Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Udostępnianie lokalizacji ze smartfona – daj się znaleźć

Udostępnianie lokalizacji ze smartfona – daj się znaleźć
Aplikacje map oraz komunikatory pozwalają na łatwe przesyłanie linków do miejsc i lokalizacji. Poza statyczną informacją o punkcie spotkania możemy również pozwalać wybranym kontaktom na obserwowanie naszej lokalizacji, czy trasy poruszania się na żywo. Jak to zrobić i o czym pamiętać, aby było to bezpieczne?
Spis treści

Aplikacje map oraz komunikatory pozwalają na łatwe przesyłanie linków do miejsc i lokalizacji. Poza statyczną informacją o punkcie spotkania możemy również pozwalać wybranym kontaktom na obserwowanie naszej lokalizacji, czy trasy poruszania się na żywo. Jak to zrobić i o czym pamiętać, aby było to bezpieczne?

Lokalizacja, prywatność i bezpieczeństwo

W tym tekście skupiam się na świadomym udostępnianiu danych o lokalizacji osobom bliskim, zwłaszcza w celach związanych z bezpieczeństwem osobistym np. kiedy jesteśmy w podróży z nieznanymi osobami, w sytuacjach nadzwyczajnych, czy podczas uprawiania sportów w plenerze.

Informacja o tym, gdzie się znajdujemy i jak poruszamy, w niepowołanych rękach może stanowić zagrożenie, nie tylko dla naszej prywatności (o czym opowiadała Gosia Fraser podczas ostatniego Live’a), ale i bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby podczas udostępniania lokalizacji robić to świadomie, zaufanym osobom. Dane przesyłane przez komunikatory mogą zawsze wyciec.

Udostępniając swoje położenie z pomocą komunikatorów, musimy pamiętać, że może zostać ona przekazana dalej, jak normalna wiadomość.

Lokalizacja w komunikatorach: Telegram, WhatsApp i Messenger

Wszystkie popularne dziś aplikacje do komunikacji mają możliwość dzielenia się naszą lokalizacją z bliskimi. Do wyboru mamy dwie opcje:

  • wskazanie położenia, w którym się właśnie znajdujemy (informacja statyczna) lub
  • czasowe udostępnianie lokalizacji na żywo (informacja dynamiczna, zmieniająca się wraz ze zmianą naszego położenia).

Po wybraniu z listy kontaktów osoby, której chcemy udostępnić lokalizację, musimy znaleźć przycisk z ikonką plusa (Messenger, WhatsApp) lub ikonką załącznika (Telegram). To tam znajdziemy możliwość dołączenia danych o lokalizacji. Teraz możemy wybrać czy chcemy wysłać im informację o punkcie, w którym jesteśmy, czy zacząć transmitować lokalizację na żywo.

Telegram i WhatsApp pozwalają nam na określenie czasu, na jaki udostępnimy swoją lokalizację, podczas gdy Messenger pozwala na przekazywanie jej maksymalnie przez godzinę.

Pamiętaj, że taka forma udostępniania lokalizacji wymaga najpierw udzielenia zgody aplikacji na dostęp do danych lokalizacji GPS cały czas, a nie tylko podczas używania aplikacji (możemy wyłączyć tę zgodę, kiedy nie potrzebujemy już dłużej udostępniać lokalizacji).

Lokalizacja w Mapach Google

Ta zapewne najpopularniejsza na świecie aplikacja z mapami i nawigacją posiada tak wiele mniej znanych funkcji, że moglibyśmy poświęcić temu kilka osobnych artykułów. Dzięki różnym warstwom map, zdjęć satelitarnych, terenu, zdjęć z ulic (Street View), czy informacjom o natężeniu ruchu na drogach i w miejscach publicznych, możemy w niej planować podróże z dokładnością, o jakiej jeszcze dekadę temu można było tylko pomarzyć.

Setki milionów osób na świecie, które udostępniają dane lokalizacyjne swoich urządzeń, pozwalają innym osobom sprawdzać korki na drodze czy zatłoczenie w muzeum, które chcemy odwiedzić. Te same funkcje lokalizacji możemy również wykorzystywać prywatnie.

