Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Okiełznaj blokadę twórczą dzięki tym aplikacjom

Okiełznaj blokadę twórczą dzięki tym aplikacjom
Spis treści

Czy zdarzyło Ci się spędzać długie godziny nad relatywnie prostym i szybkim zadaniem? Jest szansa, że dopadła Cię blokada twórcza. Spokojnie – to nic strasznego. W dobie pandemicznego chaosu i pracy zdalnej, które towarzyszą nam w codziennych, rutynowych obowiązkach, kreatywna blokada dopada wielu z nas.

Aplikacje i technologie, które pomagają w nauce i pracy. Subskrybuj!

Na szczęście są na nią sposoby. Mamy na rynku wiele aplikacji, które pomogą nam rozruszać zmęczone szare komórki. Przedstawiamy wam te, które naszym zdaniem są ciekawe i skuteczne. Ale uwaga: same aplikacje nie zagwarantują nam większych pokładów kreatywności. Chęć i mobilizacja do twórczego działania pozostaną kluczowe niezależnie od narzędzi, które zdecydujemy się wykorzystać.

Aplikacji pobudzających naszą kreatywność jest naprawdę sporo; możemy znaleźć ciekawe propozycje na różne typy urządzeń (nie tylko na smartfona, ale także na desktop, tablet czy konsolę). Warto pamiętać, że na każdego użytkownika będą oddziaływać w inny sposób. Dlatego polecamy wam przetestować kilka rozwiązań, aby znaleźć takie, które rzeczywiście okaże się dla skuteczne.

Zatem do konkretów. Zebraliśmy dla was kilkanaście aplikacji, które mogą być pomocne w okiełznaniu blokady twórczej. Podzieliliśmy je na trzy grupy. Te, które:

  • mają na celu rozbudzenie kreatywności,
  • pomogą Ci się skupić w trakcie pracy,
  • pobudzą Twój mózg do działania i pomogą uporządkować myśli.

Którą wypróbujesz w pierwszej kolejności?

Rozbudź w sobie kreatywność

Brainsparker

Można powiedzieć, że to swego rodzaju coach kreatywności. Aplikacja Brainsparker to zbiór kart, które zadają niesztampowe pytania i inspirują cytatami, słowami i obrazami, zmuszając do ich głębszego przemyślenia. Można je wyświetlać losowo w dowolnym momencie, lub skonfigurować aplikację tak, by sama wysłała nam losową kartę o wybranej przez nas porze dnia (maksymalnie 3 razy dziennie).

brainsparkerbrainsparker

Aplikacja jest darmowa, natomiast oferuje opcję zakupu dodatkowych pakietów kart. W tej chwili Brainsparker jest dostępna tylko na iOS, jednak twórcy pomyśleli także o alternatywnych produktach dla użytkowników Androida.

Inną przydatną aplikacją tego typu może okazać się 75 tools for creatve thinking zaprojektowana na iOS. Mózg pomogą nam ćwiczyć także Elevate oraz Lumosity.

HaikuJAM

Propozycja dla tych, którzy lubią bawić się słowami. HaikuJAM jest inspirowana krótką, trzywersową formą poetycką haiku, wywodzącą się z Japonii. Twórcy aplikacji postawili jednak na aspekt towarzyski i umożliwili pisanie wierszy na zasadzie współpracy. Użytkownik może stworzyć jeden wers, przesłać go dalej i zobaczyć co z niego powstanie. W wersji bezpłatnej aplikacja oferuje także przeglądanie istniejącej już poezji oraz budowanie nawyku kreatywności. Wersja płatna umożliwia samodzielne pisanie i wybór layoutów. Aplikacja jest darmowa i dostępna wyłącznie na Androida.

Haiku Jam aplikacja

Blek

Blek to ciekawa gra, która zmusza użytkownika do kreatywnego myślenia i poruszenia wyobraźni przestrzennej. Jej zasady są proste, jednak z każdym etapem gra staje się coraz trudniejsza. Mamy za zadanie zebrać wszystkie kolorowe punkty na danej planszy, omijając czarne. Kolekcjonujemy je dynamiczną linią, którą kierujemy poprzez gest tworzony na ekranie smartfona lub tabletu. Przekonaj się, że nie jest to wcale takie proste i każdy ruch trzeba dobrze przemyśleć. Uwaga: ta gra bardzo wciąga!

Inną ciekawą propozycją jest gra stworzona na Nintendo: Big Brain Academy.

 

Skup się!

 

Coffitivity

Aplikacja dźwiękowa Coffitivity, która przenosi użytkownika w atmosferę kawiarni czy kampusu uniwersyteckiego. Opiera się na założeniu, że całkowita cisza nie sprzyja pracy twórczej, natomiast rozproszony hałas zdecydowanie jej sprzyja. To bardzo prosta i dość stara aplikacja desktopowa (ma już ponad dekadę), która oferuje raczej niewiele, a jednocześnie tak wiele – skutecznie pomaga mi się skupić. Jeśli na co dzień pracujesz na komputerze, docenisz jej prostotę i wygodę użytkowania. Coffitivity można uruchomić także w przeglądarce.

coffitivity

Nowsze i popularne obecnie propozycje to Endel oraz Brain.fm – obie wykorzystują dane dotyczące użytkownika oraz AI, aby stworzyć spersonalizowane ścieżki dźwiękowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Jeśli masz problem ze skupieniem się ze względu na stres, polecamy także przyjrzeć się rozwiązaniom, które wspierają naszą odporność psychiczną oraz mindfulness.

Uporządkuj swoje myśli

 

Inkflow

Aplikacja pozwala w łatwy sposób tworzyć wizualne notatki i zbierać inspiracje w jednym miejscu. Dzięki niej możesz łatwo zanotować co tylko chcesz, dodać do tego obrazy i inne elementy graficzne, a potem bawić się rozmiarem i przestawiać treści za pomocą palców. Poniższe zestawienie haftów kaszubskich udało mi się zrobić z pomocą Inkflow w zaledwie 2 minuty, wykorzystując obrazy dostępne w sieci.

kaszubskie hafty

Aplikacja jest darmowa i dostępna zarówno na Androida jak i iOS. Warto też wspomnieć, że Inkflow jest jednym z narzędzi stworzonych przez Qrayon, który oferuje także inne aplikacje wspomagające naszą produktywność.

Wise Mapping

Z kolei Wise Mapping to aplikacja webowa pozwalająca na tworzenie map myśli, także w grupach. Być może nie jest przełomowa, ale w dobie pracy zdalnej pomoże twórczo pracować w grupie. Jest całkowicie darmowa (open source), może więc stanowić wartościowe narzędzie w projektach, w których musimy pilnować budżetu. Podobnym narzędziem jest XMind, ale tutaj opcja dla grupy jest już płatna.

Inne narzędzia, które możemy wam polecić w tej kategorii to: Google Jamboard, Miro, Mural, Milanote, simplemind oraz OneNote.

Dajcie znać w komentarzach, z jakich narzędzi już korzystacie i jak wam się podobają!

Inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: