13 kanałów, które warto znać na polskim YouTubie

13 kanałów, które warto znać na polskim YouTubie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Jeżeli komuś wydaje się, że polski YouTube to tylko kanały graczy komputerowych czy przaśne skecze twórców komediowych, to jest w błędzie. Na polskim YouTubie znajdziemy setki godzin ciekawych materiałów: blogi podróżnicze, kanały popularnonaukowe, poradniki. Przedstawiamy subiektywną listę 13 kanałów, które pokazują jak robić wysokojakościowe materiał.

 

Kasia Gandor

Kasia Gandor była modelka, a obecnie studentka biotechnologii, pasjonatka nauki i merytorycznych dyskusji – jak sama o sobie pisze. Trzeba przyznać, że ten miks działa zaskakująco dobrze. Na jej popularnonaukowym kanale znajdziemy ciekawostki z dziedziny biologii i chemii.

 

 

Na Gałęzi

Kanał poświęcony tematyce filmowej. Znajdziemy na nim ciekawostki ze świata filmu, a także wiele porad technicznych co do tego jak filmy montować samemu materiały, na co zwrócić uwagę podczas filmowania, a także dowiemy się o popularnych sztuczkach filmowych. Omawianie tego jak pisać scenariusze, jak realizować, czym jest magia kina.

 

 

Polimaty

Jeden z najstarszych kanałów popularnonaukowy z rozpoznawalnym prowadzącym Radosławem Kotarskim. Jeden z najstarszych profesjonalnych kanałów na polskim YouTube, który od początku podnosił poprzeczkę innym twórcom pod względem profesjonalizmu realizacji. Wyznaczył również trend, że „filmiki” wrzucane na YouTube nie muszą być kilkunasto sekundowymi amatorskimi nagraniami. Polimaty to kanał popularyzujący naukę, na którym opowiada się o ciekawostkach popularnonaukowych ze wszystkich dziedzin od historii, przez biologię po ciekawostki z naszej codzienności.

 

 

Globstory

Kanał podróżniczo-lifestylowy prowadzony przez Kaję. Znajdziemy tu materiały podróżnicze z całego świata w tym z najbardziej odległych zakątków, jak: Kambodża, Kirgistan czy Laos. Kolejny kanał dostosowany do współczesnych realiów videoblogów. Znajdziemy tutaj dużo ujęć z pierwszej osoby, mówienie wprost do kamery czy narrację podczas chodzenia po mieście. Kanał pozwala poczuć się, jakbyśmy byli w egzotycznym miejscu wraz z Kają.

 

 

SciFun

Kanał popularnonaukowy, który opowiada o zagadnieniach związanych z fizyką, astrofizyką, astronomią. SciFun zdecydowanie nastawiony jest na tematach związanych z przyszłością, co łatwo wydedukować na podstawie nazwy. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych kanałów popularnonaukowych na polskim YouTubie z prawie 900. tys. subskrypcji.

 

 

7metrów pod ziemią

7metrów pod ziemią to próba przeniesienia wywiadu rzeki znanego z telewizji na realia YouTube’a. Autor prowadzi kilkudziesięciominutowe wywiady na kontrowersyjne tematy z ciekawymi rozmówcami. Do tego kanału przekonywać może realizm i prawdziwość osób, z którymi Rafał Gębura (autor kanału) rozmawia. Od początku widać, że mamy do czynienia z dziennikarzem o wieloletnim stażu, który wie, jak poprowadzić wywiad i co może interesować widzów. Wywiady z gangsterami, bezdomnymi czy naganiaczami do piramid finansowych. Tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Czytaj także: 10 znakomitych kanałów na polskim YouTubie – #ZostańWdomu i oglądaj


 

 

Uwaga! Naukowy Bełkot

Kolejny bardzo mocny kanał popularnonaukowy, który w znacznym stopniu skupia się na “odczarowywaniu” różnych zagadnień i walczenia z nieprawdziwymi przesądami naukowymi funkcjonującymi w eterze. Znajdziemy tutaj obalenie teorii antyszczepionkowych, rozłażenie na części pierwsze dlaczego ludzie tak chętnie wierzą w teorie spiskowe albo na czym polega efekt placebo. Autor chętnie przeprowadza eksperymenty i dzieli się ich wynikami. Znakomity kanał, który pomaga poszerzyć horyzonty.

 

 

Architecture is a good idea

Twórcy szukają coraz częściej swoich nisz na YouTubie, w kwestii których mogliby dzielić się wiedzą. Jeżeli chodzi o architekturę, możemy mieć pewność, że ktoś opowiadający o niej ciekawie, nie będzie miał kłopotów ze znalezieniem odbiorców. Z podobnego założenia wyszli autorzy kanału Architecture is a good idea – Radosław Gajda i Natalia Szcześniak, którzy o ciekawostkach architektonicznych mogliby opowiadać godzinami. Jeżeli zastanawiasz się jak wyglądała oryginalnie warszawska starówka albo czym jest styl rokoko ten kanał jest właśnie dla Ciebie.

 

 

Weronika Truszczyńska

Dla tych, którzy zastanawiają się jak żyje się w jednym z najszybciej rozwijających się państwa na świecie, pomocny może być kanał Weroniki Truszczyńskiej, która vloguje prosto z Chin. Jak wygląda codzienność w państwie środka, ile przeciętnie można zarobić pracując, ile kosztuje jedzenie na mieście. Weronika opowiada również o tym, jak wyglądają najważniejsze różnice kulturowe i jak się studiuje w Azji. Jeżeli ktoś ma w planach wycieczkę do Chin warto odrobić lekcję przeglądając właśnie ten kanał.

 

 

Mówiąc inaczej

Paulina Mikuła ma szczytny cel – uczyć nas poprawnej polszczyzny. Tak, jak pokolenie naszych rodziców miało prof. Miodka czy prof. Bralskiego, młodzież na YouTubie ma Paulinę Mikułę, która wytłumaczy dlaczego “włączać”, a nie “włanczać” i czemu “dwa tysiące osiemnasty rok”, a nie “dwutysięczny osiemnasty rok”. Warto posłuchać kogoś, kto nie tylko wie, jak ładnie mówić po polsku, ale także wie jak mówić na temat. Garść porad językowych prosto od absolwentki filologii polskiej.

 

 

Krzysztof Gonciarz

Na liście nie może zabraknąć jednego z najbardziej utytułowanych twórców, nagrodami branżowymi, Krzysztofa Gonciarza. Człowiek, który wyniósł jakość polskiego YouTube’a na wyższy poziom. Często mówi się, że jest to najładniejszy vlog w kraju, bowiem Krzysztof Gonciarz niewątpliwie posiada talent do filmowania. Jego seria codziennych filmów z Japonii i jego podróże, są inspirującym i ciekawym materiałem, który spokojnie można by pokazać w kinie jako krótki metraż.

 

 

Jacek Kłosiński

Jacek Kłosiński, autor próbuje swoich sił na YouTubie. Kanał jest stosunkowo świeży, jednak widać, że jest realizowany profesjonalnie. Ma być swego rodzaju wsparciem dla osób pracujących kreatywnie. Kłosiński pomoże twórcom w jaki sposób profesjonalnie wycenić swoją pracę albo w jaki sposób “nakręcić się” na kreatywną pracę. Autor kanału posiada szeroką wiedzę z tego zakresu i chętnie się nią dzieli.

 

 

Arlena Witt | Po cudzemu

Kanał na którym można podszkolić swoją wymowę angielskich słówek albo poznać nowe. Arlena Witt od 3 lat uczy nas poprawnie mówić w języku Szekspira i na polu YouTube’a nie ma sobie równych. Podpowie w jaki sposób znaleźć dobrego nauczyciela angielskiego, kiedy zacząć dzieci uczyć języka obcego czy po prostu poznamy poprawną wymowę skomplikowanych słów. Enjoy!

 

Słyszałeś o Festiwalu Sektor 3.0 Driving Change Online? Weź udział w naszym bezpłatnym wydarzeniu i ucz się jak wykorzystywać nowe technologie w codziennym życiu i pracy już 16 września! Zapraszamy!

Festiwal Sektor 3.0 Driving Change Online

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
AUTOR WPISU
TAGI
NEWSLETTER
NEWSLETTER
NEWSLETTER