Udostępnianie statyczne, czyli pinezki

To najprostszy sposób udostępnienia naszej lokalizacji lub informacji o miejscu, w którym chcemy się z kimś spotkać. W mapach Google wystarczy:

  • kliknąć kompas, aby aplikacja określiła naszą lokalizację (jeśli mamy wyłączoną lokalizację, aplikacja poprosi o zgodę na dostęp do lokalizacji GPS),
  • chwilę przytrzymać palec w miejscu naszej lokalizacji, aby pojawiła się czerwona pinezka,

Od teraz możemy udostępnić lokalizację jako link do pinezki lub jako nasze współrzędne geograficzne.

W przypadku wypadku lub awarii w miejscu bez adresu np. w lesie, na drodze międzymiastowej, w górach, wskazanie współrzędnych geograficznych może być przydatne podczas rozmowy ze służbami ratunkowymi.

Udostępnianie lokalizacji na żywo

Aby pozwolić wybranej osobie z naszych kontaktów na obserwowanie naszej lokalizacji na żywo, musimy kliknąć ikonę naszego profilu i przejść do funkcji Udostępnianie lokalizacji. Zanim wybierzemy osobę kontaktową z rodziny lub znajomych, która będzie mieć podgląd naszej lokalizacji na żywo, musimy określić czas, na jaki będzie mieć ona dostęp do tych danych. Może być to dowolna liczba godzin, po których lokalizacja przestanie być udostępniania lub dopóki tego nie wyłączymy.

W ten sposób udostępniane będą dane o naszej lokalizacji w czasie rzeczywistym, imię, nazwisko, zdjęcie profilowe, poziom naładowania baterii, odwiedzane miejsca oraz środek transportu (jeśli są możliwe do odczytania z map). Jeśli osoba, której udostępniamy naszą lokalizację, posiada konto Gmail, będzie widzieć dane w aplikacji Google Maps automatycznie.

Jeśli chcemy podzielić się lokalizacją, z która osobą nie posiada konta Gmail, otrzyma ona ważny maksymalnie 24 godziny link śledzący. Uwaga, taki link może być wyświetlony przez dowolną osobę, której zostanie przekazany dalej. Udostępnianie lokalizacji na żywo może być bardzo przydatne, ale należy pamiętać, aby korzystać z tej funkcji wyłącznie z zaufanymi osobami. Aby nie udostępnić swojej lokalizacji przypadkowym osobom, unikaj udostępniania lokalizacji jako linku.

Mapy Google powiaadomienie e-mail

Osoba, której udostępniliśmy naszą lokalizację na żywo w Google Maps, otrzyma powiadomienie mailowe oraz w aplikacji.

Udostępnianie nawigacji na żywo

Trzecią opcją na dzielenie się tym, gdzie jesteśmy i jak się poruszamy, jest udostępnienie danych z naszej nawigacji w Google Maps. Po wybraniu miejsca, do którego się kierujemy, środka transportu (samochód, rower, pieszo) i włączeniu nawigacji, możemy udostępnić naszą lokalizację, postępy w poruszaniu się oraz szacowany czas przybycia na miejsce.

Gdy dotrzesz do celu lub zatrzymasz nawigację, przestaniesz udostępniać swoją lokalizację. Aby zatrzymać udostępnianie przed przyjazdem, kliknij Więcej, a następnie Zatrzymaj udostępnianie.

Od redakcji: Potrzebujesz wsparcia technologii podczas działań pomocowych? Napisz w komentarzu lub na adres: michal.serwinski@frsi.org.pl. Z chęcią przygotujemy kolejny materiał, w którym wytłumaczymy, jak sprawnie wykorzystać aplikacje i rozwiązania technologiczne w niesieniu pomocy Ukrainkom i Ukraińcom, którzy przyjechali do naszego kraju uciekając przed wojną.

Inne materiały, które mogą Cię zainteresować?

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: