Logo Sektor 3.0
BLOG

Usłysz i zobacz, czyli dobre technologie dla niedowidzących i niedosłyszących

Spis treści

Dobra technologia to ta, która poprawia jakość życia, niweluje przeszkody i pomaga żyć lepiej, bezpieczniej i wygodniej. Dziś chcę pokazać Ci kilka dobrych rozwiązań technologicznych, które przychodzą z pomocą osobom niedowidzącym i niesłyszącym.

Wiesz, że osoby niewidome muszę zimą od nowa uczyć się odgłosów miasta? Fakt, na który żadna pełnosprawna osoba nie zwróci uwagi, totalnie wywraca do góry nogami codzienność osoby niewidomej. Śnieg bowiem wygłusza miasto – chodnik, krawężnik, czy jadący tramwaj, nie brzmią tak samo jak w lecie. Początki zimy są więc zawsze dużo trudniejsze dla takich osób.

Świat cichy lub ciemny to teoretycznie dokładnie ta sama przestrzeń, w której poruszają się osoby pełnosprawne, ale wymagaja on trochę więcej usprawnień, aby żyło się w nim lepiej. Z pomocą przychodzą tu technologie, które ułatwiają korzystanie z tego nie zawsze dostępnego i łatwego w odbiorze świata. Zobaczmy więc, jak programy i aplikacje, mogą usprawniać życie osobom niedowidzącym i niedosłyszącym.

 

SOS dla głuchych

Agencja kreatywna Saatchi & Saatchi stworzyła Deaf911, czyli pierwszą aplikację alarmową dla osób głuchoniemych, która pozwala głuchym wezwać pomoc. Unikalne zastosowanie technologii zamiany tekstu na mowę w połączeniu z analizą predykcyjną, pozwala osobom niesłyszącym zgłaszać pomoc bezpośrednio do konkretnej jednostki. I robi to w zaledwie 30 sekund – mniej więcej tyle samo czasu, co w przypadku ludzi słyszących. Premiera aplikacji przewidziana jest na rok 2020, niestety na razie dostępna będzie tylko w Stanach Zjednoczonych.

 

 

Audio movie

AudioMovie – to aplikacja na telefon do obsługi audiodeskrypcji i audionapisów, której pomysłodawczynią jest dr Anna Jankowska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Powodem jej stworzenia była chęć pomocy osobom, które nie chodzą do kina, ponieważ nie nadążają czytać napisów ze względu na swoją dysleksję, podeszły wiek, czy niepełnosprawność wzroku.

Aplikacja ta umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub telewizji. Podczas seansu, użytkownicy mogą słuchać audiodeskrypcji, wersji lektorskiej lub dubbingu w dowolnym języku. Super pomysł na podniesienie jakości życia osobom z taką właśnie niepełnosprawnością.

W tym miejscu warto wspomnieć także o Fundacji Kultura Bez Barier, która udostępnia kulturę dla osób z niepełnosprawnościami! Genialną robotę robią – warto o nich wiedzieć!

Czytaj także: Dwie aplikacje od Google, które pomogą w rozmowie z głuchymi


 

Migam

Historia Migam zaczyna się w 2011 roku. Na początku firma rozwijała bezpłatny słownik do nauki języka migowego, który istnienie po dzień dzisiejszy. Otwierali jednak kolejne obszary takie jak: szkolenia z języka migowego, wydawanie podręczników do nauki języka migowego, tłumaczenia na język migowy tekstów i filmów oraz genialne rozwiązanie tłumacz języka migowego on-line, obecnie funkcjonujący pod nazwą Tłumacz Migam. Jest to rodzaj żywego translatora Google dla osób migających. Osoba potrzebująca wsparcia w banku, urzędzie czy innym miejscu, gdzie znacznie trudniej się porozumieć, może wykonań video połączenie i migać do tłumacza, który następnie tłumaczy wszystko osobie słyszącej i na odwrót. Jest to rozwiązanie niezwykle ułatwiające codzienność osobom migającym, a i co niezwykle cieszy coraz więcej firm z niego korzysta wdrażając je jako rodzaj swojego wyróżnika biznesowego.

 

 

Five App

Five to pierwszy na świecie komunikator dla głuchych. W przeciwieństwie do innych podobnych programów nie jest to tekst, zdjęcia, czy też wiadomości głosowe, a gesty, znaki i symbole tworzone za pomocą wirtualnej dłoni. Aplikacja pozwala wysyłać gesty w formie grafik za pomocą Facebook Messengera. Zawiera oczywiście część gotowych zwrotów ale również oferuje kreator nowych. Można dowolnie obracać dłonią, a także zginać wybrane palce tworząc nowe słowa czy wyrażenia.

Aplikację która pozwala komunikować się osobom głuchym w ich własnym języku, stworzył 19-letni Mateusz Mach lecz co ciekawe, zaczynając ją tworzyć chciał aby była to aplikacja dla hip-hopowców, rynek jednak zauważył jej ogromny potencjał jako dobrej technologii dla osób migających! Uwielbiam ten przykład tak bardzo!

 

 

A co słyszący mogą zrobić dla niesłyszących?!

Ano nic innego tylko uczyć się migać! „Migaj z nami” to genialna aplikacja do nauki polskiego języka migowego (PJM). Obecnie aplikacja zawiera ok. 150 filmów ze znakami PJM dotyczącymi zwrotów grzecznościowych, pierwszego kontaktu, osób, wyrażeń, alfabetu, słowniczka. Ciekawostką są filmy z quizami, dzięki którym uczący się może sprawdzić swoją znajomość PJM. W aplikacji znajdziemy także opis gramatyczny polskiego języka migowego. Ja już pobrałam! A Ty?

 

Aplikację znajdziesz tutaj: Android, iOS.

 

 


Artykuł nt. technologii przydatnych osób niedowidzących i niedosłyszących jest częścią cyklu dobra technologia, który publikujemy w tym sezonie. Przeczytaj także:

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz - Studio72.net
9 miesięcy temu

Warto dopisać, że od 2021 obowiązuje standard wcag 2.1 który narzuca wymogi tworzenia stron internetowych, korzystnie nie tylko dla niewidomych ale również dla niedowidzących (np. jaskra, zaćma). Ten standard obowiązuje jedynie podmioty publiczne, ale kierunek jest słuszny i niektóre podmioty niepubliczne np. e-sklepy albo zwykłe firmy również go wdrażają, choć nie 100%. Jest wiele warunków do spełnienia w deklaracji dostępności.

Ela Wróbel
Ela Wróbel
9 miesięcy temu

Dziękuję @Tomasz za ten komentarz – pełna zgoda 🙂 Tekst powstał już jakiś czas temu, stąd brak informacji o WCAG 2.1 a i ten tekst nie do końca jest o tym. Nigdzie dokładnie nie opisywaliśmy WACG 2.1 bo to materiał na turbo długą publikację a nie tylko wpis na bloku, tutaj [https://sektor3-0.pl/blog/zamknij-oczy-i-znajdz-adres-sklepu-o-dostepnosci-w-sieci/] dotknęliśmy też tylko tego tematu. Spróbujemy podejść do tematu raz jeszcze i może opisać różnice między WCAG 2.0 a 2.1 – myślisz, że to byłby dobry tekst?

Tomasz - Studio72.net
6 miesięcy temu
Reply to  Ela Wróbel

tak, fajny pomysł 🙂

AUTOR WPISU
TAGI 
  • Technologie
  • Edukacja i praca
  • Edukacja i praca
  • Edukacja i praca
  • Komunikacja i marketing
  • Edukacja i praca
NEWSLETTER
NEWSLETTER