Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Dobre technologie dla staruszków

s30-blog-cover[1]
Spis treści

Technologia kojarzy się dziś z młodością, miastem i zdrowiem! I dobrze, bo ciągle to właśnie tu jej najwięcej! Jednak jest również cała masa przykładów wykorzystywania technologii do pomocy osobom starszym! I właśnie o nich dziś przeczytasz.

Od redakcji: W dzisiejszym świecie technologie towarzyszą nam niemal w każdej sferze życia. Na blogu Sektor 3.0, spotykamy się, by odsłaniać przed Wami te technologiczne rozwiązania, które wspierają człowieka w jego rozwoju. Dlatego z dużą radością zapraszamy do lektury pierwszego tekstu z serii dobra technologia. Co miesiąc przeczytacie o kolejnych pomysłach, innowacjach i wynalazkach, dzięki którym osoby starsze, borykające się z problemami zdrowotnymi, czy niepełnosprawnością, mogą łatwiej wykonywać codzienne czynności i realizować się w społeczeństwie.

Seniorki programistki – nie ma śmiechu!

Technologia w kontekście starości ma tak wiele plusów, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Niwelowanie osamotnienia, wsparcie w zakupach domowych, rozwijanie i ćwiczenie mózgu. To tylko kilka, które już powinny zaświecić Ci lampkę w głowie. Jeśli bliscy Tobie seniorzy ciągle opierają się przed używaniem laptopa czy smartfona, najwyższy czas ich tego nauczyć. Oczywiście w mądry sposób i z wyczuleniem na zagrożenia czyhające w sieci! Zacznij od nauki obsługi komputera a skończ na nauce programowania. Tak, programowania! To stereotyp, że programować mogą tylko absolwenci studiów informatycznych. Dziś ta nauka dostępna jest zarówno dla dzieci jak i osób starszych! A inspiracją niech będą seniorki z podlaskiego Klubu Kodowania, które spotykają się już od trzech lat, programują w „Scratchu” i „Minecraftcie” a w Internecie czują się jak ryby w wodzie! A jeśli jednak to ciągle mało, przeczytaj wpis Girls gone tech o kodujących seniorkach. I niech również Twoi rodzice, czy dziadkowie, staną się takim przykładem dla innych.

#dobratechnologia dla seniorów

To jak już wiesz, że technologia nie jest tylko dla młodych, zobacz jak oni potrafią wspaniale ją wykorzystać tworząc dobre technologie z myślą o seniorach właśnie!

14-latka pomaga chorym na Alzheimera

Timeless to aplikacja, stworzona przez 14 letnią dziewczynkę, której celem była pomoc babci, która na Alzheimera zachorowała. Aplikacja przede wszystkim gromadzi zdjęcia osób najbliższych i pomaga rozpoznawać je w codziennym życiu. Przypomina także o ważnych wydarzeniach i wspiera w zarządzaniu rozmowami telefonicznymi. Rok temu Timeless było na etapie zbiórki pieniędzy potrzebnych na wdrożenie. Obecnie jest w pełni działającą aplikacją!

 

 

Graj i trenuj mózg

Kolejnym przykładem jest Neurogra, czyli serwis do trenowania i ćwiczenia mózgu. Pomysł początkowo wziął się z potrzeby stworzenia mądrej gry dla dzieci. Finalnie ma jednak również pomagać osobom starszym i z demencją! Do trenowania mózgu chyba nie trzeba nikogo przekonywać!

 

Technologiczna łyżka

To właśnie Liftware sprawiła, że zakochałam się w dobrych technologiach! Jest to bowiem tylko i aż łyżka! Pomyślisz, co to za technologia?! Ano totalna! Bo dzięki twórcom tego urządzenia, osoby cierpiące na Parkinsona, mogą jak dawniej cieszyć się posiłkiem i zjeść go samodzielnie. Łyżka ta, zmniejsza amplitudę drgań i pozwala spokojnie zjeść nawet zupę! To genialny przykład na to, jak technologia wykorzystana w dobrej wierze potrafi pomagać!

Smartwatch nie tylko dla sportowców

Przykład pewnego 67-letniego Norwega pokazuje, że smartwatche to już nie tylko gadżet czy sprzęt dedykowany sportowcom. Całodobowe monitorowanie ciśnienia to oczywisty plus tego sprzętu. Jak pokazała jednak historia pana Toralv Østvang, zegarek ten może również uratować życie! Norweg niefortunnie upadł w łazience, jego czaszka pękła, a on sam stracił przytomność. Akcelerometr i żyroskop wbudowane w jego Apple Watch 4 zanotowały upadek, więc zegarek „zapytał”, czy wszystko w porządku? Ponieważ nie otrzymał odpowiedzi wezwał pomoc. Zbliżają się Święta – może jest to pomysł na prezent, dla kogoś z Twoich bliskich!

Zapanuj nad lekami

Last but not least czyli Lekoster! Jest to startup, który „pozwoli ograniczyć problem związany z marnowaniem i niewłaściwym przechowywaniem leków, poprawi efektywność leczenia, wspomoże monitorowanie i dawkowanie leków oraz ograniczy wpływ negatywnych warunków środowiskowych na zdrowie.” Czyli rozwiąże problemy zarówno pojedynczych seniorów, dla których leki to codzienność, jak i globalnie pomoże w niemarnowaniu leków i ich poprawnym przechowywaniu. Co super fajne, firma ta została dostrzeżona podczas Chivas Venture!

Senior XXI wieku

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego, że technologia również może być przydatna dla starszych i nie tylko w kontekście czytania newsów czy scrollowania Facebooka. Pojawiające się każdego dnia nowe rozwiązania technologiczne są w stanie zrobić sporo dobrego! Ich mądre wykorzystywanie pomaga w wymierny sposób! Technologia może również odgrywać ogromną rolę w diagnozowaniu i leczeniu demencji u osób starszych. Ale o tym przeczytacie już w kolejnym artykule!

Przeczytaj także: 12 najlepszych aplikacji (nie) tylko dla seniorów

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: