Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

5 rzeczy ze świata Tech For Good, które widzieliśmy na Web Summit 2021

Wiktoria Nycz na Web Summit 2021
Spis treści

Od kilku miesięcy obserwujemy wielki powrót fizycznych spotkań i konferencji zarówno w kraju i na świecie. Jedną z nich jest kultowe już Web Summit w Lizbonie, największe wydarzenie poświęcone biznesowi, startupom i technologiom. Po roku przerwy w jego organizacji postanowiliśmy sprawdzić, o czym dyskutować będą typowi przedstawiciele branży w dobie wielu zmian naszego stylu życia, sposobu pracy, nawiązywania relacji i wreszcie warunków ekonomicznych i środowiskowych na świecie. Oto co dla Was przywieźliśmy.

Dobre technologie w Twojej skrzynce. Subskrybuj!

Czym jest Web Summit?

Web Summit to coroczna, odbywająca się od 2016 roku międzynarodowa konferencja technologiczno-biznesowa, której celem jest omawianie światowych trendów z udziałem najlepszych ekspertów i ekspertek w swoich dziedzinach. Wydarzenie łączy także zróżnicowane środowiska branży technologicznej ze sobą poprzez umożliwianie im rozmów i spotkań w ramach towarzyszących eventów. W tym roku w Web Summit wzięło udział ponad 42 tysiące uczestników i uczestniczek ze 128 krajów – a to tylko połowa frekwencji sprzed pandemii.

Organizatorzy z dumą poinformowali, że ich wysiłki w zakresie wyrównania uczestnictwa kobiet i mężczyzn na konferencji, zostały osiągnięte po raz pierwszy – 50,5% osób uczestniczących stanowiły kobiety. Aby osiągnąć ten wskaźnik i jednocześnie wspierać różnorodność płciową w branży, powołali specjalną społeczność Women In Tech, której kilkadziesiąt tysięcy użytkowniczek skupia m.in aktywnie działająca grupa na Facebooku.

Fot. Eóin Noonan/Web Summit via Sportsfile | CC BY 2.0
Fot. Eóin Noonan/Web Summit via Sportsfile | CC BY 2.0 | Źródło

Web Summit – jakie tematy poruszyła tegoroczna edycja?

Trzydniowa agenda Web Summit 2021 to 23 bloki tematyczne, 1333 wystąpienia oraz 748 prelegentów i prelegentek. Niezależnie od omawianego zagadnienia, wszyscy goście bardzo mocno podkreślali wpływ wydarzeń ostatnich kilkunastu miesięcy. Tegoroczny Web Summit to pierwsza edycja tego przedsięwzięcia po rocznej przerwie i prawdopodobnie pierwsze tak duże wydarzenie offline w Europie. Choć event mocno oscylował wokół biznesu, technologii i trendów z nimi związanych, słychać było wiele wątków nawiązujących do społecznych aspektów naszego życia, zrównoważonego rozwoju, komunikacji międzyludzkiej, zaufania i tolerancji.

Web Summit –​​​​ Tech For Good i sprawy społeczne w świetle nowych technologii

Jako Sektor 3.0 pojechaliśmy na Web Summit, aby po dłuższej przerwie w uczestnictwie w fizycznych wydarzeniach tego typu zainspirować się, przyjrzeć najnowszym trendom oraz spotkać ciekawe osoby z branży z całego świata. Bardzo zależy nam, aby jak najlepiej przygotować dla Was nadchodzącą edycję Festiwalu Sektor 3.0 #sektor2022.

Poniżej zebraliśmy subiektywnie najciekawsze trendy, wystąpienia, startupy, czy też zjawiska, o których usłyszeliśmy i spotkaliśmy na Web Summit 2021 w Lizbonie.Na różnych poziomach łączą się one z motywem Tech For Good, który nieodmiennie od lat przyświeca nam w sektorowych działaniach.

Zero waste – przyszłość organizacji wydarzeń

Jeśli podobniejak my, jesteście organizatorami wydarzeń, na pewno wiecie, o jak wielu aspektach doświadczenia uczestnika trzeba pomyśleć, podejmując się przedsięwzięcia. Logistyka i produkcja to działania zakrojone na wielką skalę, a ich poziom skomplikowania aż zachęca do korzystania ze ścieżek na skróty. 

Jednak nie na Web Summit. Organizatorzy wykazali się wysoką uważnością i wrażliwością w kontekście idei zrównoważonego modelu tworzenia eventu na tą skalę oraz podejścia zero waste. W ramach wydarzenia udało się nie zmarnować 1283 kilogramów żywności. Dzięki współpracy z organizacjami społecznymi Zero Desperdício i the Plastic Pollution Coalition rozdystrybuowano 566 posiłków do ponad 250 osób. Akcja ta również pomogła zatrzymać emisję 5,388 kilogramów CO2 do atmosfery.

Ponadto, skupiono się na wykorzystaniu tak wielu biodegradowalnych materiałów, jak to możliwe, od identyfikatorów przez plansze i ścianki stosowane do zbudowania strefy wystawienniczej startupów, po kubeczki na wodę. Podczas pierwszej odsłony wydarzenia policzono, że tylko tych ostatnich uczestnicy zużyli w czasie 3 dni ponad 220 tysięcy. Zmiany pozwoliły zaoszczędzić prawie cztery tony plastiku.

Startupowy biznes ze społecznym wydźwiękiem zrównoważonego rozwoju

Jak już wspomnieliśmy, zrównoważony rozwój odmieniany był podczas Web Summit przez wiele przypadków. Największy potencjał innowacyjny można było znaleźć w strefie wystawienniczej startupów, gdzie prezentowało się wiele śmiałych i rewolucyjnych projektów. „Moda” na projekty z tego obszaru z pewnością wzrosła w ostatnim czasie nie tylko z uwagi na powiększające się potrzeby w zakresie inteligentnych rozwiązań klimatycznych i społecznych, ale także m.in. na niedawno odbywający się szczyt klimatyczny COP26 w Londynie.

Jedną z takich firm, które spotkaliśmy było EcoTree. Posiadają unikalny model zrównoważonego leśnictwa, który umożliwia klientom natychmiastowy zakup drzew na całym świecie, śledzenie ich wzrostu i wartości pieniężnej. Gdy drzewo jest gotowe do wycięcia w celu uzyskania zrównoważonego drewna, zysk wraca do klienta.

Oprócz zakupu pojedynczych drzew, możliwe jest wykupienie „subskrypcji leśnej” już od 19 euro miesięcznie – przy szacowanej wartości wzrostu wynoszącej 540 euro – wychwytując w ten sposób 7,2 tony CO2. A EcoTree gwarantuje, że za każdym razem, gdy jedno z nich zostanie wycięte w zrównoważonych lasach, sadzi się trzy nowe drzewa.

Innym popularnym startupem działającym na rzecz zrównoważonego rozwoju na tegorocznym Web Summit był 44.01. Założony w Londynie w lipcu 2020 roku projekt 44.01 to pasjonujące przedsięwzięcie ekologów, którzy są zdeterminowani, aby coś zmienić.

Celem zespołu 44.01 jest usunięcie jednej gigatony CO2 z atmosfery ziemskiej do 2030 roku. Zadanie to zostanie osiągnięty poprzez przejęcie emisji dwutlenku węgla wytwarzanych przez globalne przewozy pasażerskie i towarowe oraz mineralizację powstałego CO2 w skale.

Ten zorientowany na środowisko startup twierdzi, że współpracuje wyłącznie z firmami, które wykorzystują technologię Direct Air Capture lub inne podobne procesy do usuwania węgla. Mówi również, że partnerzy muszą „wykazać uzasadniony interes w dekarbonizacji swoich procesów, tj. są zobowiązani do redukcji emisji i przechowywania CO2 związanego z nieuniknionymi emisjami”.

Q&A z Syiabulelą Mandelą

W trakcie wydarzenia mieliśmy możliwość ponownie spotkać Siyabulelę Mandelę, dyrektora Journalists for Human Rights w Afryce, który gościł na Festiwalu Sektor 3.0 jako mówca w 2020 roku. Wówczas, razem z Bartoszem Węglarczykiem z portalu Onet.pl, poruszał kwestie długofalowej zmiany społecznej oraz to, jak technologie oddziaływają na rozwój społeczno-gospodarczy w Afryce.

Siyabulela Mandela i Wiktoria Nycz z zespołu Sektor 3.0
Fot. Siyabulela Mandela i Wiktoria Nycz z zespołu Sektor 3.0

Tym razem, podczas interaktywnej sesji Q&A na Web Summit zauważył, że aktywizm nie posuwa się wystarczająco daleko, aby określić, do czego ludzie muszą się posunąć, aby stanąć w obronie uciskanych ludów i spraw. Powiedział również, że kampanie w mediach społecznościowych to nie to samo, co podejmowanie prawdziwych działań: 

„Możemy używać mediów społecznościowych do wzajemnej mobilizacji, ale to nie kończy się w Internecie. Ludzie muszą wyjść na ulice, żeby nastąpiła zmiana”.

W swoim przemówieniu przybliżył także swoje rodzime sprawy. Potępił środowisko polityczne na kontynencie afrykańskim zbudowane przez przywódców, którzy wybierają korupcję zamiast rozwoju. Starał się także natchnąć  zgromadzonych uczestników i uczestniczki nadzieją, wskazując na wiedzę jako potężne źródło inspiracji do zmian.

„Jedynym sposobem, w jaki możemy podnieść ludzi, jest edukacja”.

​​​​​– mówił.

Fot. Piaras Ó Mídheach/Web Summit via Sportsfile | CC BY 2.0
Fot. Piaras Ó Mídheach/Web Summit via Sportsfile | CC BY 2.0 | Źródło

Nikolaj Coster-Waldau o wspólnocie w dążeniu do rozwiązywania problemów

Można odnieść wrażenie, że świat nieustannie odchodzi od postępowych ideałów i od bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich obywateli naszej planety. Aktor i ambasador dobrej woli Organizacji Narodów Zjednoczonych – Nikolaj Coster-Waldau ​​– podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, dlaczego uważa, że pozostajemy w tyle w naszej walce o pozytywne zmiany.

„Myślę, że wszyscy są bardzo dobrzy we wskazywaniu na siebie palcami. Próbujmy z tym coś zrobić! Powiedzmy: skupmy się na dialogu; uwzględnijmy wszystkich. Jesteśmy w tym razem. Musimy znaleźć rozwiązania”

– podsumował Coster-Waldau.

Fot. Harry Murphy/Web Summit via Sportsfile | CC BY 2.0
Fot. Harry Murphy/Web Summit via Sportsfile | CC BY 2.0 | Źródło

Startup Key2Enable z technologią wspierającą dostępność

Wprowadzając innowacje w zakresie dostępności cyfrowej, startup Key2enable umożliwia osobom z niepełnosprawnościami rozwijanie umiejętności i talentów . W oparciu o projekty opracowane po raz pierwszy w Brazylii w 2015 roku, Key2Enable zostało założone w celu wykorzystania technologii wykładniczych, aby zapewnić autonomię i wiele możliwości osobom z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną na całym świecie.

Podczas Web Summit startup zaprezentował na swoim stanowisku wielofunkcyjną, inteligentną klawiaturę Key-X, która umożliwia osobom, w szczególności dzieciom, z niepełnosprawnościami ruchowymi i umysłowymi korzystać z komputera, uczyć się pisania oraz innych bardziej zaawansowanych działań technicznych.

Z zaledwie jedenastoma klawiszami wrażliwymi na dotyk, które można uruchomić nawet w mgnieniu oka, Key-X robi znacznie więcej. W połączeniu z oprogramowaniem Simplix i jego akcesoriami, Key-X tworzy niesamowitą platformę integracji i rehabilitacji szkolnej, zdolną do rozwijania zdolności motorycznych i poznawczych uczniów i pacjentów z fizycznymi i intelektualnymi ograniczeniami.

W 2018 r. Key2Enable stał się spółką portfelową Singularity University, wiodącej na świecie szkoły innowacji i przedsiębiorczości. Wśród pozostałych rozwiązań asystujących tej firmy znajdują się m.in. okulary dla osób z niepełnosprawnością wzroku obsługiwane przez mrugnięcia oka oraz oprogramowanie do obsługi obu produktów na komputery i urządzenia mobilne.

Web Summit 2021 ​​​​– podsumowanie

Za nami trzy dni nieskończonych inspiracji. Tematyka tegorocznego wydarzenia mocno pokazała, że wśród trendów, nowinek technologicznych i pogoni w drodze na biznesowy czy kompetencyjny szczyt najważniejszy jest człowiek oraz dbałość o nasze otoczenie – to właśnie z tą myślą zostawiali nas najważniejsi goście tego wydarzenia. 

Przeczytaj także

? Marketing zaangażowany społecznie, czyli wszyscy wygrywają
? Jak zdalnie zorganizować międzynarodową konferencję online?
? Jak edukować ludzi, by zmieniać klimat – rozmowa z Pauliną Górską
♿️ Osoby z niepełnosprawnościami mają moc. Pozwólmy im ją pokazać także w pracy
? Robot jako awatar osoby z niepełnosprawnością. Niezwykła kawiarnia w Japonii 
? Partnerzy biznesowi dla NGO – jak ich szukać, żeby nie błądzić?

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: