Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Mentimeter – jak tworzyć interaktywne prezentacje i quizy?

mentimeter-sektor30-cover-1920-1080
Spis treści

Kiedy ktoś, kto prowadzi warsztat lub szkolenie prosi osoby uczestniczące o wyciągnięcie smartfonów i przepisanie kodu, z dużym prawdopodobieństwem będzie to kod do Menti. Spośród wielu aplikacji, w których można tworzyć interaktywne prezentacje i quizy Mentimeter wybił się jako narzędzie wyjątkowo przydatne w pracy. Co potrafi (a czego nie)? Jak sprawnie tworzyć w nim prezentacje i zapraszać naszych uczestników i uczestniczki do udziału? 

Do czego służy aplikacja Mentimeter?

Kiedy ktoś pyta mnie, której aplikacji używać podczas szkoleń i prezentacji do zadawania pytań publiczności, zwykle odpowiadam pytanie o to, kto będzie ich publicznością. Mentimeter to narzędzie, które od początku reklamowało się jako alternatywa “dla dorosłych” do popularnych apek Kahoot czy Quizlet.

W przeciwieństwie do aplikacji dedykowanych szkole Mentimeter, czyli strona do tworzenia prezentacji oraz Menti, czyli strona dla uczestników, stworzone zostały z myślą o miejscu pracy: szkoleniach, warsztatach, prezentacjach w firmie czy organizacji pozarządowej. Poza możliwością stworzenia quizów, na które uczestnicy odpowiadają za pomocą smartfonów, znajdziemy tu mnóstwo funkcji typowych dla programów do tworzenia prezentacji typu PowerPoint czy Keynote. To połączenie sprawia, że Mentimeter jest narzędziem, w którym możemy równocześnie prezentować i korzystać z funkcji angażowania publiczności.

Jak tworzyć prezentacje w Mentimeter?

Załóż konto z pomocą adresu e-mail i po zalogowaniu kliknij „New presentation”. Na samej górze nadajemy tytuł prezentacji, a poniżej zobaczymy podzielony na 3 kolumny układ podobny do tego programach PowerPoint czy Google Slides.

Po lewej stronie dodajemy i układamy slajdy. Kliknięcie +New slide otworzy panel wyboru rodzaju slajdów, od tekstowych przez graficzne aż po quizy i interakcje.

Po prawej stronie będziemy tworzyć treści naszych slajdów. Ten panel zmienia się zależnie od rodzaju slajdu, jaki mamy wybrany, ale zawsze ma dwie zakładki: Content i Customize.

Content: dodajemy tu treści, grafiki, pytania i odpowiedzi.

Customize: zmieniamy tutaj ustawienia pojedynczego slajdu np. chowamy na nim pasek z kodem do dołączenia, wynikami quizów, zmieniamy układ graficzny.

Na górze po prawej stronie warto również poznać przycisk Settings. To ustawienia całej naszej prezentacji. Kluczowe ustawienie, o którym nie można zapomnieć to wybór Presenter Pace (zmiana slajdów u uczestników sterowana przez osobę prezentującą) lub Audience Pace (osoby uczestniczące mogą na swoich urządzeniach przechodzić przez slajdy we własnym tempie). Mamy tutaj również dostępną opcję zmiany języka instrukcji na slajdach na polski.

Rodzaje slajdów i interakcji w Mentimeter

Dla wielu osób wspomniane połączenie funkcji prezentacji oraz interakcji to kluczowa funkcja. Po uruchomieniu prezentacji mamy do dyspozycji m.in następujące rodzaje interakcji:

 • Multiple choice- pytania wielokrotnego wyboru,
 • Word cloud- chmura wyrazów wpisywanych przez osoby uczestniczące,
 • Open ended – pytania otwarte,
 • Ranking – układanie elementów w kolejności,
 • Select answer – wybór z kilku gotowych odpowiedzi,
 • Type answer – wpisywanie odpowiedzi (musimy pamiętać, wpisać różne formy poprawnej odpowiedzi)
 • Pin on image – umieszczanie znacznika na obrazie,

Slajdów graficznych również jest sporo, od tytułowych, tekstowych, na zdjęcia, wideo, na dokument do pobrania. Na liście znajduje się również bardzo przydatny slajd Instructions, na którym wyświetlane są instrukcje i duży kod QR ułatwiający dołączanie uczestnikom i uczestniczkom.

Potrzebujesz czegoś bardziej oryginalnego wizualnie lub jakiejś specjalnej funkcji na warsztat? Proszę bardzo! Kliknij liście slajdów w Add more lub przejdź do biblioteki dodatkowych slajdów, która zawiera takie opcje jak licznik czasu (timer), koło fortuny czy nawet proste ćwiczenie oddechowe.

Jak zapraszać uczestników spotkania do Menti w czasie rzeczywistym?

Mając już gotową prezentację wystarczy kliknąć Present w prawym górnym rogu, aby ją wyświetlić i zacząć zbierać odpowiedzi czy prowadzić głosowanie. W trybie wyświetlania (o ile ich nie wyłączyliśmy) slajdy standardowo wyświetlają kod do dołączania do prezentacji. Uczestnicy i uczestniczki, aby dołączyć ze swojego komputera lub smartfonu muszą wpisać wyświetlany kod na stronie menti.com.

Obok przycisku Present znajdziemy również przycisk Share. Stąd możemy pobrać kod QR lub link do strony prezentacji w wersji dla osób uczestniczących. Taki link możesz podesłać mailem lub na czacie w programie Zoom lub Meet podczas spotkania online.

Co ważne kody numeryczne do naszych prezentacji standarodowo działają tylko dwa dni, po czym się odświeżają. Aby wydłużyć czas obowiązywania kodu (np. kiedy prowadzisz kilku dniowe szkolenie), w menu przycisku Share kliknij Expand. Możesz wybrać opcję wydłużenia do 7 dni za darmo lub maksymalnie 14 dla wersji płatnych.

Integracje Mentimeter z narzędziami Zoom, Miro i nie tylko

Osoby, które prowadzą wiele warsztatów, szkoleń i spotkań ucieszą zaawansowane funkcje Menti oraz integracje z innymi narzędziami do telekonferencji, facylitacji czy współpracy. Jeśli posiadamy już gotowe prezentacje w formatach PowerPoint, Keynote lub w PDF to możemy zaimportować je do Mentimeter i uzupełnić o interaktywne slajdy. Prowadząc spotkanie online z pomocą narzędzia Zoom możemy dodać apkę Mentimeter.  Pozwala to zapraszać osoby uczestniczące w spotkaniu do interakcji bez konieczności przechodzenia do przeglądarki internetowej lub smartfona. Głosowania i interakcje będą dostępne jako pasek menu podobnie jak czat w Zoom.

Po trzecie Mentimeter potrafi wyświetlać jako slajd tablice do współpracy z Miro co oznacza, że jeśli chcemy w trakcie spotkania lub szkolenia poprosić osoby uczestniczące o burzę mózgów na tablicy Miro, to będą mogli to zrobić w ramach naszej prezentacji, korzystając z tego samego linku czy kodu.

Co więcej w Mentimeter mamy łatwy dostęp do odpowiedzi z quziów i ankiet. Wyniki uczestników i uczestniczek możemy wyświetlać lub pobierać w formie PDF-ów lub plików Excel.

Mentimeter w wersji bezpłatnej czy płatnej?

Darmowy Menti daje nam:

 • możliwość prowadzenia prezentacji do nieograniczonej wielkości publiczności,
 • nieograniczonej ilości prezentacji do utworzenia,
 • maksymalnie dwóch slajdów na pytania otwarte do publiczności,
 • maksymalnie 5 slajdów na pytania typu quiz.

Wersja płatna Basic nie ma w.w. limitów oraz dodają takie funkcje jak połączenie z dyskiem Google i prezentacjami PowerPoint. W wyższych wersjach możesz dodać własną identyfikację marki czy stworzyć zespół i zapraszać współpracowników.

Niektóre rodzaje slajdów np. quiz niezależnie od wybranej opcji posiadają limit techniczny 2000 osób uczestniczących w wydarzeniu.

Mentimer vs. Slido vs. Kahoot vs. Nearpod i inne narzędzia do tworzenia interaktywnych prezentacji

Rynek aplikacji do interaktywnych quziów i prezentacji jest spory i każda osoba znajdzie na nim coś dostosowanego do jej lub jego potrzeb oraz rodzaju publiczności, z którą pracuje.

Wśród aplikacji dla osób prowadzących spotkania i szkolenia zawodowo, najbliższa konkurencja Mentimeter to Slido, Poll Everywhere oraz Wooclap. Każde z tych narzędzi różni się odrobinę limitami wielkości publiczności oraz liczbą i rodzajem slajdów z interakcjami. Pod tym względem Mentimeter oferuje najbardziej rozbudowaną listę.

Nauczyciele i nauczycielki zapewne doceniają Kahoot, Quizlet i Quzizz. Te aplikacje posiadają dynamiczne interakcje, które angażują młodszych uczniów i uczennice np. gifami za poprawne odpowiedzi. Każda z nich pozwala łatwo tworzyć typowo szkolne aktywności takie jak zadania grupowe czy fiszki do ćwiczenia słownictwa. Aplikacja Nearpod rozwija ten koncept jeszcze bardziej i pozwala układać całe lekcje pod jednym linkiem czy kodem dla uczniów.

Jeśli twoim celem jest prowadzenie burzy mózgów lub spotkania, podczas którego uczestnicy i uczestniczki projektują coś wspólnie, aplikacje do tworzenia wirtualnej tablicy, będą bardziej odpowiednie. W tym obszarze dominują Miro oraz Mural.

Aplikacja Mentimeter – podsumowanie

Niestety, jak większość narzędzi tego rodzaju, bezpłatna wersja może szybko okazać się dla Ciebie zbyt ograniczona. Mentimeter posiada kilka poziomów konta oraz zniżkę dla instytucji edukacyjnych. Do sporadycznego tworzenia quizów lub ankiet podczas spotkań, zarówno stacjonarnych, jak i na żywo nada się każda ze wspomnianych aplikacji. Jeśli prowadzisz interaktywne warsztaty i wystąpienia regularnie, to zapewne będziesz chcieć skorzystać z jednego, sprawdzonego narzędzia. Inwestycja w Mentimeter zwraca się, kiedy potrzebujesz kopiować slajdy pomiędzy różnymi wersjami prezentacji, korzystać z bardzo zróżnicowanych interakcji czy analizować odpowiedzi i wyniki z sesji. Do tego to aplikacja nadaje się świetnie, zwłaszcza zintegrowana z innymi narzędziami, których już używasz.

Przeczytaj także

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: