Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Technologie przyszłości – co dobrego nas czeka?

futuryzm nowe technologie przyszłości
Spis treści

A gdyby tak usiąść w fotelu i pomarzyć o przyszłości. Takiej technologicznej, ale i dobrej. Gdyby spojrzeć na możliwości technologii i sparować je z potrzebami ludzi. Siedząc w tym fotelu, można byłoby marzyć o futurystycznych rozwiązaniach. Oto technologie przyszłości!

I gdy rozmarzysz się choć trochę, ale tylko trochę to zobaczysz najnowsze technologie, których potencjał w robieniu dobra jest ogromny! I już teraz tylko trochę marząc można obserwować, jak bardzo się one rozwijają i jak wiele dobra zdziałać mogą. Zerknijmy na kilka tych, co to już za rogiem na nas czekają!

Najnowsze technologie produkcji: druk 3D metali

O tym jak druk protez czy egzoszkieletów pomaga w rehabilitacji i medycynie, czyli o możliwościach druku 3D pisałam niedawno w innym tekście. Tam jednak bazą jest plastik, który choć pomaga, jest zdecydowanie mniej trwały niż metal. Druk 3D metalu to znacznie tańsza alternatywa dla produkcji maszyn, robotów czy części do protez! Można sobie tylko wyobrazić, jak niesamowicie usprawni ten obszar rynku.

Medycyna i technologie przyszłości: bio-siatkówka

Bio-Retina to elektroniczna siatkówka, która daje ogromną szansę na poprawę komfortu życia osobom, które w wyniku choroby lub podeszłego wieku utraciły zdolność widzenia. Jest to malutki implant, który został opracowany w Izraelu. Ma mikroskopijne rozmiary i wszczepia się go pacjentowi w czasie szybkiego zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Nie przywraca on póki co wzroku, ale pozwala rozróżniać ruch, światło czy kształty – niestety na razie tylko w kolorach czarnym, białym i odcieniach szarości. Implant nie jest doskonały, ale daje nadzieję i otwiera ogromne możliwości w obszarze przywracania wzroku osobom, które go utraciły.

 

Urządzenia ubieralne i implanty

To kolejna dziedzina dająca ogromne możliwości w tworzeniu dobrych technologii. Choć na razie bardziej kojarzy się ze sportowymi gadżetami do mierzenia ilości kroków czy przebiegniętego dystansu, to odpowiednie jej zastosowanie ma wielki potencjał także w innych dziedzinach. „[…] znajdują one coraz szersze swoje zastosowanie w sektorze smart fashion, np. w tkaninach i ubraniach monitorujących podstawowe parametry życia wcześniaków, w wojskowości jako np. urządzenia oceniające stan zdrowia i stopień zmęczenia żołnierzy, czy w telemedycynie, ułatwiając kontrolę stanu zdrowia pacjenta – zaznaczyła dr Kaczorowska-Spychalska.” Gdy potraktuje się implanty i wearables nie tylko jako gadżet a jako bazę danych o funkcjach życiowych pacjenta, otwiera się ogrom możliwości dla tego typu najnowszych technologii.

 

Technologie rozpoznawania mowy

Aplikacje i narzędzia bazujące na rozpoznawaniu mowy to również ogromny obszar z obiecującą technologiczną przyszłością. Talkitt to jedno z pierwszych oprogramowań, które pozwala na wyraźne komunikowanie się osób z dysfunkcjami mowy. Aplikacje tego typu uczą się  sposobu porozumiewania się swoich właścicieli i są w stanie powtórzyć usłyszane treści w sposób jasny i zrozumiały. To technologia, która jest w stanie w niesamowity sposób zmienić życie osób mający problemy z komunikowaniem się. A to dopiero jej początek!

 

Bezdotykowy smarfton

Sesame Phone to pierwszy na świecie całkowicie bezdotykowy smartfon, zaprojektowany przez osoby z niepełnosprawnościami i w pełni dla nich dostępny. Na hasło „open sesame” („sezamie, otwórz się”) urządzenie zaczyna wyłapywać ruchy głową użytkownika. Już teraz dzięki możliwościom jakie daje Google, możemy bez problemu i bez użycia gestów, dodzwonić się do znajomych, nagrać wiadomość, czy znaleźć trasę. To jednak nie zawsze wystarcza. Możliwości smartfonów są dużo większe, a twórcy takich technologii chcą aby, pomagała on osobom sparaliżowanym i z dysfunkcjami ruchowymi. To przyszłość i ogromna wygoda dla osób z niepełnosprawnościami.

Inteligentne maseczki: technologie przyszłości w erze (post)pandemicznej 

Czasy pandemii pokazały jak wielki potencjał drzemie nadal w technologii. Japońscy naukowcy stworzyli inteligentną maskę na twarz, która ma wbudowany głośnik i może tłumaczyć mowę na 8 różnych języków. Posiada także funkcję wysyłania wiadomości i robienia notatek. Wszystko dlatego, że jest sparowana z telefonem i przejmuje niektóre jego funkcje. Twórcy C-Mask zamierzają rozszerzyć ją o funkcje rozszerzonej i wirtualnej  rzeczywistości. I choć na razie nie ma wdrożenia w kategorii dobrej technologii to wystarczy połączyć ją z możliwościami wspomnianej wyżej Talkitt i już mamy dobrotechnologiczną petardę!

Jeszcze nigdy powiedzenie „sky is the limit” nie było tak trafne! Najnowsze technologie dają bowiem ogrom możliwości i to tylko od nas zależy, w jakim celu jej użyjemy! Osobiście nie mogę doczekać się tych czasów – ale w tej dobrej ich odsłonie!

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: