Marta Kostecka i Krzysztof Lichtblau ze Stowarzyszenia Pop-Art opowiadają o tym, jak przekuli zagrożenie w szansę, i z sukcesem przenieśli lokalne wydarzenie do sieci. Jak zmienia się prowadzenie w wersji online festiwalu, którego główną siłą była możliwość spotkania się fanów i fanek komiksu, sztuki i popkultury? Co radzą innym organizatorom i organizatorkom? Tego wszystkiego dowiecie się z naszej rozmowy.
Transformacja cyfrowa w Twojej skrzynce
Brak możliwości zorganizowania większości wydarzeń stacjonarnych w 2020 roku spowodował spore zmiany w planach instytucji kultury i organizacji. Pandemia postawiła bardzo wysoką poprzeczkę wszystkim, którzy zajmują się animacją społeczności lokalnych czy skupionych wokół wspólnych zainteresowań i działań. Niektórzy postanowili przenieść eventy na kolejny rok, a inni szybko zmienili ich formę, często nie wiedząc, czego mogą się spodziewać. Ryzyko związane z tym drugim podejściem opłaciło się Stowarzyszeniu Pop-Art ze Szczecina.
Z dwójką organizatorów, Martą Kostecką i Krzysztofem Lichtblauem rozmawiamy o tym:
- 01:00 Czym jest wydarzenie Beton?
- 02:28 Jak wyglądało przenoszenie eventu do sieci?
- 03:24 Co zmieniło się pomiędzy edycjami stacjonarnymi a edycją online?
- 04:45 Czy udało się zwiększenie zasięgu i łączenie publiczności lokalnej i ogólnopolskiej?
- 06:01 Hybrydowej przyszłości wydarzeń kulturalnych?
- 08:20 modelach finansowania wydarzeń
- 11:45 animowaniu dyskusji i angażowaniu ludzi online
- 15:20 największych zaskoczeniach dla organizatorów
- 19:00 tempie pracy podczas wydarzenia online
- 21:25 najważniejszych poradach dla osób, które planuję organizowanie wydarzeń online i hybrydowych
Marta Kostecka: z wykształcenia polonistka, obecnie pracuje w bibliotece publicznej, wcześniej również w bibliotekach szkolnych i akademickiej. Interesuje się literaturą, kulturą popularną i sztuką, nauczaniem i uczeniem się oraz nowymi technologiami. Specjalizuje się głównie w edukacji cyfrowej i medialnej. W bibliotece zajmuję się promocją. Koordynuję szczeciński TechKlub. Działa społecznie, należy do stowarzyszenia LABIB i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Prowadzi stowarzyszenie zajmujące się kulturą popularną ze szczególnym uwzględnieniem komiksu „POP-ART”.
Krzysztof Lichtblau– maniak książek i komiksów. Obronił doktorat o komiksie, prowadzi własne wydawnictwo, organizuje spotkania autorskie w bibliotece. O książkach piszę (gdzie się da) i opowiada prowadząc autorski program „Pan od książek”. Interesują go ludzie z ich różnicami na temat różnego postrzegania i interpretowania sztuki.
Strona szczecińskich spotkań z popkulturą Beton 2020 na Facebooku
Przeczytaj także: