Rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję już wpływają na nasze codzienne życie. To nie ulega wątpliwości. To jednak, czego często nie wiemy, to które to rozwiązania, jak działają i co determinuje sposób, w jaki podejmują coraz ważniejsze decyzje zamiast ludzi. Faktyczne możliwości tej technologii oraz zagrożenia płynące z jej powszechnego zastosowania często ukrywa niezrozumiały żargon technologiczny i biznesowy. O przybliżenie nam tego, co kryje się za współczesnym użyciem terminu AI, poprosiliśmy dwie badaczki zajmujące się sztuczną inteligencją, Agatę Foryciarz i Aleksandrę Przegalińską.
Newsy nt. sztucznej inteligencji w twojej skrzynce
Zanim przypiszemy kolejnej aplikacji, urządzeniu czy algorytmowi, miano inteligentnego, warto przypomnieć sobie, że rozwiązania te w dużej mierze stosują narzędzia statystyczne. Algorytmy, czyli instrukcje dla maszyn, jak wykonać pewne zadanie, nawet bardzo samodzielne, na początku są konstruowane przez ludzi. Ich decyzje np. o jakie dane oprzeć naukę danego algorytmu, wpływają na to, jak zadziała w rzeczywistości. Nie musimy wszyscy być programistami i programistami, ale zrozumienie AI jest nam wszystkim potrzebne, by móc decydować, kiedy i jak pozwolimy na wykorzystanie takich technologii. To ważne zarówno w codziennym życiu, jak i naszych organizacjach.
Czego dowiesz się z rozmowy:
- 00:44 Czym jest sztuczna inteligencja?
- 01:45 Jakimi narzędziami można dziś pracować ze sztuczną inteligencją?
- 03:26 Czy sztuczna inteligencja może być „dobra i „zła”?
Agata Foryciarz jest doktorantką na wydziale informatyki Uniwersytetu Stanforda, gdzie bada metody uczenia maszynowego wykorzystywane do wspomagania decyzji lekarzy oraz prowadzi grupę Computer Science and Civil Society. W Polsce współpracuje z Fundacją Panoptykon.
Prof. Aleksandra Przegalińska doktorat z filozofii sztucznej inteligencji uzyskała w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Zarządzania Społecznościami Cyfrowymi i Sieciowymi Akademii Leona Koźmińskiego oraz Liderem AI w Programie Zarządzania. Do niedawna prowadziła badania w Center for Collective Intelligence w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Ukończyła The New School for Social Research w Nowym Jorku. Jesienią 2020 roku rozpocznie badania w American Institute for Economic Research nad automatyzacją pracy, a następnie dołączy do Programu Pracy i Życia Zawodowego na Uniwersytecie Harvarda.