Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Rozpracowaliśmy zmianę – relacja z Festiwalu Sektor 3.0 Driving Change Online

Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online
Spis treści

Inspirujące i pełne praktycznych wskazówek seminaria i dyskusje panelowe, prawie 50 ekspertów z Polski i ze świata i niesamowita społeczność uczestników. Jubileuszowy, dziesiąty, Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online przeszedł do historii pod znakiem zmiany na wszelkich możliwych poziomach. Nasze spotkanie poświęciliśmy na szukanie rozwiązań i rozmowę o kompetencjach, które mogą pomóc nam w nieustannie ewoluującym świecie. Festiwal w formule online połączył w wirtualnych salach setki słuchaczy z najdalszych zakątków kraju i nie tylko. Zebraliśmy dla Was pierwsze wrażenia i kilka wskazówek, którymi wczorajszy dzień był wypełniony po brzegi.

 

Pandemia szansą na głębokie zmiany

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od dyskusji nt. edukacji, pracy i przywództwa w dobie pandemii. Od teraz, życie i praca w modelu hybrydowym będą dla nas nową normalnością – wskazywali Cecylia Szymańska (Microsoft) i Michał Boni (SWPS). Również i edukacja będzie musiała dostosować transfer wiedzy do naszych zachowań. Wysłuchanie wykładu w formie podcastu podczas jazdy rowerem, może być jednym z pomysłów na studiowanie w przyszłości – mówiła Aleksandra Przegalińska (Akademia Leona Koźmińskiego). Rozmówcy wspólnie doszli do wniosku, że ostatnie miesiące nie tylko nauczyły nas bardzo wiele, ale i rozbudziły oczekiwania względem wykorzystania technologii, którym powinniśmy wyjść naprzeciw.

Driving change. Jakich kompetencji potrzebujemy w nowej codzienności?

Zdaniem naszych ekspertów, pandemia stała się szansą na przeniesienie bardzo wielu procesów do świata cyfrowego. W kontekście niepewnej przyszłości, wykorzystanie aktualnej sytuacji do wprowadzenia stałych zmian to kluczowy zadanie dla ludzkości we wszelkich dziedzinach życia. Ważne jednak, by w tym procesie nie zapomnieć o człowieku, który siedzi po drugiej stronie ściany z pikseli. Dostosowanie technologii do naszych umiejętności, zaangażowanie w cyfrowym świecie i dbałość o higienę pracy i nauki, to zdaniem rozmówców kluczowe obszary, którymi powinniśmy się zająć. Całość rozmowy można wysłuchać na naszym YouTube’ie i w Onet.pl!

 

Zapanuj nad swoimi danymi

My, jako pierwsi, powinniśmy wiedzieć, co się dzieje z naszymi danymi, a nie firmy, które chcą wykorzystać je w celach reklamowych – mówił podczas swojego wystąpienia Vesselin Popov (University of Cambridge). Jak się okazuje, dobrze znany nam Facebook, jest najlepszym testem psychometrycznym. Znajdziemy w jego bazach miliony informacji o sobie. Dowiemy się np. czy jesteśmy ekstrawertykami czy introwertykami. Dlatego tak ważne jest, by nieustannie pamiętać o swojej prywatności i cyfrowych śladach, które zostawiamy za sobą w sieci. Całej prezentacji Vesselina Popova można posłuchać poniżej.

https://youtu.be/shDrSI6_EC0?t=2040

 

Potrzebujemy liderów, którzy łączą społeczności

Po oficjalnym otwarciu, uczestnicy Festiwalu wzięli udział w zamkniętych sesjach seminaryjnych. Na warsztat wzięliśmy krytyczne myślenie, przywództwo technologiczne, nowe modele edukacji 2.0, zrównoważony rozwój, sztuczną inteligencję (AI) i bezpieczeństwo danych. Agata Foryciarz, doktorantka na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Stanforda, tłumaczyła w czym sztuczna inteligencja może nam pomóc, a gdzie jej przydatne funkcje się kończą.

Wyolbrzymianie możliwości AI ma realne skutki. Algorytmy nie uwolnią nas od uprzedzeń, nie ma obiektywnych algorytmów.

– napominała Foryciarz.

Szczególnym wydarzeniem w czasie Festiwalu Sektor 3.0 była rozmowa Bartosza Węglarczyka, dyrektora programowego i redaktora naczelnego portalu Onet.pl, z Siyabulelą Mandelą z University of South Africa, Journalism for Human Rights. Mandela zwrócił uwagę na ogromnie ważną rolę, jaką odegrała technologia w zmianach politycznych na kontynencie afrykańskim oraz wpływie mediów społecznościowych na dostęp do edukacji.

Mamy zbiorową odpowiedzialność za wybór liderów łączących społeczności. Nie możemy wybierać tych, którzy zdobywają władzę dzięki podziałom.

– mówił wnuk Nelsona Mandeli. Całość rozmowy Bartosza Węglarczyka z Siyabulelą Mandelą można wysłuchać tutaj.

Bartosz Węglarczyk Onet.pl Siyabulela Mandel

 

Edukacja 2.0 – czyli jak uczyć się efektywnie?

Mnóstwo praktycznych wskazówek nt. zdobywania nowych kompetencji i pracy w dzisiejszym świecie, przyniosła rozmowa Van Anh Dam (Fundacja Girls Code Fun), Bartłomieja Polakowskiego (PwC CEE) i Aleksandry Kalinowskiej-Nowak​ (Google). Eksperci zastanawiali się, czy nadal będziemy pracować, oraz jak zmienią się dzisiejsze zawody. Czy współczesne dzieci będą pracować w dziedzinach, które jeszcze nie powstały? A może profesje zostaną, ale praca będzie wyglądała inaczej? To pytanie zostało otwarte.

Technologie mogą bardzo mocno wesprzeć proces uczenia się i nawigację na rynku pracy. Wyniki wielu prowadzonych niezależnie badań pokazują, że kluczem do dobrego adaptowania się do zmieniającego się otoczenia jest nieustanne uczenie oraz rozwijanie zarówno kompetencji miękkich jak i umiejętności cyfrowych. Van Anh Dam dała także uczestnikom kilka praktycznych rad nt. efektywnej nauki:

  • ucz się z kimś, niekoniecznie w tym samym czasie
  • wykorzystuj wszystko, co pozwala łączyć życie codzienne z nauką (np. słuchaj podcastów)
  • szukaj ekspertów i doradców w dziedzinach nauki, które Cię interesują

Bartłomiej Polakowski podrzucił także uczestnikom link do bezpłatnego kursu na platformie edukacyjnej edX: How to Learn Online.

 

Wirtualne forum społeczności Sektora 3.0!

Festiwal Sektor 3.0 od lat kojarzył się nam przede wszystkim ze spotkaniem ludzi pełnych pasji do odkrywania nowych technologii i dzielenia się wiedzą z innymi. Tym razem nie było inaczej. Mimo, że nadawaliśmy dla Was z Cambridge Innovation Center (CIC), a wszystkie spotkania seminaryjne i dyskusje panelowe odbywały się w sieci, czuć było wyjątkową sektorową atmosferę.

Na czatach i w mediach społecznościowych pod hashtagiem #sektor2020 nasza społeczność pokazała swoją wielką siłę. Wiemy, że byliście z nami w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Ukrainie, Indonezji i Kolumbii! Odpowiedni festiwalowy nastrój w domu i czułam się tak, jakbym była tam z Wami – napisała pod jednym ze zdjęć na Instagramie „gwentmog” – uczestniczka Festiwalu. Przerwa kawowa kiedy chcesz i jak chcesz to plus Festiwalu w formule online – tweetował Kamil Navir.

Nasze transmisje i treści opublikowane w mediach społecznościowych dotarły do 2 000 000 osób. Było to możliwe tylko dzięki zaangażowanej społeczności Sektora 3.0!

 

Premiera VOD Sektor 3.0!

Projektując nową odsłonę Festiwalu postanowiliśmy wyjść naprzeciw wyzwaniu i stworzyć wydarzenie pełne nowych doświadczeń. Jednym z nich jest VOD Sektor 3.0. Każdy uczestnik i uczestniczka Festiwalu otrzymał wczoraj dostęp do platformy, na której znajduje się już 13 praktycznych materiałów z zakresu transformacji cyfrowej, przygotowanych specjalnie przez prelegentów wydarzenia. W następnych miesiącach będziemy dodawać kolejne filmy, w tym także zapisy wszystkich festiwalowych seminariów. Oto jeden z poradników, przygotowany przez Mateusza Bałuka z Onet.pl. Dostęp do wszystkich materiałów VOD może otrzymać każdy po zalogowaniu w serwisie.

Przeczytaj także: Startuje VOD Sektor 3.0

 

Nie żegnamy się!

Nasz Festiwal był już gotowy w wersji offline na czerwiec. Musieliśmy wszystko odwołać i zaprojektować od zera. Nie da się przenieść 1:1, tego co było zaplanowane na offline – opowiadał podczas zakończenia Festiwalu, Dawid Szarański, Dyrektor Programu Sektor 3.0.

Zmiana formuły Sektora 3.0 była dla nas zupełnie nowym przedsięwzięciem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się wyjść naprzeciw zmianie i połączyć z społecznością Sektora 3.0 w tak wymagającym czasie. Żegnamy się z festiwalowymi emocjami, jednak bardzo chcemy być dalej w bliskim kontakcie z Wami. Zapraszamy do eksplorowania wiedzy na naszym VOD, kolejnych materiałów na blogu, dziale technologii ngo.pl i w mediach społecznościowych. Jednym słowem, do zobaczenia wkrótce!

W tym miejscu chcieliśmy także podziękować wszystkim partnerom i osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu. Bez Was przygotowanie wydarzenia o takiej jakości i na tak wielką skalę, nie byłoby możliwe.

Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online partnerzy

 

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: