Logo Sektor 3.0
BLOG

Dane, które poprawiają jakość życia – rozmowa z Marcinem Gnatem z Airly

Spis treści

W ciągu ostatnich kilku lat jakość powietrza w Polsce stała się tematem politycznym i równocześnie bardzo codziennym. Dzięki spopularyzowaniu się czujników jakości powietrza lepiej zrozumieliśmy dane o tym, czym oddychamy i zaczęliśmy domagać się dbania o to przez lokalne władze. Co daje obywatelowi, formie, samorządowi wiedza o jakości powietrza pytamy rzecznika firmy Airly tworzącej aplikację i czujniki, które to mierzą.

Technologie społecznie użyteczne w twojej skrzynce

To, że Airly produkuje czujniki jakości powietrza to tylko początek. Im więcej osób i firm montuje je na swoich budynkach, tym łatwiejszy jest publiczny dostęp do aktualnych i rzetelnych danych na temat zanieczyszczenia powietrza. Nie bez powodu o swoich klientach firma mówi jako o społeczności. Korzystanie z czujnika nie poprawia jakości powietrza, ale informuje Cię i inne osoby o tym, jakie jest powietrze w okolicy. Dzięki tym danym mieszkańcy zyskują argumenty do rozmowy, zwłaszcza z samorządami, o tym, co i jak należy poprawić. To jeden z najprostszych i efektywnych przykładów wpływu otwartych danych na politykę dot. jakości życia.

Z rozmowy z Marcinem Gnatem dowiesz się:

 • 2:10​ Czym jest Airly?
 • 4:49​ Skąd się biorą dane o zanieczyszczeniach powietrza?
 • 6:03​ Co mówią nam podstawowe informacje w aplikacji Airly?
 • 9:20​ Kto i jak korzysta z danych o powietrzu do podejmowania decyzji?
 • 12:04​ Jak dane wpływają na transparentność samorządów?
 • 17:01​ O miastach, które działają na rzecz poprawy jakości powietrza
 • 22:00​ Dlaczego dla takich firm jak Airly ważna jest społeczność ich klientów?

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak działają czujniki oraz ich sieć, dzięki której w aplikacji znajdują się dane o jakości powietrza, obejrzyjcie wideo poniżej. Airly we współpracy z portalem Onet przygotowują również doroczny raport #OddychajPolsko. Znajdziecie w nim Zebrane analizy oraz wywiady z ekspertami o wpływie smogu na zdrowie i gospodarkę. W najnowszym wydaniu uwzględniono nawet analizy dotyczące aktualnej sytuacji i wpływu COVID-19 na jakość powietrza i rozprzestrzenianie się wirusa

Marcin Gnat: Absolwent dziennikarstwa na UJ. W przeszłości pracował m.in. w Onecie, Interii i Brainly. Od dwóch lat odpowiada za komunikację i PR w Airly – krakowskiej firmie pomagającej mierzyć aktualną jakość powietrza w ponad 30 krajach na całym świecie. Twórca wyzwania czytelniczego “Przeczytam 52 książki w roku”, w które przez pięć lat zaangażowało się ponad 250 tysięcy osób w całej Polsce.

Praktycznie o zaufaniu na Festiwalu Sektor 3.0. Dołącz do nas 18 maja!

Festiwal Sektor 3.0 Building Trust

Bez niego niemożliwa jest efektywna współpraca, pomaganie i podejmowanie codziennych decyzji. Zaufanie stoi w centrum tak wielu ważnych procesów społecznych, a równocześnie tak rzadko rozmawiamy o nim w sposób praktyczny. Podczas dwunastej edycji Festiwalu Sektor 3.0 porozmawiamy nie tylko o tym, komu ufamy i dlaczego. Razem nauczymy się, jak budować pozytywne relacje zaufania w sieci, w mediach i w organizacjach. Dołącz bezpłatnie 18 maja!

ZAREJESTRUJ SIĘ NA FESTIWAL

Przeczytaj także:

Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz z ich pomocą rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektor 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy! 🙂

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AUTOR WPISU
PRZECZYTAJ TAKŻE
PRZECZYTAJ TAKŻE
 • Technologie
 • Komunikacja i marketing
 • Edukacja i praca
 • Komunikacja i marketing
 • Technologie
 • Edukacja i praca
 • Komunikacja i marketing
NEWSLETTER
NEWSLETTER