Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Więcej niż zdjęcie — skąd brać darmowe ikony i grafiki wektorowe?

6 rysunków czarno-białych ze scenkami dot. korzystania z nowych technologii
Spis treści

Tworzenie profesjonalnie wyglądających grafik staje się coraz łatwiejsze. To, co kilka lat temu możliwe było tylko dla wytrwałych użytkowników Photoshopa lub Gimpa, potrafią dziś takie narzędzia jak Canva, których nauka zajmuje chwilę. Świat i sieć się nie zatrzymują i dostarczają nam jeszcze bardziej przystępne narzędzia, którymi możemy w kilka minut przygotować grafikę do mediów społecznościowych czy ilustrowaną prezentację. Dostępne za darmo (na wolnych licencjach, o których przeczytacie tutaj) ikony, czyli darmowe grafiki wektorowe są często podstawą takich materiałów wizualnych. Skąd je brać i w jakich narzędziach możemy wycisnąć z nich nawet więcej, niż w popularnych edytorach graficznych?

 

The Noun Project — wolne ikony, które zmieniają świat

zrzut ekranu, widok edycji ikony wektorowej w serwisie The Noun Project

To zdecydowanie największy serwis z ikonami (a od niedawna również zdjęciami) na licencjach Creative Commons w tym zestawieniu. Prawdopodobnie posiada również najwięcej dodatkowych funkcji dostępnych dla użytkowników, którzy płacą za konto PRO. The Noun Project to 3 miliony ikon wektorowych na każdy temat, jaki można sobie wyobrazić. Wszystkie dostępne są na licencji CC Zero (niewymagającej nawet podpisu) lub CC BY (wymagającej jedynie oznaczenia autora/ki). Jeśli zgadzamy się na to, że spełnimy warunki licencji, możemy pobrać je, używać i przerabiać za darmo.

Wraz z kontem PRO (od 2.99 USD za ikonę lub 39.99 USD rocznie za nieograniczoną ilość ikon do wykorzystania) otrzymujemy możliwość używania ich bez atrybucji (czyli oznaczania autorów). Dodatkowo dostajemy dostęp do narzędzi do szybkiego dostosowywania ikon do naszych potrzeb. Możemy zmieniać kolory i obrysy znaków bez używania dodatkowych programów graficznych. Z pomocą aplikacji i wtyczek do popularnych programów graficznych jak pakiet Adobe i biurowych jak Google Docs i Microsoft PowerPoint, możemy dodawać ikony do plików bez wchodzenia na stronę WWW.

The Noun Project to również biznes z nutą zaangażowania społecznego. Poza wspieraniem twórców, którzy otrzymują część zysków, The Noun organizuje hackatony i promuje kolekcje ikon na temat grup mniej reprezentowanych w mediach np. kobiet w nietypowych zawodach, osób z niepełnosprawnościami, wizerunki osób różnych religii i kultur.

Sprawdź i zapisz do zakładek The Noun Project

 

Blush Design — grafiki, które możesz szybko przerobić

zrzut ekranu z edycją grafiki w serwisie Blush Design

Jeśli widujesz ostatnio częściej grafiki z dobrze dopasowanymi postaciami lub prostymi scenkami, to istnieje szansa, że powstały dzięki blush design. To proste narzędzie do rysowania ilustracji na bazie kolekcji gotowych grafik. Wybieramy konkretny temat, ilustrację lub scenę, a następnie dopasowujemy kolory, przedmioty, miny, fryzury, elementy tła itp. Na koniec możemy pobrać za darmo obrazek PNG w średnim rozmiarze lub odpłatnie (10 euro miesięcznie) w wyższej rozdzielczości lub pliki wektorowe SVG (takie obrazki możemy przerabiać dalej w programach graficznych Inkscape, InDesign, Sketch, czy popularnej Canvie). Płatne konto daje również dostęp i możliwość wykorzystania znacznie większej liczby kolekcji rysunków.

Sprawdź i zapisz do zakładek blush design

 

Vecteezy

Setki tysięcy ikon, wzorów i zdjęć dostępnych za darmo i kolejne setki płatnie. Tak w skrócie działa już większość serwisów z materiałami graficznymi. Vecteezy różni się od nich wygodnymi filtrami (licencji, typu grafiki), panelem (dostępnym po założeniu konta), w którym możemy zapisywać wykorzystywane grafiki oraz rozbudowanym edytorem graficznym.

Z pomocą edytora (który działa w przeglądarce Chrome lub Opera) możemy modyfikować ikony i wektory, nie tylko zmieniając kolory elementów, ale również dowolnie aranżując je i zmieniając rozmiary (podobnie jak w Canvie).

Sprawdź i zapisz do zakładek Vecteezy

 

Freeicons darmowe ikony bez ograniczeń

Zrzut ekrany z kolekcją darmowych ikon dot. ochrony zdrowia w serwisie Freeicons

To jedna z największych baz ikon, które autorzy i autorki z całego świata udostępniają do darmowego wykorzystania. Ikony dostępne są w formatach bitmapowym PNG oraz edytowanym wektorowym SVG (niektóre również w formatach EPS i PSD). Własna licencja serwisu pozwala na komercyjne wykorzystanie ikon na stronach WWW, w aplikacjach, publikacjach czy po prostu jako ilustracje.

Aby skorzystać z ikony, należy w miejscu jej użycia podać imię i nazwisko autora/autorki oraz źródło Freeicons. Dla ułatwienia, ikon możemy poszukiwać również po różnych stylach graficznych, które nam bardziej odpowiadają np. kolorowych, z deseniem, tylko z obrysem.

Sprawdź i zapisz do zakładek Freeicons

 

Flaticon — darmowe ikony bez ograniczeń

Zrzut ekranu z edytorem darmowych ikon w serwisie Flaticons

3,5 miliona darmowych ikon oraz setki tysięcy zestawów dostępnych dla użytkowników, którzy płacą za wersję PRO. Tyle wektorowych obrazków, podzielonych na tematyczne kolekcje znajdziemy na stronie Flaticons.

Tutaj również do czynienia mamy z własną licencją serwisu, która pozwala na swobodne, również komercyjne, wykorzystanie ikon. Po założeniu konta otrzymujemy dostęp do edytora, który pozwala zmieniać kolory elementów oraz tła. Konto premium, które daje dostęp do większej liczby kolekcji, kosztuje od 10,00 euro miesięcznie.

Sprawdź i zapisz do zakładek Flaticon

Ilustracja tutułowa na bazie kolekcji Tech Life, aut. Karthik Srinivas.


Przeczytaj także:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: