Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Sztuczna inteligencja (AI) wykryje osoby z Covid-19 w Korei Południowej

Layer 296e-learning3

Władze Korei Południowej zamierzają wprowadzić nowy system rozpoznawania osób z Covid-19. Do tego celu ma posłużyć sztuczna inteligencja połączona z kamerami miejskich struktur nadzoru. 

Jedno z przedmieść stołecznego Seulu, miasto Bucheon ma stać się polem do testów nowego rozwiązania. Kamery przemysłowe obecnie wykorzystywane przez policję i służby miejskie zostaną podłączone do algorytmów AI. Sztuczna inteligencja uzyska tym samym dostęp do bazy danych twarzy obywateli i za pośrednictwem kamer będzie w stanie wskazać dynamicznie na ulicy osoby figurujące w rejestrze służby zdrowia jako nosiciele Covid-19. System ma zostać uruchomiony w styczniu 2022 roku.

AI zastąpi ludzi i wystawi mandaty

W Bucheon działa blisko 11 tys. kamer przemysłowych. Dla systemu wizualnego rozpoznawania twarzy nałożenie bazy danych na ulice niespełna milionowego miasta to drobnostka. Algorytmy przyjrzą się tym samym owymi kamerami przechodniom i szybko będą w stanie rozpoznać, kto przestrzega przepisów epidemicznych, kto chodzi w masce, a kto z punktu widzenia prawa kwalifikuje się do nałożenia mandatu. Odpowiedni, ponad 110-stronicowy plan przedsięwzięcia, został przekazany ministerstwu technologii. 

Główną przesłanką do takiego działania jest konieczność odciążenia niewystarczających zasobów ludzkich, które czuwają nad tropieniem wykroczeń związanych z Covid-19. Algorytm nie zmęczy się i zadziała o każdej porze tak samo sprawnie. Rozpoznawanie twarzy stanie się dla koreańskiego rządu kolejnym dodatkiem w szeroko zakrojonej strategii kontroli epidemicznej obywateli. Zbiera się już większość danych o zachowaniu Koreańczyków i Koreanek, jak transakcje z kart płatniczych, lokalizację osób na podstawie smartfonów, a także nagrania z kamer przemysłowych. Bez AI te dane muszą być obrabiane przez wciąż zdolny do pomyłek i niedostatecznej efektywności zestaw ludzi-specjalistów. 

Kobieta w maseczce w centrum handlowym

Sztuczna i nieomylna inteligencja

Burmistrz miasta Jang Deog-cheon twierdzi, że sztuczna inteligencja błyskawicznie rozstrzygnie zawartość nagrania z miejskiej kamery, gdy obecnie jednemu materiałowi należy poświęcić czasami i kilka godzin uwagi. Nagranie jego zdaniem nie skłamie i nie zatai okoliczności działania osób z podejrzeniem Covid-19, podczas gdy obywatel może świadomie wprowadzać władze w błąd. 

Ministerstwo nauki i technologii nie potwierdza, że tego rodzaju eksperyment zostanie w przyszłości rozszerzony na cały kraj. Jak na razie Bucheon uzyskało środki w wysokości 1,36 mln dolarów na wprowadzenie miejskiego systemu opartego na AI. Zgodnie z planem ma być w stanie jednocześnie prześledzić trasy 10 osób w czasie od pięciu do dziesięciu minut, gdy dotychczasowej ekipie pracowników urzędu zajmowało to średnio godzinę na jedną osobę.

Koreański Wielki Brat patrzy jeszcze szerzej

Krytycy tego mechanizmu określają go mianem Wielkiego Brata, który nie wypuści już z rąk losów obywateli. Rząd ich zdaniem nie zrezygnuje z możliwości zbierania jeszcze pełniejszych informacji o przebywaniu i zachowaniu Koreańczyków, dlatego nie ma co liczyć, że jednorazowe testy w Bucheon ograniczą się wyłącznie do tego przedmieścia Seulu. 

Technologie w działaniach społecznych – subskrybuj!

Dotychczas Korea Południowa była chwalona za szybkość reakcji na początku pandemii. Władze nosiły się z zamiarem eksportowania swojego modelu błyskawicznego testowania obywateli na szeroką skalę także za granicę. Mówiono o k-quarantine, koreańskim podejściu do walki z Covid-19 o tamtejszej charakterystyce wynikającej z azjatyckiej sumienności Koreańczyków.

Obecnie kraj przechodzi kolejną falę zachorowań jak i reszta świata. Czynnikiem zmieniającym sposób opisywania rządowego podejścia i jego skuteczności są wybory polityczne. Tym razem te największego kalibru, bo prezydenckie, planowane są na początek marca 2022 roku. Dotychczas podczas pandemii Korea Południowa jako jeden z niewielu krajów świata nie rezygnował z przeprowadzenia głosowania w tradycyjnym trybie pomimo trwających fal zachorowań.

Przeczytaj także

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: