Kupujesz prezenty od Mikołaja lub na Święta pod choinę? Wyjdź poza schematy i stereotypy. Pokaż chłopcom, jak super można „bawić się w dom”, a dziewczynkom podpowiedz zabawy, w których rozwija się ich logiczne myślenie, kreatywność i chęć majsterkowania. Czas pokazywać dzieciom i uczyć je od najmłodszych lat, że dziewczynki też mogą być programistkami a chłopcy genialnymi kucharzami. Odpowiednio dobrane zabawki edukacyjne dla dzieci mogą w tym pomóc.
Googlając hasło „zabawki dla dziewczynek” w propozycjach dostaniesz: mini kuchnie, mini kosmetyki, mini sprzęt AGD domu, czy lalki. Wszystko oczywiście w mocno różowych odcieniach. Co pojawi się pod hasłem „zabawki dla chłopców”? Ano szachy, Lego, stolik małego majsterkowicza, najróżniejsze samochody, czy budowle rozwijające logiczne myślenie u młodego człowieka. Poniżej znajdziesz edukacyjne prezenty dla dzieci, które wymykają się z tych schematów.
Edukacja przez zabawę – czy może być coś lepszego?
Oto kilka przykładów zabawek, książek i programów dla dzieci, które warto poznać przed mikołajkowymi czy świątecznymi wyborami zakupowymi i być może tym razem kupić coś spoza schematów. Coś, co nie ma płci i jest genialnym upominkiem zarówno dla chłopczyka, jak i dziewczynki.
Niestandardowe prezenty dla dzieci – postaw na mądre książki
To kategoria prezentów, które są dobre na tak wielu poziomach: rozwijają wyobraźnie, uczą nowych rzeczy, budują relację między dorosłym a dzieckiem, wzbudzają ciekawość i zachęcają do kreatywności. Oto kilka z tych, które skradły moje serce swoją oryginalnością i mądrością.
Bajki zaktualizowane
Powstały dzięki Fundacji IT GIRLS i wywracają do góry nogami dotychczasowy, często stereotypowy obraz dziewczynek w bajkach. W tej książeczce znajdziesz historie o programującym Kopciuszku, Roszpunce inżynierce czy Małgosi z Jasiem, którzy hakują zabezpieczenia Baby Jagi.
Słownik obrazkowy. Ja i mój świat
Jest to najpiękniejszy polsko-angielski słownik obrazkowy pokazujący różnorodność świata i ludzi. Przy haśle „rodzina” znajdziesz taką, w której są dwie mamy, dwóch tatów, czy tylko mama. A w kategorii „ludzie” będą postaci najróżniejszych narodowości, kolorów skóry czy osoby z niepełnosprawnościami. Jeśli chcesz uczyć dziecka tolerancji, to jest to prezent trafiony w punkt.
Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką
To seria książeczek, które nie tylko wyjaśniają świat, ale i zachęcają do eksperymentów na miarę dzieci. Co dzieje się z olejem i cukrem w wodzie? Dlaczego podgrzany cukier ciemnieje? Czy da się użyć cukru jako kleju? To tylko niektóre pytania, na które dziecko znajdzie odpowiedzi w tej serii. Sprawdzi też, czy banana da się przekroić kartką i czy jajko może kręcić się w nieskończoność. To super prezent dla małych odkrywców, którym chce się pokazać ten niesamowity świat.
Co kryje…morze, ciało, las
Kolejna seria książeczek, które uczą dziecko odkrywania, poszerzają horyzonty i pokazują, że wiele rzeczy jest niewidocznych gołym okiem. Do książeczek dołączone są kolorowe szkiełka, które całkowicie zmieniają rysunki widziane bez okularów. Można je codziennie odkrywać na nowo.
Róża, a co chcesz wiedzieć?
To niesamowita seria książek, a właściwie komiksów, które jak sam autor pisze, uczą dzieci: „komunikacji, krytycyzmu, kooperacji i kreatywności, czyli najbardziej poszukiwanych cech wszystkich zawodów przyszłości”. Co rzadko spotykane bohaterkami tej naukowo-technologicznej serii są dwie siostry, które wprowadzają czytelnika w ten jakże ciekawy świat. Część książek to zagadki, krzyżówki i rebusy, a część to komiksy połączone z lekcjami programowania w Scratch.
Rok… w przedszkolu, na targu, w mieście, w górach
Ostatnia z serii, którą chcę Ci zaproponować pokazuje, jak różnorodny jest świat. Książki te można oglądać codziennie na nowo, bo jest w nich tak wiele, że za każdym razem dziecko odkrywa coś nowego i zwraca uwagę na inną sytuację czy rzecz. Są to bajki bez scenariusza i jednego zakończenia.
Co ogromnie istotne, te książeczki nie mają płci. Każda z nich nadaje się zarówno dla chłopczyka, jak i dziewczynki. Otwiera głowę, łamie stereotypy, uczy myślenia, ale i wrażliwości.
Coś więcej niż lalka i auto – zabawki edukacyjne dla dziewczynki i chłopca
Parę propozycji zabawek, które nie są śpiewające, grające i świecące. Są za to edukacyjne i rozwijając logiczne myślenie u dzieci, tak bardzo potrzebne w dorosłym życiu.
Tablica manipulacyjna
To przykład zabawki, która może dać frajdę zarówno rodzicowi, na etapie jej przygotowywania, jak i dziecku podczas zabawy. Wystarczy wpisać w Google hasło „tablica manipulacyjna”, a znajdziesz ogrom inspiracji do stworzenia taniej, spersonalizowanej, wyjątkowej tablicy. Szybkie zakupy w OBI, czy Castoramie, a potem wieczór majsterkowania i tablica gotowa. Są też oczywiście gotowe wersje do kupienia, jeśli nie masz czasu czy możliwości na własne jej przygotowanie.
Popity
To antystresowe zabawki dla dzieci i dorosłych. Rozwijają motorykę małą i odstresowują. Niesamowite jest obserwowanie, jak dziecko potrafi się genialnie zająć taką zabawką i nie potrzebuje wcale dodatkowych dźwiękowych czy świetlnych bodźców, które bardzo często właśnie męczą je i przebodźcowywują.
Szachy
Propozycja dla trochę starszych dzieci, jednak co szalenie ważne, zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Tylko od Ciebie zależy czy zaciekawisz nimi najmłodszych i wciągną się w szachowe, czy warcabowe rozgrywki, które uczą przewidywania ruchów, konsekwencji, logicznego myślenia i umiejętności przegrywania.
Klocki
Drewniane klocki, Lego czy plastelina to propozycje zabawek, które uczą kreatywności. Nie mają ograniczonej liczby rozwiązań, czy narzuconych odpowiedzi. Nie ma tam zasad, reguł i kluczy z odpowiedziami. Jest tylko i aż kreatywność.
Zabawki, które uczą dzieci programowania
Programowanie to oprócz bardzo przyszłościowej umiejętności w kontekście zawodowym, także niezwykle przydatna umiejętność na etapie rozwoju dziecka. Uczy logicznego myślenia, pobudza szare komórki, pokazuje zależności i pobudza do wyciągania wniosków. Sposobów jego uczenia dzieci programowania jest wiele, ale znów, te przez zabawę są najciekawsze i najłatwiej do nich zachęcić najmłodszych. Poniżej parę przykładów prezentów edukacyjnych z programowaniem w roli głównej.
Kurs programowania dla dzieci
Dzieciom w wieku od 7 do 18 lat można zaproponować kurs programowania online lub stacjonarny. Są one dostosowane do możliwości dzieci, ale i konstruowane w taki sposób, aby maksymalnie je zaciekawić i wciągnąć w świat myślenia projektowego.
Scottie Go!
To gra planszowa połączona z aplikacją na tablecie, do nauki programowania właśnie. Celem gry jest pomoc kosmicie Scottie, który przymusowo ląduje na naszej planecie. Aby to zrobić, należy układać scenariusze rozwiązań z odpowiednimi wyrażeniami. Wciągająca gra a równocześnie nauka.
Photon
to sympatyczny robot, który świetnie sprawdzi się zarówno do szkoły, przedszkola, jak i do domu. Jego cena jednak może być dość zaporowa dla rodziców więc warto zaproponować go jako prezent na przykład dla grupy przedszkolaków. Jest on nowoczesnym wsparciem edukacyjnym z bardzo szerokim zastosowaniem. Na pewno warto wiedzieć o jego istnieniu.
Dash
Dash to również robot, lecz z niższej półki cenowej. To świetny prezent edukacyjny dla 6 latka lub 6 latki. Ma charakter edukacyjny, gdyż dzieci bawiąc się z nim programują algorytmy, zdarzenia czy pętle zachowań.
Lego robots
To podrasowane klocki Lego, z których już nie tylko można zbudować dom czy statyczne autko, ale i ruszającego się robota czy jeżdżącą maszynę. Ich ogromną zaletą jest nieskończona ilość rozwiązań i podstawy robotyki, których przez zabawę uczą się dzieci.
Zamiast prezentów na święta ofiaruj dzieciom swój czas i zaciekaw światem
Totalnie inną kategorią zabawek, które są praktycznie za darmo, są te, które wymagają tylko i aż naszego czasu. Jest to plastelina, która za bardzo niewielkie pieniądze potrafi zaprowadzić nasze dziecko do świata bajek i opowieści, które razem z nim będziesz tworzyć, lepiąc plastelinowe ludziki.
Może to też to być wyjście do lasu i wsłuchanie się w jego dźwięki, zapoznanie z jego fakturami i poznanie nowych zwierząt i roślin. Tylko od Ciebie zależy, jak i czy zaciekawisz dzieci tym światem.
Jednak pointą tego tekstu niech będzie „im mniej, tym więcej”. Nie ofiarujmy kolejnej grająco, śpiewająco, świecącej się lalki, którą bawić ma się dziewczynka. Nie dawajmy też chłopczykowi kolejnego turbo wypasionego autka. Postawmy tym razem na ich rozwój, kreatywność, ciekawość świata i możliwości, a to wszystko totalnie w nie genderowej otoczce. Dziewczynki też mogą być programistkami, tylko trzeba pokazać im te możliwości! Zabawki edukacyjne dla dzieci mogą bardzo w tym pomóc.
Przeczytaj także
Jak wygląda praca w branży IT? Dzień z życia programistki
Chcesz programować? Mam dla Ciebie kilka rad na początek.
4 tanie gadżety technologiczne, które ułatwią Ci życie