Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Darmowa muzyka do filmów, podcastów i reklam – jak ją znaleźć i użyć?

kamil-sliwowski-skad-brac-muzyke
Spis treści

Im więcej produkujemy nowych formatów multimedialnych, od wideo edukacyjnych, vlogów, aż po podcasty czy konferencje online, tym więcej potrzebujemy dodatków, które uprzyjemnią ich odbiór. Na początku listy potrzeb wielu twórców i twórczyń znajduje się dobrej jakości darmowa muzyka do filmów. YouTube, instagramowe rolki czy TikTok bazują nie tylko na obrazie, bardzo ważny jest również dźwięk. Dziś podpowiadamy Wam, gdzie szukać i jak wykorzystać legalnie muzykę i dźwięki udostępniane bezpłatnie. 

Darmowa muzyka do filmów: czy na pewno możesz jej użyć?

W odróżnieniu od darmowych zdjęć i grafik wektorowych, dźwięków i muzyki nie znajdziecie w sieci tak tak łatwo. Ich produkcja jest bardziej wymagająca, a twórcy i twórczynie zarabiają zwykle właśnie na sprzedaży licencji. Dlatego, zanim ruszysz sprawdzać polecane poniżej linki, sugerujemy najpierw zapoznać się ze ściągawką prawną, która pomoże Ci wybrać odpowiedni utwór bez obaw o naruszenie praw autorskich.

Pomoc w tworzeniu materiałów multimedialnych w twojej skrzynce

Jeśli chcesz wykorzystać muzykę w materiale o charakterze komercyjnym (np. reklamie szkolenia), szukaj zasobów z:

  • domeny publicznej (utwory, do których wygasły już prawa autorskie majątkowe).
  • na licencjach Creative Commons Zero, Creative Commons Uznanie autorstwa, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (materiały na tych licencjach możesz również remiksować, przerabiać, skracać itp.)
  • na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Bez utworów zależnych (takie utwory możesz wykorzystać tylko w oryginalnej formie, czyli umieszczając je w swoim wideo w całości, bez przerabiania czy skracania).
  • na licencjach royalty free (wolne od tantiem), które zezwalają na komercyjne wykorzystanie, ale zwykle ograniczone dodatkowymi warunkami (np. zakazem sprzedaży utworu w oryginalnej formie itp.)

Wybierając zasoby na licencjach Creative Commons oraz royalty free upewnij się, czy i jak autorzy utworów wymagają oznaczenia użycia ich muzyki. W przypadku licencji Creative Commons należy podać autora, tytuł, link do źródła skąd pochodzi utwór, nazwę licencji oraz link do licencji. Najlepiej podać te informacje w napisach końcowych filmu (tzw. credits), odczytać na koniec nagrania (w przypadku podcastów czy audiobooków) oraz podać w opisie filmu czy nagrania, jeśli publikujesz taki materiał na YouTube lub innym serwisie do publikacji materiałów audio/video. Przykład poniżej:

Muzyka wykorzystana w wideo: „Soul” aut. Deoxys Beats na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach

 Jeśli nie chcesz lub nie możesz opublikować w swoim materiale informacji o autorach oraz licencji:

  • szukaj utworów na licencji Creative Commons Zero lub;
  • wybierze rozwiązanie royalty free, które jasno wskazuje na taką możliwość (zwykle pozwalają na to wyłącznie licencje odpłatne).

darmowa muzyka do filmów youtube Freesound Music Archive Musopen Jamendo

FreeMusicArchive — wyszukaj idealny utwór dla siebie

FMA to serwis, który zbiera nagrania profesjonalnych twórców publikujących swoją muzykę do filmów na licencjach Creative Commons, czyli dostępną za darmo. Możesz przeszukiwać kilkadziesiąt tysięcy utworów po gatunkach, czasie trwania (idealną funkcja dla osób szukających podkładów muzycznych do filmów o określonej długości) oraz według licencji.

Tak jak w naszej ściągawce powyżej możesz określić cel, do którego potrzebujesz muzyki i wyszukać materiały do wykorzystania komercyjnego czy remiksów. Jeśli potrzebujesz dodatkowych zgód lub chcesz zakupić licencję komercyjną do utworu, który na to nie pozwala, nadal możesz to zrobić za pomocą współpracującego z FMA serwisu Tribe of Noise Pro.

Obraz strony Soundcloud

Sprawdź i zapisz do zakładek Free Music Archive

Darmowa muzyka do filmów na YouTube i nie tylko: Soundcloud

Popularny serwis do publikacji utworów, remiksów czy nagrań całych sesji radiowych posiada również sporą część zasobów udostępnioną na licencjach Creative Commons. Zaznaczając podczas wyszukiwania (jak na ilustracji poniżej) opcje „Do komercyjnej przeróbki” lub „Do komercyjnego użycia” otrzymamy utwory, które możemy za oznaczeniem autorstwa twórców wykorzystać w naszych nagraniach, audycjach czy wideo. Wyniki wyszukiwania możemy również zawęzić do utworów o różnych długościach.

Obraz strony Soundcloud

Sprawdź i zapisz do zakładek Soundcloud

Musopen: muzyka do Twoich filmów ZA DARMO

Zapoczątkowany jako kampania crowdfundingowa projekt Musopen jest dziś jednym z największych serwisów, który udostępnia za darmo nagrania muzyki klasycznej, nuty i podręczniki do nauki muzyki. Większość nagrań dostępna jest w domenie publicznej, do swobodnego wykorzystania, część na licencjach Creative Commons (oznaczenia warunków znajdziemy obok każdego utworu). Aby pobrać utwory, musimy założyć konto.

Sprawdź i zapisz do zakładek Musopen

Freesound: uwolnij brzmienie!

Freesound to społecznościowy baza zawierająca dźwięki udostępniane na licencjach Creative Commons. Głosy, dostępne do pobrania w formacie WAV, najczęściej wymagają wyłącznie podpisania autorów (licencja Creative Commons Uznanie autorstwa) lub wcale (dzięki licencji Creative Commons Zero).

Sprawdź i zapisz do zakładek Freesound

Jamendo: platforma z historią

To jedno z najstarszych miejsc w sieci z muzyką na licencjach Creative Commons, które dziś jest w ogromnej mierze serwisem dla twórców i klientów poszukujących muzyki do komercyjnego wykorzystania (pod nazwą usługi Jamendo Licensing). Osoby, które szukają pojedynczych utworów do swoich projektów również znajdą tutaj świetne propozycje, lecz wyszukanie utworu na odpowiedniej dla nas licencji wymaga przeglądania katalogu i sprawdzania warunków prawnych utworów (brak jest możliwości wyszukiwania muzyki wg. licencji lub warunków prawnych).

Sprawdź i zapisz do zakładek Jamendo

Music Archive: cierpliwość popłaca

Muzyczna odnoga serwisu archiwizującego strony WWW, czyli Internet Archive, wyświetla blisko 16 milionów wyników. Znajdziemy tutaj otwarte i darmowe nagrania audiobooków w kilku językach, archiwalne nagrania radiowe z domeny publicznej czy muzea dźwięków. Niestety, brak filtrowania po licencjach i warunkach prawnych oznacza, że musisz sprawdzić je dla każdego utworu. Przeszukiwanie tak ogromnego zasobu jest wymagające, ale jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę oryginalnego, tutaj są na to największe szanse.

Sprawdź i zapisz do zakładek Music Archive

Więcej darmowej muzyki do filmów i otwartych zasobów, nie tylko muzycznych, znajdziesz w bazie danych zebranych na moim blogu – Otwarte Zasoby.

Przeczytaj także

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: