Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

5 podcastów naukowych, które zmienią twoje spojrzenie na świat

podcasty naukowe
Podcasty stały się jednym z ulubionych sposobów przyswajania treści przez internautów. Nic dziwnego. Forma ta łączy najlepsze atuty audycji radiowej z możliwościami Internetu. Podcasty nie wymagają pełnego zaangażowania odbiorcy, spokojnie możemy sprzątać mieszkanie z włączonym ulubionym podcasterem na słuchawkach. Jednocześnie dzisiaj najpopularniejsze audycje prowadzone są przez ekspertów i ekspertki w swoich dziedzinach, którzy swoimi imionami i nazwiskami ręczą za ich jakość. Niejednokrotnie za prowadzenie podcastów biorą się wykładowcy z najlepszych uczelni czy wieloletni praktycy. Oto lista moich ulubionych podcastów o charakterze popularnonaukowym.
Spis treści

Podcasty stały się jednym z ulubionych sposobów przyswajania treści przez internautów. Nic dziwnego. Forma ta łączy najlepsze atuty audycji radiowej z możliwościami Internetu. Podcasty nie wymagają pełnego zaangażowania odbiorcy, spokojnie możemy sprzątać mieszkanie z włączonym ulubionym podcasterem na słuchawkach. Jednocześnie dzisiaj najpopularniejsze audycje prowadzone są przez ekspertów i ekspertki w swoich dziedzinach, którzy swoimi imionami i nazwiskami ręczą za ich jakość. Niejednokrotnie za prowadzenie podcastów biorą się wykładowcy z najlepszych uczelni czy wieloletni praktycy. Oto lista moich ulubionych podcastów o charakterze popularnonaukowym.

Aktualności i zestawienia ze świata do dobrych technologii i nauki!

Lex Fridman Podcast

Lex Fridman jest  naukowcem zajmującym się sztuczną inteligencją, pracującym nad pojazdami autonomicznymi, interakcjami człowiek-robot oraz uczeniem maszynowym na amerykańskiej uczelni MIT. Z jego pracą akademicką można zapoznać się pod adresem deeplearning.mit.edu. Fridman swoją rozpoznawalność zbudował dzięki kilku wizytom u Joe Rogana, najpopularniejszego podcastera w Internecie. Fridman od trzech lat prowadzi rozmowy z naukowcami na swoim kanale YouTube, gdzie porusza takie tematy jak: matematyka, fizyka, uczenie maszynowe, życie pozaziemskie, eksploracja kosmosu i pojazdy autonomiczne. 

Największym atutem kanału jest wiarygodność Lexa w świecie naukowym, dzięki której jest w stanie zaprosić do rozmowy najwybitniejsze umysły XXI w. od wykładowców akademickich po wynalazców z Doliny Krzemowej. Rozmowy na kanale prowadzone są bez pośpiechu, z odpowiednią dozą uważności, którą Lex jako naukowiec naturalnie posiada. Wiele godzin spędziłem z tym podcastem, słuchając opowieści o otaczającym nas świecie z ust naukowców i wielkich wizjonerów.

Przeczytaj także: ? Podcasty, które inspirują do działania – złota dziesiątka

Huberman Lab

Zdecydowanie mój ulubiony podcast w ostatnich miesiącach nafaszerowany wiedzą na temat pracy ludzkiego mózgu, wydolności organizmu i wpływu otoczenia na nasze samopoczucie. Andrew D. Huberman to amerykański neurobiolog, profesor Stanford University School of Medicine. Specjalizuje się w neurobiologii procesu widzenia, badaniach nad nowymi metodami diagnostyki i leczenia jaskry oraz schorzeń siatkówki. W swoich podcastach bardzo dużo mówi o wpływie światła słonecznego na wzrok i samopoczucie. Publikował artykuły w takich czasopismach jak m.in. „Nature”, „Neuron” oraz „Cell”. Jest członkiem szeregu komitetów redakcyjnych czasopism naukowych: „The Journal of Neuroscience”, „Current Biology”, „The Journal of Comparative Neurology”, „Current Opinion in Neurobiology” oraz „Cell Reports”.

Huberman w swoich podcastach w akademickim, ostrym jak żyleta, stylu opowiada o najnowszych odkryciach naukowych, dotyczących stymulacji naszego mózgu i organizmu. Podcast Hubermana jest znakomitym drogowskazem dla wszystkich sportowców, którzy chcą zgłębić tajniki przygotowania fizycznego. W jednym z odcinków opowiada nawet o współpracy z amerykańską armią w celu podniesienia wydolności żołnierzy.

Huberman również często mówi o tym, co dzieje się w naszym mózgu. Podpowiada, w jaki sposób motywować się do działania i jak wpływa na nas odpowiednia dieta i sen. W każdym z odcinków opowiada nie tylko o najnowszych badaniach naukowych, dotyczących ludzkiego organizmu, ale także daje rzeczowe wskazówki, jak tę wiedzę przełożyć na codzienność. Znakomity podcast, który poprawia jakość naszego życia. Wszystko to przekazane przez naukowca, który na szali kładzie swoje dobre imię, ręcząc, że wszystko, co mówi ma podłoże naukowe. Wspaniała zdolność przekazywania wiedzy sprawia, że dwugodzinnych monologów Hubermana słucha się z zapartym tchem. 

Jim Kwik podcast

Jim Kwik to przedsiębiorca, który dba o swój image. Ciężko znaleźć w sieci informacje na temat jego wykształcenia i jego kariery poza jego oficjalnymi stronami. Wiadomo jednak, że Jim Kwik koncentruje się na możliwościach ludzkiego mózgu, memo technikach i technikach szybkiego czytania. Współpracował między innymi z Virgin, SpaceX, Fox Studios, Naik, Japon, Harvard University, a także Billem Gatesem, Elonem Muskiem, Jimem Carreym, Billem Clintonem, Oprah’ą Winfrey czy Richardem Bransonem. Na Spotify i w AppStorze opublikował prawie 250 odcinków swojego podcastu, w którym w krótkich odcinkach przekazuje najlepsze sposoby na poprawienie szybkiego czytania, zapamiętywanie przemówień publicznych czy sposoby zapamiętania ciągu cyfry składającego się kilkudziesięciu pozycji.

Pomimo tego, że centralnym punktem podcastów Kwika jest mózg, to dużo też mówi o technikach snu, zdrowym odżywianiu czy nawodnieniu, kluczowym dla odpowiedniej pracy najważniejszego ludzkiego organu. Kwik, w odróżnieniu od teoretyków, jest praktykiem, który w krótkich pigułkach informacyjnych daje konkretne techniki na poprawę możliwości centralnego układu nerwowego. Techniki Kwika działają, i sprawiają, że nasza głowa wrzuca trzeci, a nawet czwarty, bieg. Zdecydowanie polecam ludziom, którzy chcą całe życie podnosić swoje możliwości.

Przeczytaj także: ? Darmowa muzyka do wideo, podcastu i reklam – jak ją znaleźć i użyć?

Found My Fitness

Rhonda Perciavalle Patrick to kolejny naukowiec, który dołączył do grona internetowych podcasterów. Rhonda Perciavalle Patric to doktor nauk biomedycznych z University of Tennessee Health Science Center, Memphis TN i St. Jude Children’s Research Hospital, Memphis TN. Posiada również tytuł Bachelor of Science z biochemii/chemii uzyskany na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Prowadzi szeroko zakrojone badania na temat starzenia się, raka i odżywiania.

Z podcastu Found My Fitness można dowiedzieć się na temat najnowszych naukowych odkryć dotyczących odżywiania i odpowiedniej diety. Doktor Rhonda Patrick podpowie nam, jak powinno wyglądać idealne śniadanie, które pożywienie ma działanie antyrakowe i jak powinna być skonstruowana piramida żywieniowa każdego człowieka.

The Matt Walker Podcast

Jedną trzecią naszego życia spędzamy, śpiąc. Wiele osób nie docenia tego stanu, bowiem nasza świadomość jest wtedy nieaktywna. Odpowiednia jakość snu ma wpływ na nasze samopoczucie, wydolność naszego organizmu, a nawet może wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Jak istotny jest sen dla naszego zdrowia, opowiada Matt Walker – profesor neuronauki i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley – specjalista w zakresie badania snu. Walker to także autor głośnej książki „Dlaczego śpimy?”, mówca i popularyzator idei zbawiennego wpływu snu na zdrowie. Naukowiec do niedawna był tylko gościem, co prawda bardzo chętnie oglądanym, u innych popularnych podcasterów. Jednak od niedawna prowadzi własny podcast dostępny w Spotify i Podcastach Apple. Dlaczego wszystkie organizmy żywe bez wyjątku śpią? \Jak jakość głębokiego snu i fazy REM odróżnia człowieka od innych organizmów żywych? Czym różnią się poszczególne fazy snu? Dlaczego dłuższy brak snu powoduje spadek koncentracji porównywalny ze spożyciem alkoholu? Tego wszystkiego można dowiedzieć się, słuchając fascynujących opowieści Matta Walkera o ludzkim śnie.

Przeczytaj także

Podcasty, które inspirują do działania – złota dziesiątka
Darmowa muzyka do wideo, podcastu i reklam – jak ją znaleźć i użyć?
Jak stworzyć angażujący podcast – Ewa (Dziardziel) Dunal z Sounds and Stories

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: