Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Nagrywanie ekranu i wiadomości wideo z Loom – jak zastąpić (niektóre) spotkania?

blog-sektor30loom2
Ponoć obraz jest wart więcej niż 1000 słów, a taki ruchomy, czyli wideo, jeszcze więcej. To powiedzenie ma całkiem trafne zastosowanie do Internetu, kiedy szukamy podpowiedzi jak coś zrobić lub wyjaśnienia jakiegoś problemu. Nagranie wideo, zwłaszcza takie, na którym równocześnie ilustrujemy na ekranie komputera to, co chcemy powiedzieć lub wyjaśnić ma zalety zarówno tekstu, jak i obrazu. Zobacz jak przekazać więcej i szybciej z pomocą aplikacji Loom.
Spis treści

Ponoć obraz jest wart więcej niż 1000 słów, a taki ruchomy, czyli wideo, jeszcze więcej. To powiedzenie ma całkiem trafne zastosowanie do Internetu, kiedy szukamy podpowiedzi jak coś zrobić lub wyjaśnienia jakiegoś problemu. Nagranie wideo, zwłaszcza takie, na którym równocześnie ilustrujemy na ekranie komputera to, co chcemy powiedzieć lub wyjaśnić ma zalety zarówno tekstu, jak i obrazu. Zobacz jak przekazać więcej i szybciej z pomocą aplikacji Loom.

Więcej niż nagrywanie ekranu

W komunikacji w pracy najczęściej korzystamy z wiadomości tekstowych, kiedy chcemy zostawić komuś informacje i wideo spotkania, kiedy planujemy omówić coś na żywo. Powiedzmy sobie szczerze, z nagrań często godzinnych spotkań i szkoleń prawie nikt później nie korzysta. Co innego, kiedy nagramy na wideo tylko to, co ważne: instrukcję lub najważniejsze informacje. Nagrywając, możemy łatwiej skupić się na przekazie, a nie sytuacji spotkania. Loom (i prawie identyczny konkurent Cloudapp) łączy w sobie kilka funkcji, które usprawniają taką asynchroniczną, ale wizualną komunikację.

Po pierwsze możemy łatwo wybrać czy nagrywamy tylko siebie (obraz z kamerki), to co na ekranie, czy obie rzeczy na raz. Kiedy wybieramy nagrywanie konkretnej karty, nie musimy przejmować się tym, że podczas przełączania podczas stronami pokażemy coś zbędnego. 

Po drugie, kiedy tylko zakończymy nagrywanie, automatycznie nasze wideo trafia na konto Loom. Do pliku generowany jest link, który możemy wysyłać do współpracowników i współpracowniczek (link również automatycznie trafia do schowka). To czy będzie to plik publiczny, czy tylko dla zespołu możemy określić równie łatwo, jak dla plików tekstowych w Google Dokumentach i podobnych narzędziach współpracy online.

Technologie, które usprawniają pracę. Zapisz się do newslettera!

Jak to zrobić?

Oczywiście będziemy potrzebować konta w aplikacji Loom. Poza logowaniu się warto zainstalować aplikacje, które ułatwią nam szybkie nagrywanie wideo:

 • wtyczkę do przeglądarki internetowej
 • aplikację systemową, która może nagrywać filmy i robić zrzuty ekranu (polecamy to rozwiązanie, ponieważ posiada więcej funkcji)

Aplikacja, po ich uruchomieniu pozwoli nam wybrać to, co chcemy nagrywać. Może to być:

 • obraz z komputera, obraz z kamerki lub oba równocześnie (nasza twarz widoczna będzie w kółku na dole, po lewej stronie ekranu),
 • cały ekran, wybrane okno lub wybraną kartę przeglądarki,
 • źródło dźwięku, jeśli mamy podłączony do komputera zewnętrzny mikrofon lub jeśli chcemy nagrywać również dźwięk z komputera (to ustawienie zmieniamy w zakładce Settings)

Kiedy uruchomimy nagrywanie, z boku ekranu pojawi się panel z kilkoma przyciskami np. do zatrzymania nagrania (czym możemy sterować również za pomocą skrótów klawiaturowych). Teraz możemy pokazywać i opowiadać o tym, co chcemy. Zakończenie nagrywania powoduje, że nasz film zostanie zapisany w chmurze, na naszym koncie. Teraz możemy opcjonalnie:

 • zmienić jego tytuł i dodać do odpowiedniego folderu
 • jeśli tego potrzebujemy, skrócić go za pomocą prostego narzędzia Trim
 • zmienić jego ustawienia prywatności (wideo możemy ograniczyć tylko do członków naszego zespołu)
 • skopiować link do przekazania współpracownikom, wysłania mailem lub opublikowania w sieci.

Darmowa wersja pozwala na nagranie do 25 filmików, każdy o maksymalnym czasie trwania do 5 minut. Stare nagrania możemy usuwać, tworząc miejsca na nowe. W wersji płatnej (od 8 USD za miesiąc) do dyspozycji mamy również takie funkcje jak:

 • rysowanie w trakcie nagrywania, aby zaznaczyć najważniejsze miejsca i momenty ,
 • zabezpieczenia wideo hasłem potrzebnym do wyświetlenia,
 • nagrywanie w rozdzielczości do 4K oraz
 • nielimitowany czas trwania nagrania.

Jak przystało na nowoczesna aplikację wideo Loom dostępny jest również w wersji mobilnej na oba najpopularniejsze systemy operacyjne iOS i Android. W nich odnajdziemy zarówno wszystkie nasze nagrane wideo (opcja Videos) oraz możliwość nagrywania siebie (opcja Camera) lub ekrany naszego smartfona (opcja Screen). 

Do czego wykorzystać Loom?

Wygoda stosowania takich narzędzi jak Loom to nie tylko szybkie umieszczanie filmu w sieci, ale również łatwa możliwość współpracy na ich bazie. Każda osoba, która otrzyma link, również bez konta na Loom, może nasz film skomentować, wskazując dokładny czas w nagraniu, do którego się odnosi. Ułatwi to np. zadawanie pytań do tutoriali czy instrukcji. Oglądająca osoba może również zmienić tempo wyświetlania filmu, pobrać plik czy wyświetlić wideo w opcji Picture In Picture, pozwalającej na oglądanie podglądu podczas przechodzenia do innych kart przeglądarki. Wideo nagrane w płatnej wersji Loom pozwala również na nagrywanie odpowiedzi w formie wideo przez naszych widzów. Ta ostatnia funkcja najbardziej odróżnia Loom i CloudApp od programów do zwykłego nagrywania ekranu. Dzięki zapisywaniu automatycznie plików w chmurze, udostępnianiu linków i łatwym odpowiadaniu na nagrania, aplikacje te mogą świetnie uzupełniać pracę zdalną, a nawet zastępować niektóre spotkania i krótsze szkolenia.

Przeczytaj także

Czy mnie widać? Popraw jakość obrazu podczas spotkań online
Czy mnie słychać? Jak poprawić jakość dźwięku podczas spotkań online?
6 sposobów na ułatwienie sobie pracy – poleca ekipa Sektor 3.0

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: