O spotkaniach online, call’ach, wirtualnych zebraniach powiedziano już dużo. Jednak my skupimy się na sprawie kluczowej, która może zmienić sposób postrzegania formuły rozmowy „ekran w ekran”. Marcin Olkowicz odpowiada na pytania o składniki produktywnego prowadzenia dialogu w zdalnej rzeczywistości. W materiale wideo nie zabraknie rad, omówienia największych błędów i refleksji dotyczącej empatii.
Porady nt. pracy w zespołach rozproszonych
W skrócie – główne myśli:
- Efektywne spotkanie jest możliwe, jeśli zadbamy o jego prowadzenie. Mistrz ceremonii musi spinać całość i dbać o zrealizowanie agendy i wyraźny efekt oraz ustalenia.
- Powinniśmy być pełni zrozumienia wobec nieprzewidzianych okoliczności, mieć na uwadze, że praca zdalna może nieść ze sobą krótki przerwy (choćby udział domowników…).
- Praca hybrydowa zostanie z nami w jakiejś formie na dłużej, nauczyliśmy się, że może nieść dużo dobrego.
- Słowem kluczem jest „elastyczność” – zarówno po stronie menadżerów, jak i pracowników, musimy rozumieć różne perspektywy, zawsze powinniśmy pamiętać o człowieku.
- Dobre relacje w pracy zdalnej są możliwe, należy jednak korzystać z innych narzędzi i prowadzić dialog w odpowiedni sposób.
Mistrz ceremonii
Co ciekawe kluczem do produktywności nie jest narzędzie. Mamy mnóstwo rozwiązań (w tym darmowych), z których możemy skorzystać. Tym, na co powinniśmy zwrócić największą uwagę, jest plan i człowiek po drugiej stronie łącza.
Każde spotkanie powinno mieć osobę prowadzącą, która zadba o jego płynny przebieg i wykorzysta znaną zasadę – powie, o czym będziemy rozmawiać, wysłucha wszystkich (moderując kolejne wypowiedzi), a na koniec przedstawi wnioski i kolejne kroki.
Mistrz ceremonii odpowiada za agendę, strukturę i podsumowanie spotkania. Musi także przedstawić jedną informację: po co właściwie tu jesteśmy, co nam to daje. Spotkanie musi być w sprawie, nie może zastępować maila.
Online daje nam szansę na efektywność, na spięcie się i rozwiązanie, omówienie problemu. Dzięki temu możemy pożegnać wielogodzinne spotkania i podejść do wyzwań w sposób bardziej zadaniowy.
Przestrzeń na bycie niedoskonałym
Wraz z popularnością spotkań online wykładniczo wzrasta także liczba anegdot. Niespodziewany filtr kota, dynamiczny udział dzieci, nagła zmiana kadru. Historie mnożą się nieustannie, ale musimy pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi i nie na wszystko mamy wpływ.
Dajmy sobie zgodę na bycie niedoskonałymi. Spotkania online nie są niczym innym niż poletkiem do używania tego prawa. Na ich początku warto więc powiedzieć, że mogą zdarzyć się różne techniczne komplikacje. Dajmy sobie na to przestrzeń, przyjmijmy to z humorem i otwartością. To często bardzo pomaga.
Szacunkowo prawie połowa z nas nie miała/nie ma warunków do pracy zdalnej. Często pandemiczna i post-pandemiczna rzeczywistość przypomina żonglowanie. Musimy mieć świadomość wielu ról, w których trzeba się czasem odnaleźć w tym samym czasie. Empatia to podstawa.
Perspektywa pracownika i pracodawcy
Praca zdalna wpływa na nasze relacje. Pracownicy i pracodawcy stają przed różnymi wyzwaniami. Jak wykazać się produktywnością i jak tę produktywność egzekwować? Okazuje się, że mianownik jest ten sam w obu przypadkach.
Fundamentem jest zaufanie. Jeżeli mamy na nie otwartość to możemy na nim zbudować system adekwatnej kontroli. Pracownik nie jest w stanie zmieścić w 8 godzinach pracy zdalnej pełnej efektywności, bo jest w różnych rolach. Zresztą w biurze też bywało podobnie. Jeżeli nie damy sobie zgody na to, że pracownik w sposób elastyczny zarządza swoim czasem także, by być produktywnym, to nie ma mowy o zaufaniu.
Spędźcie 10 minut z Marcinem Olkowiczem, który był jednym z gości zaproszonych przez nas na Festiwal Sektor 3.0. Ten i podobne materiały możecie znaleźć na naszym kanale YouTube. My już znamy składniki efektywnego spotkania online, teraz czas, abyście i Wy je poznali.
Z rozmowy z Marcinem Olkowiczem dowiesz się:
- 0:20 Czy istnieje efektywne spotkanie online?
- 1:41 Co najbardziej przeszkadza w takiej formule spotkań?
- 5:06 Czy w przestrzeni wirtualnej jest więcej możliwości wpadek?
- 6:01 Czy spotkania online wyzwalają w nas empatię?
- 6:35 Czy praca hybrydowa jest już koniecznością?
- 7:52 Jak pracownicy i pracodawcy odnajdują się w pracy hybrydowej?
- 9:17 Czy musimy widzieć się twarzą w twarz, aby mieć dobre relacje?
- 10:36 Jaki jest klucz do dobrej relacji budowanej online?
Przeczytaj także:
- Czy mnie widać? Popraw jakość obrazu podczas spotkań online
- Czy mnie słychać? Jak poprawić jakość dźwięku podczas spotkań online?
- Praca z domu – idealne stanowisko home office
- Narzędzia do webinarów – przegląd i najważniejsze funkcje
- Spotkanie online: szybko, sprawnie i na temat, to znaczy jak?
- Jak pracować zdalnie w sposób efektywny i zdrowy – oglądaj inne materiały na naszym kanale YouTube
Marcin Olkowicz (SAR): Trener, konsultant ds. komunikacji, wykładowca, Better Living Enthusiast, mentor. Jako edukator głęboko wierzy w sens odkrywania i dążenia ludzi do samorozwoju, doskonalenia się, osiągania mistrzostwa i samopoznania. Specjalizuje się w sesjach indywidualnych i mikrogrupowych, moderowaniu oraz facylitowaniu.