Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kobiety w branży IT. Kręta droga do celu.

agnieszka-myśliwczyk-kobiety-it
Spis treści

Praca w branży IT kusi z każdej strony. Świetne zarobki, możliwość pracy zdalnej, ciągły rozwój, niekończące się oferty pracy, czy pełen wachlarz benefitów – nic tylko brać! Zanim zdecydujesz się skorzystać z tego dobrodziejstwa musisz o czymś wiedzieć. Zainspirowana historią wielu kobiet, opowiem Ci od czego zacząć i jak z sukcesem zmierzyć się z chwilami zwątpienia i rezygnacji, które niejednokrotnie pokrzyżują Ci plany.

Garść faktów

W samej tylko Unii Europejskiej brakuje 600 000 pracowników IT, podczas gdy kobiety stanowią zaledwie 17 proc. specjalistek tej branży. Zgłębiając wątek dysproporcji – najbardziej widocznym i najlepiej zmierzonym przykładem są niższe płace kobiet w porównaniu do płac mężczyzn na tych samych stanowiskach i z podobnym stażem w IT. Chociaż kodeks pracy zabrania jakiejkolwiek dyskryminacji w wynagrodzeniu ze względu na jakiekolwiek czynniki niezwiązane z wykonywanymi obowiązkami, sytuacja przedstawia się jak na poniższym obrazku.

równość płac, pay gap

Badania dowodzą, że sama tylko różnorodność płci generuje wzrost przychodów i konkurencyjności firmy oraz niemal dwukrotny wzrost wprowadzanych innowacji. Jednym słowem, branża IT wręcz krzyczy o ludzi do pracy! Czy kobiety czują się mile widziane?

Nie daj się zwieść 

Chociaż to kobiety były pierwszymi programistkami, to kiedy słyszysz programista, myślisz – facet. Zgadłam? Postrzegamy rzeczywistość przez pryzmat stereotypów, przekonań i nieuświadomionych uprzedzeń. Ciągle brakuje kobiecych wzorców do naśladowania. Mężczyźni uważają, że jest „po równo”, a najbliżsi wspierają nas w „bezpiecznych” wyborach. I nawet gdybyś właśnie poczuła apetyt na IT, to z pewnością nie wiesz od czego zacząć, co potwierdza raport No Fluff Jobs, Kobiety w IT. Czy wiesz czego chcesz?

Ty i IT – brzmi egzotycznie?

Kobiety świetnie sprawdzają się we wszystkich obszarach IT związanych z aspektami miękkimi. Dobrze radzą sobie z zarządzaniem projektami, z wizualnymi i graficznymi aspektem rozwiązań tzw. WYSIWYG (what you see is what you get), jak również z testowaniem manualnym, czyli wyszukiwaniem błędów i nieprawidłowości w kodzie, co potwierdzają badania. Ale są też bardzo skuteczne w programowaniu, za czym przemawiają realia.

I chociaż możliwości jest wiele, od analityczki, przez testerkę, programistkę czy liderkę, to testowanie manualne jest bardzo popularnym kierunkiem na start. Zastanawiałaś się, dlaczego tak jest? Bo mają niższe progi wejścia, niż na programistkę? Bo Twoje koleżanki pracują jako testerki i są zadowolone? Bo boisz się, że w innej roli sobie nie poradzisz? Więcej wiary w siebie! 😉

Odrzuć stereotypy!

W moim autorskim projekcie FAIRit, którego celem było zwiększenie ilości programistek w zespołach IT, poznałam kobiety po humanistyce, fizjoterapii czy budownictwie. 

„Swoją karierę zawodową zaczęłam od branży nieruchomości i sektora publicznego. Ciągle czułam, że się marnuję. To doprowadzało mnie do frustracji. Branża IT kusiła mnie od lat, ale bałam się podjąć decyzję o przekwalifikowaniu. Miałam 29 lat. Sądziłam, że jest już za późno na tak diametralną zmianę oraz że bez studiów na kierunku IT będę mieć problem ze znalezieniem pracy. Jednak podjęłam to ryzyko i poszłam na bootcamp. Na maksa zaangażowałam się w naukę. Przez rok nie miałam życia towarzyskiego. Satysfakcja z programowania, motywacja, wsparcie ze strony trenerów i najbliższych doprowadziły mnie do sukcesu” 

– wspomina Ewelina Fiedorowicz, młodszy inżynier oprogramowania w firmie Atlassian, uczestniczka FAIRit.

Fot. K. Dusza, O4 Coworking, Gdańsk, inauguracja pierwszej edycji FAIRit
Fot. K. Dusza, O4 Coworking, Gdańsk, inauguracja pierwszej edycji FAIRit

W CandidFuture rekrutując zespoły IT, skupiamy się na predyspozycjach w „product engineeringu”. To coś więcej niż umiejętność pisania kodu. To skupienie się na celu biznesowym. To niepohamowana chęć poznania „dużego obrazka” i użytkownika końcowego rozwiązania. Kluczową rolę gra tutaj osobowość, postawa oraz świadomość kierunku własnego rozwoju.

Na rozmowach rekrutacyjnych możesz otrzymać pytania o pojęcia, czy wręcz sytuacje z życia wzięte związane z prowadzeniem projektów, pracą w zespole oraz z klientem. Jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego IT, zawsze możesz opowiedzieć o projekcie zespołowym. Podać przykład choćby ze studiów. Twoja głowa jest w pewnym sensie pułapką, z której musisz się wydostać. Myślimy stereotypami. Sami zamykamy się w pewnych ramach. Myśl o wielkich rzeczach! I mądrze je osiągaj.

Wierz w siebie

Ważna jest determinacja w działaniu! Nie umiesz współpracować, nie umiesz pytać i chcesz zrobić wszystko sama? Musisz niezwłocznie zabrać się do pracy nad sobą. Skorzystaj z konsultacji coacha. Bezcenne! Licz się z porażkami. Zdobycie pracy w branży IT to długa i trudna droga, często okupiona nerwami i rezygnacją. Pomoże Ci wysokie poczucie własnej wartości. Wzmacniaj je! Będziesz silniejsza w momentach pełnych zwątpienia.

Są ludzie, którzy wiedzą mniej od Ciebie. Zacznij dzielić się swoją wiedzą. Inicjuj rozmowy i angażuj się w dyskusje. 63 proc. uczestniczek FAIRit rozpoczęło swoją przygodę z IT. Jaki jest ich sekret?

„Zdecydowałam się na przebranżowienie w trakcie urlopu macierzyńskiego. Najtrudniejsze dla mnie było znalezienie czasu i motywacji do codziennej nauki. W ciągu dnia zajmowałam się moim synkiem, a noce poświęcałam na naukę. Patrząc z perspektywy, nie była to łatwa droga, ale było warto. Najbardziej pomogły mi determinacja do nauki, wsparcie męża oraz uczestnictwo w programie FAIRit, gdzie ktoś zapalił iskierkę nadziei i wskazał mi kierunek.”

– wspomina Agnieszka Jackowska, junior IBM developer z firmy IBPM S.A.

Mierz wysoko i działaj!

Jeśli chcesz zostać programistką, to nie rozpoczynaj od nauki testowania. Nie szukaj niezliczonych wymówek, tylko zacznij działać! Do tego potrzebujesz przejrzystego i konkretnego planu.  Opowiedz o nim najbliższej osobie. Takiej, która będzie Cię wspierać, ale też rozliczać z postępów. Bądź proaktywna i systematyczna. I „nigdy się nie poddawaj, a szczęście przyjdzie do Ciebie”.

Zasięgnij inspiracji ?

Otaczaj się ludźmi, którzy osiągnęli sukces, do którego Ty dążysz. To bardzo ważne! Im więcej czasu poświęcisz na pogłębianie swojej wiedzy, tym krąg takich osób będzie coraz większy. Poszukaj wsparcia w mentoringu dla kobiet, dare IT lub grupach na Facebooku np. Programuj dziewczyno. Bądź otwarta na  mentoring wśród mężczyzn. Od nich usłyszysz, w czym jesteś mocna. Nie zakwestionujesz tego nawet Ty sama. ?

Zastanawiasz się, czy mentoring jest Ci potrzebny? Do tej pory nie wynaleziono nic cenniejszego! Dlatego zapraszam dwie pierwsze czytelniczki zainteresowane karierą w branży IT do godzinnego spotkania online. Wystarczy, że napiszesz do mnie na portalu Linkedin.

Nie czekaj na zmianę. Bądź zmianą!

Od redakcji: O sytuacji, roli i wyzwaniach kobiet w branży IT i nie tylko, rozmawialiśmy podczas Festiwalu Sektor 3.0 z Aleksandrą Karasińską (Forbes Women) i Dagmarą Krzesińską (Koalicja Polskich Innowacji). Posłuchajcie.

Przeczytaj także

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: