Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online

Rozpracowaliśmy zmianę – relacja z Festiwalu Sektor 3.0 Driving Change Online

Rozpracowaliśmy zmianę – relacja z Festiwalu Sektor 3.0 Driving Change Online

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Inspirujące i pełne praktycznych wskazówek seminaria i dyskusje panelowe, prawie 50 ekspertów z Polski i ze świata i niesamowita społeczność uczestników. Jubileuszowy, dziesiąty, Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online przeszedł do historii pod znakiem zmiany na wszelkich możliwych poziomach. Nasze spotkanie poświęciliśmy na szukanie rozwiązań i rozmowę o kompetencjach, które mogą pomóc nam w nieustannie ewoluującym świecie. Festiwal w formule online połączył w wirtualnych salach setki słuchaczy z najdalszych zakątków kraju i nie tylko. Zebraliśmy dla Was pierwsze wrażenia i kilka wskazówek, którymi wczorajszy dzień był wypełniony po brzegi.

 

Pandemia szansą na głębokie zmiany

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od dyskusji nt. edukacji, pracy i przywództwa w dobie pandemii. Od teraz, życie i praca w modelu hybrydowym będą dla nas nową normalnością – wskazywali Cecylia Szymańska (Microsoft) i Michał Boni (SWPS). Również i edukacja będzie musiała dostosować transfer wiedzy do naszych zachowań. Wysłuchanie wykładu w formie podcastu podczas jazdy rowerem, może być jednym z pomysłów na studiowanie w przyszłości – mówiła Aleksandra Przegalińska (Akademia Leona Koźmińskiego). Rozmówcy wspólnie doszli do wniosku, że ostatnie miesiące nie tylko nauczyły nas bardzo wiele, ale i rozbudziły oczekiwania względem wykorzystania technologii, którym powinniśmy wyjść naprzeciw.

Driving change. Jakich kompetencji potrzebujemy w nowej codzienności?

Zdaniem naszych ekspertów, pandemia stała się szansą na przeniesienie bardzo wielu procesów do świata cyfrowego. W kontekście niepewnej przyszłości, wykorzystanie aktualnej sytuacji do wprowadzenia stałych zmian to kluczowy zadanie dla ludzkości we wszelkich dziedzinach życia. Ważne jednak, by w tym procesie nie zapomnieć o człowieku, który siedzi po drugiej stronie ściany z pikseli. Dostosowanie technologii do naszych umiejętności, zaangażowanie w cyfrowym świecie i dbałość o higienę pracy i nauki, to zdaniem rozmówców kluczowe obszary, którymi powinniśmy się zająć. Całość rozmowy można wysłuchać na naszym YouTube’ie i w Onet.pl!

 

Zapanuj nad swoimi danymi

My, jako pierwsi, powinniśmy wiedzieć, co się dzieje z naszymi danymi, a nie firmy, które chcą wykorzystać je w celach reklamowych – mówił podczas swojego wystąpienia Vesselin Popov (University of Cambridge). Jak się okazuje, dobrze znany nam Facebook, jest najlepszym testem psychometrycznym. Znajdziemy w jego bazach miliony informacji o sobie. Dowiemy się np. czy jesteśmy ekstrawertykami czy introwertykami. Dlatego tak ważne jest, by nieustannie pamiętać o swojej prywatności i cyfrowych śladach, które zostawiamy za sobą w sieci. Całej prezentacji Vesselina Popova można posłuchać poniżej.

 

Potrzebujemy liderów, którzy łączą społeczności

Po oficjalnym otwarciu, uczestnicy Festiwalu wzięli udział w zamkniętych sesjach seminaryjnych. Na warsztat wzięliśmy krytyczne myślenie, przywództwo technologiczne, nowe modele edukacji 2.0, zrównoważony rozwój, sztuczną inteligencję (AI) i bezpieczeństwo danych. Agata Foryciarz, doktorantka na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Stanforda, tłumaczyła w czym sztuczna inteligencja może nam pomóc, a gdzie jej przydatne funkcje się kończą.

Wyolbrzymianie możliwości AI ma realne skutki. Algorytmy nie uwolnią nas od uprzedzeń, nie ma obiektywnych algorytmów.

– napominała Foryciarz.

Szczególnym wydarzeniem w czasie Festiwalu Sektor 3.0 była rozmowa Bartosza Węglarczyka, dyrektora programowego i redaktora naczelnego portalu Onet.pl, z Siyabulelą Mandelą z University of South Africa, Journalism for Human Rights. Mandela zwrócił uwagę na ogromnie ważną rolę, jaką odegrała technologia w zmianach politycznych na kontynencie afrykańskim oraz wpływie mediów społecznościowych na dostęp do edukacji.

Mamy zbiorową odpowiedzialność za wybór liderów łączących społeczności. Nie możemy wybierać tych, którzy zdobywają władzę dzięki podziałom.

– mówił wnuk Nelsona Mandeli. Całość rozmowy Bartosza Węglarczyka z Siyabulelą Mandelą można wysłuchać tutaj.

Bartosz Węglarczyk Onet.pl Siyabulela Mandel

 

Edukacja 2.0 – czyli jak uczyć się efektywnie?

Mnóstwo praktycznych wskazówek nt. zdobywania nowych kompetencji i pracy w dzisiejszym świecie, przyniosła rozmowa Van Anh Dam (Fundacja Girls Code Fun), Bartłomieja Polakowskiego (PwC CEE) i Aleksandry Kalinowskiej-Nowak​ (Google). Eksperci zastanawiali się, czy nadal będziemy pracować, oraz jak zmienią się dzisiejsze zawody. Czy współczesne dzieci będą pracować w dziedzinach, które jeszcze nie powstały? A może profesje zostaną, ale praca będzie wyglądała inaczej? To pytanie zostało otwarte.

Technologie mogą bardzo mocno wesprzeć proces uczenia się i nawigację na rynku pracy. Wyniki wielu prowadzonych niezależnie badań pokazują, że kluczem do dobrego adaptowania się do zmieniającego się otoczenia jest nieustanne uczenie oraz rozwijanie zarówno kompetencji miękkich jak i umiejętności cyfrowych. Van Anh Dam dała także uczestnikom kilka praktycznych rad nt. efektywnej nauki:

  • ucz się z kimś, niekoniecznie w tym samym czasie
  • wykorzystuj wszystko, co pozwala łączyć życie codzienne z nauką (np. słuchaj podcastów)
  • szukaj ekspertów i doradców w dziedzinach nauki, które Cię interesują

Bartłomiej Polakowski podrzucił także uczestnikom link do bezpłatnego kursu na platformie edukacyjnej edX: How to Learn Online.

 

Wirtualne forum społeczności Sektora 3.0!

Festiwal Sektor 3.0 od lat kojarzył się nam przede wszystkim ze spotkaniem ludzi pełnych pasji do odkrywania nowych technologii i dzielenia się wiedzą z innymi. Tym razem nie było inaczej. Mimo, że nadawaliśmy dla Was z Cambridge Innovation Center (CIC), a wszystkie spotkania seminaryjne i dyskusje panelowe odbywały się w sieci, czuć było wyjątkową sektorową atmosferę.

Na czatach i w mediach społecznościowych pod hashtagiem #sektor2020 nasza społeczność pokazała swoją wielką siłę. Wiemy, że byliście z nami w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Ukrainie, Indonezji i Kolumbii! Odpowiedni festiwalowy nastrój w domu i czułam się tak, jakbym była tam z Wami – napisała pod jednym ze zdjęć na Instagramie „gwentmog” – uczestniczka Festiwalu. Przerwa kawowa kiedy chcesz i jak chcesz to plus Festiwalu w formule online – tweetował Kamil Navir.

Nasze transmisje i treści opublikowane w mediach społecznościowych dotarły do 2 000 000 osób. Było to możliwe tylko dzięki zaangażowanej społeczności Sektora 3.0!

 

Premiera VOD Sektor 3.0!

Projektując nową odsłonę Festiwalu postanowiliśmy wyjść naprzeciw wyzwaniu i stworzyć wydarzenie pełne nowych doświadczeń. Jednym z nich jest VOD Sektor 3.0. Każdy uczestnik i uczestniczka Festiwalu otrzymał wczoraj dostęp do platformy, na której znajduje się już 13 praktycznych materiałów z zakresu transformacji cyfrowej, przygotowanych specjalnie przez prelegentów wydarzenia. W następnych miesiącach będziemy dodawać kolejne filmy, w tym także zapisy wszystkich festiwalowych seminariów. Oto jeden z poradników, przygotowany przez Mateusza Bałuka z Onet.pl. Dostęp do wszystkich materiałów VOD może otrzymać każdy po zalogowaniu w serwisie.

Przeczytaj także: Startuje VOD Sektor 3.0

 

Nie żegnamy się!

Nasz Festiwal był już gotowy w wersji offline na czerwiec. Musieliśmy wszystko odwołać i zaprojektować od zera. Nie da się przenieść 1:1, tego co było zaplanowane na offline – opowiadał podczas zakończenia Festiwalu, Dawid Szarański, Dyrektor Programu Sektor 3.0.

Zmiana formuły Sektora 3.0 była dla nas zupełnie nowym przedsięwzięciem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się wyjść naprzeciw zmianie i połączyć z społecznością Sektora 3.0 w tak wymagającym czasie. Żegnamy się z festiwalowymi emocjami, jednak bardzo chcemy być dalej w bliskim kontakcie z Wami. Zapraszamy do eksplorowania wiedzy na naszym VOD, kolejnych materiałów na blogu, dziale technologii ngo.pl i w mediach społecznościowych. Jednym słowem, do zobaczenia wkrótce!

This slideshow requires JavaScript.

W tym miejscu chcieliśmy także podziękować wszystkim partnerom i osobom zaangażowanym w organizację Festiwalu. Bez Was przygotowanie wydarzenia o takiej jakości i na tak wielką skalę, nie byłoby możliwe.

Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online partnerzy

 

 

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
AUTOR WPISU
NEWSLETTER
FRSI Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Sektor 3.0

Sektor 3.0 to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizację powierzono Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

×
NEWSLETTER