Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zaprojektuj logotyp z e-wolontariuszami TuDu

art-color-colourful-207665[1]
Spis treści

Coraz więcej organizacji społecznych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna w komunikacji jest dobra identyfikacja wizualna. Niestety, organizacje nie zawsze mogą sobie pozwolić na zamawianie grafik u profesjonalistów. Z pomocą przychodzą wtedy e-wolontariusze TuDu.org.pl – są wśród nich profesjonalni graficy, którzy chętnie i nieodpłatnie wykonają projekt dla cennej inicjatywy społecznej. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób mogą pomóc Twojej organizacji w zaprojektowaniu logotypu.

 

TuDu.org.pl – co to takiego?

TuDu.org.pl to platforma internetowa, na której spotkasz tysiące e-wolontariuszy – czyli osób, które pomagają organizacjom społecznym przez Internet. Co ważne, TuDu to nie jest zwykła tablica ogłoszeń. Na TuDu nie tylko zamieścisz zadanie, ale także odbierzesz rozwiązanie i wystawisz wolontariuszom ocenę.

 

Dzięki wykorzystaniu TuDu, podczas współpracy z wolontariuszami nie musisz już używać maila, telefonu, czy organizować spotkań, bo cała współpraca odbywa się bezpośrednio na platformie. Po prostu: zamieszczasz na TuDu zadanie i odbierasz na TuDu rozwiązanie. Wszystko w jednym miejscu!

 

Zaprojektuj logotyp z wolontariuszami TuDu

E-wolontariusze TuDu zaprojektowali już wiele różnorodnych logotypów, m.in.:

Jeśli chcesz, aby stworzyli logotyp również dla Twojej organizacji, musisz tylko przygotować dla nich dokładne wytyczne, a my – zespół TuDu – prześlemy Twoją prośbę do osób posiadających odpowiednie kompetencje.

Podczas współpracy z e-wolontariuszami, dokładny, szczegółowy opis zadania jest kluczem do sukcesu. Jest on bardzo ważny, ponieważ z e-wolontariuszami TuDu będziesz współpracował/-a na odległość, za pośrednictwem Internetu – musisz zatem dobrze opisać, jakiej pomocy od nich oczekujesz. Jeśli opis będzie zdawkowy lub niekompletny, e-wolontariusze nie będą w stanie pomóc Twojej organizacji.

 

Jak przygotować dobry opis zadania? Podpowiadamy poniżej.

Krok 1: Wymyśl dobry tytuł
Tytuł to pierwsza informacja, jaką widzą wolontariusze, dlatego musi być „chwytliwy”. Tytuły brzmiące „Logotyp”, „Potrzebna pomoc”, czy „Poszukujemy grafika” nie są dobre. Zamiast nich wybierz taki, który jasno informuje, czego dotyczy zadanie, np.: „Zaprojektowanie logotypu do projektu XYZ.”

Krok 2: Opisz cel zadania
Wolontariusze pomagają organizacjom społecznym, kiedy widzą sens swoich działań: kiedy mają świadomość, że ich działanie komuś pomoże lub zmieni coś na lepsze. Dlatego na wstępie zadania opisz krótko, dlaczego potrzebujecie tego logotypu i jak będzie on wykorzystany (np. w jakim projekcie? Co to za projekt i co się dzięki niemu zmieni?).

Krok 3: Opisz zakres obowiązków
Aby móc zaprojektować logotyp, grafik potrzebuje dokładnych wytycznych. W opisie zadania odpowiedz na następujące pytania:

 • Czy posiadacie wzór logotypu, z którego już korzystaliście? Jeśli tak, załącz plik z logotypem (najlepiej w pliku wektorowym).
 • Co powinno się znaleźć na logotypie? Np. nazwa organizacji/projektu lub skrót nazwy? A może jakiś motyw graficzny?
 • Jakie logotypy Wam się podobają?
 • Jakie kolory i układ preferujecie?
 • W jakim formacie logotyp powinien zostać przygotowany? .AI, .PNG, .JPG, .PDF, inny – jeśli nie wiesz, jaki format będzie najlepszy – poproś e-wolontariuszy o radę.

Dzięki tak dokładnemu opisowi e-wolontariuszom łatwiej będzie ocenić, jaki nakład pracy i jakie umiejętności są potrzebne do wykonania tego zadania.

Krok 4: Opublikuj zadanie na TuDu
Kiedy masz już gotowy, dobry, szczegółowy opis zadania, możesz opublikować je na TuDu. Aby to zrobić:

 • zaloguj się na konto swojej organizacji na TuDu. Kliknij w zakładkę „Moje zadania”, a następnie w pomarańczowy przycisk „Dodaj zadanie” i wypełnij formularz.
 • jeśli Twoja organizacja jeszcze nie ma konta na TuDu, zarejestruj je, klikając w pomarańczowy przycisk z napisem „Organizacja”, znajdujący się na stronie głównej TuDu pod formularzem logowania (możesz też zerknąć do tego artykułu). I gotowe!

Zadanie opublikowane! Co dalej?

 • TuDu wyśle informację o Twoim zdaniu do wolontariuszy, którzy posiadają odpowiednie umiejętności.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka będzie miał/-a pytania dotyczące zadania, opublikuje na stronie zadania komentarz, a Ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka rozwiąże zadanie, opublikuje je na stronie zadania, a Ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli zaakceptujesz przesłane rozwiązanie, zadanie zakończy się sukcesem. Zostaniesz poproszony/-a o wysłanie wolontariuszowi/szce podziękowania, a wolontariusz/-ka – zostanie poproszony/-a o ocenę współpracy z Twoją organizacją.

 

Podsumowanie

Z TuDu.org.pl brak funduszy przestaje stanowić barierę na drodze do profesjonalnej identyfikacji wizualnej. Nawet jeśli reprezentujesz młodą, niewielką organizację działającą w miasteczku, w którym brakuje wolontariuszy, dzięki TuDu możesz poczuć się tak, jakby do Twojej organizacji dołączyły setki nowych osób. E-wolontariusze TuDu to osoby z całej Polski, które chętnie podzielą się z Wami swoimi umiejętnościami. Z pomocy e-wolontariuszy TuDu mogą skorzystać organizacje społeczne i grupy nieformalne, które organizują działania społeczne. Korzystanie z TuDu jest bezpłatne. Nie pozwól e-wolontariuszom TuDu się nudzić – opublikuj zadanie już dziś!

 

Przykładowe zadania dla e-wolontariuszy:
Logotyp Podwójne Wyzwanie
Logotyp Stowarzyszenia Impakt

Więcej informacji o TuDu:
TuDu dla Organizacji
TuDu dla Wolontariuszy
TuDu dla Firm
Historie sukcesów TuDu

Więcej informacji o e-wolontariacie:
www.e-wolontariat.pl
Dlaczego Twoja organizacja powinna zacząć współpracować z e-wolontariuszami? Jest co najmniej 10 powodów!

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: