Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Dobre aplikacje w Twoim telefonie

dobre-aplikacje[1]
Spis treści

Cytując moją ulubioną graficzkę Martę Frej: „Kluczyki mam, telefon mam, wstydu nie mam, mogę iść!” zilustruję naszą społeczną mobilność. Uzależnienie od telefonu stało się jedną z chorób cywilizacyjnych i nie sposób temu zaprzeczyć widząc ludzi przyklejonych do smartfonów. Dlatego, na przekór tym smutnym faktom, dziś zajmiemy się dobrymi aplikacjami. Bo telefon to nie tylko komunikatory, gry i połączenia. To także cała masa aplikacji, z których wiele zasługuje na uznanie. Ja wybrałam kilka najciekawszych i  zgodnych z duchem idei dobrych technologii.

 

To Good To Go

To aplikacja, która powstała z potrzeby zaprzestania marnowania ogromnej ilości jedzenia. Jak można przeczytać na stronie aplikacji: „Marnowanie jedzenia powoduje aż 8 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych, które, jak już powszechnie wiadomo, mają fatalny wpływ na planetę!”. A więc, powstała aplikacja, za pomocą której można uratować jedzenie kupując paczkę niespodziankę. Ściągasz aplikację, wybierasz restaurację, kupujesz za niewielkie pieniądze paczkę i odbierasz jedzenie, które w przeciwnym razie trafiłoby na śmietnik. Wygrywasz zarówno Ty, jak i restauracja a i planeta!

 

 

Twój Parasol 

To aplikacja, o której już pisałam w koronawirusowym tekście, ale jest tak dobra, że nie sposób o niej nie wspomnieć też tutaj! Powstała ona w celu pomocy ofiarom przemocy domowej. To apka mobilna, dzięki której osoby narażone na przemocowe zachowania mogą uzyskać wsparcie i informacje. Znajdują się tam zarówno materiały edukacyjne jak i dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. A wszystko to zamknięte w aplikacji, która z pozoru przynosi prognozę pogody. Ogromne uznanie dla jej twórców!

 

PetMe

Czyli mobilna aplikacja stworzona przez australijskie schronisko PetRescue. Niestety niedostępna jeszcze na polskim rynku, ale warto o niej wspomnieć, aby zobaczyć w jakim kierunku rozwijać się mogą i nasze apki. PetMe wykorzystuje sztuczną inteligencję i dobiera psa do adopcji, a wszystko za sprawą Instagrama. Wystarczy wrzucić do sieci zdjęcie z wizerunkiem psa, którego chciałoby się mieć i dodać hashtag #PetMe, a pod zdjęciem pojawią się linki do stron, na których znajduje się podobny do niego pies.

 

 

Be My Eyes

Uwielbiam tą aplikację za jej dobrotechnologiczny ale i społeczny charakter!Stworzona została, aby pomóc osobom niedowidzącym oraz niewidomym. I o ile we wcześniejszych aplikacjach pomagała technologia, tutaj jest ona tylko pośrednikiem, pomaga bowiem społeczność zgromadzona w ramach aplikacji. Osoba z dysfunkcją wzroku, za pomocą aplikacji wzywa pomoc, a ktoś po drugiej stronie, odbiera to zgłoszenie. Aplikacja w ramach połączenia włącza tylni aparat i osoba widząca może opowiedzieć osobie niewidzącej, konkretną sytuację/zdarzenie/produkt. Be My Eyes to nic innego jak bycie oczami drugiej osoby! Genialne w swej prostocie!

 

 

HearUs

I dla równowagi też coś dla osób z dysfunkcją mowy. Są sytuacje, w których porozumiewanie się jest na wagę złota a nie wszyscy niestety znają język migowy. Z pomocą przychodzi HearUs, za pomocą której można skomunikować się ze światem zewnętrznym. Użytkownik aplikacji wyklikuje co chciałby powiedzieć, a następnie telefon wypowiada to za niego. Jest tu zapewne sporo ograniczeń, ale jest to z pewnością pierwszy doskonały krok do tworzenia tego typu aplikacji.

 

 

MyTherapy

To aplikacja wspierająca osoby starsze i ich opiekunów. Ilość leków, które seniorzy muszą zażywać czasem jest tak duża, że trudno ją zapamiętać. I wtedy z pomocą przychodzi MyTherapy, które przypomina o medykamentach i ich zażywaniu. Lecz to nie wszystko, bo pozwala również na monitorowanie ruchu czy ciśnienia. Super pomocne i ogromnie odciążające głowę rozwiązanie.

mytherapy

Warto pamiętać, że każdy kij ma dwa końce i także w tym przypadku nie ma co skreślać telefonów i wykrzykiwać na aplikacje. Warto zwrócić uwagę na te dobre, które pomagają, ułatwiają życie a i nie rzadko, zmieniają je na lepsze!


Na Facebooku zapytaliśmy o Wasze rekomendacje dobrych aplikacji. Oto propozycje, które otrzymaliśmy:

Przeczytaj także: 12 najlepszych aplikacji (nie) tylko dla seniorów

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: