaż, komu tylko zechcesz. Podczas spotkania online wysyłam link na czacie. Kiedy pracuję z grupą stacjonarnie, korzystam z darmowych stron do skracania linków, np.tiny.pl/ czy linkd.pl/. Skrócony w ten sposób adres wyświetlam na rzutniku lub po prostu dyktuję osobom uczestniczącym.

 Jak zapisać gotową tablicę?

Wszystkie zmiany, które wprowadzasz na swojej tablicy, są automatycznie zapisywane. Dotyczy to też zmian wprowadzanych przez osoby, którym ją udostępniłaś/łeś.  Dodatkowo możesz pobrać swoją tablicę w postaci pliku PDF lub jako obraz PNG. Funkcje te kryją się pod trzema kropkami w prawy, górnym rogu ekranu, obok przycisku „Udostępnij”. Znajdziesz tam także możliwość skopiowania całej tablicy (np. po to, żeby przygotować ją do pracy z następną grupą szkoleniową) oraz wyświetlanie historii zmian. Ta ostatnia funkcja pozwala na przyjrzenie się temu, jak przebiegały poszczególne etapy pracy na tablicy. Jest ona przydatna zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej, np. kiedy na jednej tablicy pracujemy przez kilka dni. Dzięki niej można w prosty sposób wrócić do tego, co było napisane wczoraj, a co ktoś przez przypadek usunął.

Pomysły na zastosowanie

Jak korzystać z Jamboard w praktyce? Tablica Jamboard jest jak zwykła biała kartka – daje Ci nieograniczone możliwości zastosowania! Możesz:

 • prezentować treści,
 • sporządzać notatki,
 • współpracować z wieloma osobami,
 • tworzyć mapy myśli, schematy, osie czasu,
 • zbierać opinie na jakiś temat,
 • spisywać oczekiwania i obawy na początku szkolenia,
 • tworzyć kontrakt grupowy,
 • przeprowadzić ewaluację zajęć,
 • urozmaicać spotkania online,
 • robić burzę mózgów,
 • przeprowadzać ćwiczenia kreatywne np. skojarzenia.

Inspiracje jak praktycznie wykorzystać Jamboard znajdziesz na stronach:

 • Pana Tikczera, który pokazuje, jak kilkanaście sposobów na wykorzystanie Jamboard w szkole,
 • Pani FloBo, która dzieli się swoimi planszami i tłami do Jamboarda,
 • We are teachers, gdzie znajdziesz kolejne tła do pobrania.

Przeczytaj także

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: