Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Najlepsze podcasty, które inspirują do działania – złota dziesiątka

podcasty dla społeczników
Edukują, inspirują, pomagają zmienić spojrzenie na świat i życie. Takie właśnie są najlepsze polskie podcasty z naszej złotej dziesiątki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. A już na pewno ten, kto działania społeczne ma we krwi. Szukacie mądrego podcastu, który da Wam siłę do dalszej pracy lub pomoże Wam inaczej spojrzeć na serwowany w mediach świat? Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą!
Spis treści

Edukują, inspirują, pomagają zmienić spojrzenie na świat i życie. Takie właśnie są najlepsze polskie podcasty z naszej złotej dziesiątki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. A już na pewno ten, kto działania społeczne ma we krwi. Szukacie mądrego podcastu, który da Wam siłę do dalszej pracy lub pomoże Wam inaczej spojrzeć na serwowany w mediach świat? Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą!

Już kilka lat temu pojawiły się w naszej rzeczywistości, a dziś biją rekordy popularności. Podcasty, bo o nich mowa, towarzyszą nam dziś niemal wszędzie. W drodze do pracy, podczas spaceru, biegania, gotowania obiadu, sprzątania mieszkania. Są najlepszą i najprostszą formą zdobywania i rozwijania wiedzy na niemal każdy temat. W dodatku za darmo. Wystarczy tylko słuchać tego, co prowadzący i zaproszeni przez nich eksperci mają nam ciekawego do powiedzenia. A mają naprawdę dużo. I dużo można się od nich nauczyć. O sobie, o świecie – tym bliskim, na wyciągnięcie ręki, a także tym dalekim, od którego dzielą nas tysiące kilometrów. 

Dołącz do 9 tys. czytelników i czytelniczek naszego newslettera

Podcasty mogą nam służyć również do tego, aby uczyć się, jak opowiadać o działaniach organizacji, w których pracujemy lub z którymi jesteśmy związani, jak inspirować innych do działania. Jeśli więc chcecie wiedzieć, jak przygotować i prowadzić taki profesjonalny podcast, słuchajcie mądrych polskich podcastów! To darmowa kopalnia wiedzy i jeśli tylko dobrze się wsłuchamy, szybko poznamy ich najważniejsze tajniki.

Poniższa dziesiątka najlepszych polskich podcastów to nasz subiektywny wybór. Mamy jednak nadzieję, że będzie Was inspirować równie mocno, jak nas. 

Outrider: najlepszy podcast z reportażami ze świata

Takiego dziennikarstwa, jakie serwuje nam grupa reporterska Outriders, próżno szukać w mainstreamie. Co piątek dostajemy od nich w newsletterze Outriders Brief wiadomości ze świata, których nie dostarczy nam żaden inny program czy kanał informacyjny. Outriders Brief możemy także słuchać w formie podcastu. Od pierwszego odcinka wciąga i sprawia, że nasza głowa bez problemu przenosi się w najdalsze zakątki świata i żyje sprawami, o których na co dzień nie myślimy.

Od października do grudnia 2019 roku zespół Outriders prowadził również pamiętnik z Syrii pod hasłem #RojavaDiary. Tak namacalnie realny, że słuchając go można mieć wrażenie, jakbyśmy naprawdę byli w zaatakowanej przez Turków Syrii. A teraz przed nami projekt Outriders Power, poświęcony kryzysowi klimatycznemu i zmianom, które już dzieją się na naszych oczach. Zapowiada się równie ciekawie, więc już nie możemy doczekać się kolejnych odcinków. 

MUDA Talks: wszystko, co chcesz wiedzieć o klimacie

Każdy, komu kryzys klimatyczny i losy świata leżą na sercu, powinien sięgnąć do tego podcastu! To prawdziwa kopalnia wiedzy na temat tego, jak zmienia się klimat i jaki wpływ ma to na naszą przyszłość. To również ważne opowieści gości podcastu o tym, co możemy zrobić, aby widmo katastrofy od nas oddalić oraz o tym, co już się dzieje w tym temacie.

Z tej audycji naprawdę płynie dużo nadziei, mobilizacji do walki, optymizmu. Dynamika rozmów, fantastyczni goście, mądre, poruszające tematy sprawiają, że chce się słuchać, słuchać i słuchać. Uruchomcie choćby rozmowę z młodą aktywistką Jagodą Klatą o Extinction Rebellion. Gwarantujemy Wam, że nie będziecie mogli oderwać się od słuchania.

Panoptykon 4.0: podcast o nowych technologiach

W czasach, kiedy niemal każdy nasz krok jest rejestrowany, monitorowany, obserwowany, warto sięgnąć po ten podcast. Czy da się obronić przez powszechną inwigilacją? Jak szpiegują nas telefony i aplikacje? Czy technologia ulepszy ludzi? Czy sztuczna inteligencja jest mądrzejsza niż człowiek? To tylko kilka poruszanych tu kwestii. Od listopada 2018 roku słuchamy ciekawych rozmów z wieloma osobami. Z pewnością otwierają one oczy na sprawy, które na co dzień nie zaprzątają naszego umysłu, a mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz poczucie sprawczości. Czy Internet w ogóle jeszcze służy ludziom? Zostawiamy Was z tym pytaniem. W Panoptykon 4.0 znajdziecie odpowiedź.

Tolerancja to za mało, czyli podcast Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH)

Twórcy podcastu Polskiej Akcji Humanitarnej – Joanna Pankowska i Łukasz Bartosik – udowadniają nam, że sama tolerancyjna postawa to zbyt mało, aby zmienić ten świat. Jak więc postępować, aby mieć realny wpływ na zmianę naszego bliższego i dalszego otoczenia? Aktywne działanie i aktywne branie odpowiedzialności to sedno – taki przepis podają autorzy podcastu. Ponadto dowiemy się od nich również, jak stereotypowo postrzegamy wiele spraw, szczególnie tych związanych z innymi kontynentami, jak łatwo oceniamy wiele wydarzeń tylko z własnej perspektywy, jak nasz język i sposób prowadzenia narracji wpływa na postrzeganie świata.

Podcast Demagoga: nie daj się dezinformacji

Każdy, kogo interesuje tematyka fake newsów i szerzącej się dezinformacji, a zwłaszcza walki z tym zjawiskiem, powinien włożyć słuchawki i posłuchać podcastu Stowarzyszenia Demagog. Jest ono pierwszą w Polsce organizacją fact checkingową, a ich najważniejszym celem jest dostarczanie nam sprawdzonych i rzetelnych informacji.

Dlatego też w pierwszym sezonie podcastu jego twórcy wzięli na warsztat najpopularniejsze krążące w sieci fake newsy i rozprawili się z nimi, opierając się na rzetelnych źródłach. W drugim sezonie natomiast zapraszają ekspertów, którzy podpowiedzą nam, gdzie szukać i jak sprawdzać, czy to, co nam serwują media internetowe czy też tradycyjne to fakt czy fake.

Miasto jest nasze: dla wielko i małomiasteczkowych 

To podcast, którego autorami są przedstawiciele warszawskiego Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Rozpracowują najważniejsze dla naszej stolicy tematy, które dotyczą takich zagadnień jak zanieczyszczenie powietrza, transport, architektura urbanistyczna, zieleń miejska. Dowiecie się z nich, jak działać jako ruch miejski w dużym mieście, co robić, aby wpływać na niekorzystne dla jego mieszkańców decyzje władz miejskich, jak małymi krokami zmieniać przestrzeń dookoła siebie na bardziej przyjazną, jak mikrodziałaniami wpływać na zmianę klimatu w skali makro. To wartościowy podcast – nie tylko dla społeczników miejskich. 

Stacja Zmiana: słuchaj i działaj

Katarzyna Michałowska już od ponad czterech lat nagrywa dla nas rozmowy z tymi, którzy nie boją się zmian, a uważają je za drzwi do lepszego świata. Z tych rozmów dowiemy się niemal wszystkiego. Tematy, związane z życiem zawodowym, osobistym, psychologią, filozofią, hobby, technologią, zdrowiem, zapełniają podcastowe rozmowy. Jeśli więc brakuje Wam motywacji, inspiracji, sił do działania i zmieniania rzeczywistości własnej i społecznej, uruchomcie te rozmowy. Naprawdę warto, bo jeśli już zdecydujecie się na zmiany, goście podcastu podpowiedzą Wam również, jak je wprowadzić małymi krokami, jak przez nie przebrnąć, jak reagować, jeśli nie zaakceptuje ich Wasze otoczenie.

W czym mogę pomóc? Podcast o pomaganiu

Chcesz pomagać, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Tutaj każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, znajdzie odpowiedź na najważniejsze pytania. Zuzanna Przybyła rozmawia ze swoimi gośćmi o tym, jak nie poświęcając na to więcej niż 1 godzinę tygodniowo, można zmieniać świat. Podcast dopiero się rozkręca, ale biorąc pod uwagę, kto już w nim wystąpił, warto czekać na następne odcinki. A tymczasem polecamy Wam rozmowy z przedstawicielami takich organizacji pozarządowych jak Stowarzyszenie Jestem na pTAK, Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich i Fundacja Las na Zawsze.

Podcast NGO – Ważne – Niepilne

To podcast nagrywany przez działaczki krakowskiego Biura Inicjatyw Społecznych. Jak same mówią, dotyka tematów, które dla organizacji społecznych i pracy społecznej są ważne, jednak ze względu na konieczność zajmowania się pilniejszymi zadaniami, zazwyczaj nie poświęcamy im zbyt wiele czasu. Znajdziecie tam odpowiedzi na pytania o sens i sposób pracy w organizacjach pozarządowych.

Nad czym zastanowić się przed podjęciem pracy w ngo? Jak organizacje społeczne mogą współpracować z biznesem? Co robić, aby nie poddać się tak częstemu w pracy społecznika, wypaleniu? Jak pandemia zmieniła nasze podejście do działań społecznych? Na te pytania poznacie odpowiedzi w tym podcaście. Póki co posłuchać możemy pięciu odcinków. Czekamy na więcej!

Otwarte Klatki na Spotify

Kolekcjonujesz swoje najlepsze podcasty na Spotify? Sprawdź Wiadomości Poklatkowe. Prawa zwierząt, dieta roślinna, aktywne działania – wokół takich tematów krążą odcinki podcastu organizacji Otwarte Klatki. Kilkunastominutowe odcinki szybko zaktualizują naszą wiedzę odnośnie tego, jak traktowane są zwierzęta hodowlane w Polsce i na świecie oraz jakie działania są podejmowane, aby zmniejszać ich cierpienie. Ponadto na kanale pojawiły się również ciekawe rozmowy o wprowadzaniu diety roślinnej u dzieci oraz o hodowli zwierząt w Tajlandii. Jak przypuszczamy, gości, którzy mają dużo do powiedzenia w temacie ochrony praw zwierząt hodowlanych będzie więcej!

Nasze TOP 10 to zaledwie ułamek w porównaniu z tym, w ilu podcastach możecie szukać dla siebie wiedzy, inspiracji czy wsparcia w działaniach. Dziś zalewa nas prawdziwe podcastowe morze. Wiele z nich to bardzo wartościowe treści, rzetelnie opracowywane i przedstawiane. Nic więc dziwnego, że z taką ochotą po nie sięgamy. Jeśli więc macie pomysł na własny podcast i z różnych powodów go jeszcze nie uruchomiliście, działajcie! Przekaz audio, podobnie jak wideo, to nasza przyszłość i dzięki tym rozwiązaniom możemy docierać do dużo szerszego grona odbiorców.

Podcasty, polecane przez Czytelników naszego bloga

Zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieje jeszcze wiele wartościowych audycji zaangażowanych społeczne. Dlatego zapytaliśmy o Wasze rekomendacje na Facebooku, Twitterze i LinkedInie. Oto mądre podcasty, które polecacie. A jakie są Twoje najlepsze podcasty? Napisz do nas i uzupełnij listę!

Polskie podcasty:

Angielskie podcasty:

Przeczytaj także:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: