Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak sztuczna inteligencja może ci pomóc w nauce?

Jak sztuczna inteligencja może ci pomóc w nauce? blog
Masz ochotę nauczyć się czegoś nowego, ale nie wiesz, jak zaplanować naukę? Zastanawiasz się, jak wyznaczyć cel edukacyjny? Szukasz pomysłów na sprawdzenie swojej wiedzy? Poproś o wsparcie AI! Dziś podpowiadamy, w jaki sposób sztuczna inteligencja może ci pomóc w ułożeniu planu samodzielnej nauki.
Spis treści

Masz ochotę nauczyć się czegoś nowego, ale nie wiesz, jak zaplanować naukę? Zastanawiasz się, jak wyznaczyć cel edukacyjny? Szukasz pomysłów na sprawdzenie swojej wiedzy? Poproś o wsparcie AI! Dziś podpowiadamy, w jaki sposób sztuczna inteligencja może ci pomóc w ułożeniu planu samodzielnej nauki.

Uczenie się szyte na miarę

Język obcy, majsterkowanie, gotowanie, fizyka kwantowa – dzięki zasobom dostępnym online (i nie tylko!) masz niemal nieograniczony dostęp do ciekawych materiałów edukacyjnych. Możesz nauczyć się tego, czego tylko zechcesz! Możesz korzystać z gotowych programów nauczania (np. kursów e-learningowych) albo samodzielnie ułożyć plan nauki, dopasowany do twoich potrzeb.

W jaki sposób może ci w tym pomóc sztuczna inteligencja? Spojler alert: nie, nie nauczy się za ciebie… Ale może cię wesprzeć w przygotowaniu planu, z którym nauka będzie dla ciebie przyjemnością.

AI, pomóż mi określić cel edukacyjny

Wiele chęci nauki kończy się fiaskiem, ponieważ… nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy się nauczyć. Zbyt ogólnie zdefiniowany cel edukacyjny sprawia, że nie jesteśmy w stanie monitorować swoich postępów w nauce. A brak dostrzegania postępów może negatywnie wpływać na poziom motywacji do działania.

Dlatego, kiedy przygotowujesz plan nauki, staraj się opisać swój cel edukacyjny możliwie jak najbardziej precyzyjnie. Możesz wykorzystać do tego metodę SMART, zgodnie z którą cel powinien być:

 

Na przykład, zamiast ogólnego celu:

Nauczyć się hiszpańskiego w rok.

Doprecyzuj:

Co to znaczy znać hiszpański? Na jaki temat chcę rozmawiać? Z kim? A może po roku nauki nie chcę rozmawiać, tylko chcę być w stanie rozumieć wiadomości w radiu?

Do 31.12.2024 r., po roku nauki hiszpańskiego, chcę: umieć się przedstawić i opowiadać o sobie, swoich zainteresowaniach i pracy, być w stanie dogadać się w restauracji i w hotelu, rozumieć prognozę pogody.

O pomoc w doprecyzowaniu celu możesz poprosić AI. Na przykład:

Chcę się zacząć uczyć hiszpańskiego. W ciągu roku chcę poznać hiszpański na poziomie A2. Jak powinien brzmieć mój cel edukacyjny?

AI, pomóż mi stworzyć plan nauki

AI może ci też pomóc określić zakres materiału do opanowania. Na przykład:

Chcę się zacząć uczyć hiszpańskiego. W ciągu roku chcę poznać hiszpański na poziomie A2. Wybierz 5 tematów z zakresu A2 i przygotuj plan 5 lekcji.

Jeśli szukasz pomysłów na lekcje z konkretnego tematu, możesz poprosić AI o wygenerowanie przykładowych planów:

Mam tylko 15 minut dziennie na naukę języka hiszpańskiego na poziomie A2. Stwórz plan 3 lekcji. Temat lekcji 1: Praca. Temat lekcji 2: Moje miasto. Temat lekcji 3: Wyjazd do Meksyku. Każda lekcja ma trwać maksymalnie 15 minut. Twoja rola: lektor języka hiszpańskiego.

Możesz też prosić o pomysły na konkretne ćwiczenia:

Chcę poznać słownictwo dotyczące dbania o ogród na poziomie A2 z języka hiszpańskiego. W jaki sposób mogę się uczyć słownictwa? Podaj mi trzy sposoby nauki słownictwa, które mogę wykorzystać. Twoja rola: lektorka języka hiszpańskiego.

AI, wygeneruj dla mnie test sprawdzający wiedzę

Kiedy uczysz się w szkole lub na kursie, osoba prowadząca lekcje co jakiś czas sprawdza twoją wiedzę, organizując test. Wykonanie testu pozwala ci śledzić postępy w nauce oraz doceniać, jak dużo już wiesz. Kiedy uczysz się samodzielnie, o pomoc w przygotowaniu takiego testu możesz poprosić AI. Na przykład:

Chcę się nauczyć, w jaki sposób dbać o paprotkę. Wygeneruj opis, jak dbać o paproć w domu. Na końcu wygeneruj test, żebym mogła sprawdzić, czy dobrze zrozumiałam temat. Nie podawaj mi odpowiedzi.

Moje odpowiedzi do testu: 1. b 2. b 3. c Podaj mi wyniki. Napisz podsumowanie, czego się nauczyłam.

Organizowanie nauki z pomocą sztucznej inteligencji – podsumowanie

Nauka może być przyjemnością! Jeśli szukasz pomysłów na lekcje, metody uczenia się, czy testy sprawdzające wiedzę – możesz wykorzystać podpowiedzi wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Prompty, które widzisz w tym artykule, są tylko przykładami – możesz śmiało dopasować je do swoich potrzeb. Testuj różne zapytania i daj się porwać pomysłom na naukę, która wciąga!

Inne artykuły, które Cię zainteresują!

Festiwal Sektor 3.0 Work Smarter

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: