Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak tłumaczyć rozmowy ukraińsko-polskie? Tłumacz Google – instrukcja

blog-sektor30tlumacz
Spis treści

Popularny Tłumacz Google ma kluczową funkcję dla wszystkich, którzy potrzebują teraz porozumieć się z osobami uciekającymi przed wojną z Ukrainy do Polski. Naucz się komunikować z jego pomocą w języku ukraińskim. Teksty, dokumenty, a co najważniejsze rozmowy, możesz tłumaczyć z pomocą smartfona.

Aplikacje do tłumaczenia mowy na żywo Google Translator i Microsoft Translator mają możliwość tłumaczenia rozmów na żywo z języków ukraińskiego i rosyjskiego (i wielu innych). Pamiętaj jednak, że są to tłumaczenia automatyczne, które mogą zawierać błędy. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem osoby, z którą rozmawiasz, a sprawa dotyczy sytuacji medycznej czy pomocy psychologicznej, spróbuj uzyskać pomoc tłumacza lub osoby znającej dany język. Bazę tłumaczy wolontariuszy znajdziesz tutaj.

Jak działa Google Tłumacz?

Tłumacz Google dostępny jest jako aplikacje na iOS i na Androida, jako strona WWW i wtyczka do przeglądarki. Jest to prawdopodobnie najpopularniejsza ze wszystkich usług językowych z racji na bezpłatność i największą liczbę dostępnych języków (znajdziemy tu za równo język ukraiński, białoruski, rosyjski czy paszto dominujący w Afganistanie, z którego również pochodzą trafiający do Polski uchodźcy).

W aplikacji mobilnej i na stronie translate.google.pl możemy tłumaczyć:

  • mowę na żywo.
  • wpisany, wklejony lub zeskanowany aparatem tekst (ta ostatnia opcja możliwa jest tylko w aplikacji mobilnej)
  • cały dokument (poprzez przesłanie pliku .doc, .pdf czy .pptx)

Aby ułatwić sobie tłumaczenia, w sytuacji bez dostępu do sieci pobierz słownik danego języka na telefon. Wystarczy, że wybierzesz z listy języków ten, z którego lub na który chcesz tłumaczyć i klikniesz przycisk Pobierz (ze strzałką kierującą w dół) obok jego nazwy.

Podczas pierwszego tłumaczenia obrazu lub dźwięku Twój smartfon może poprosić Cię o udzielenie mu uprawnień i dostępu do aparatu i mikrofonu.

Tłumaczenie mowy na żywo w Google Translatorze

Aby przetłumaczyć rozmowę lub nagrany dźwięk w aplikacji mobilnej Tłumacz Google kliknij Rozmowa (ang. Conversations). Aplikacja będzie tłumaczyć automatycznie, kiedy tylko usłyszy mowę. Na żywo będzie pokazywać podgląd tekstu, a kiedy ktoś zakończy zdanie i zrobi przerwę, po chwili odegra również tłumaczenie.

Jeśli chcesz tłumaczyć rozmowę równolegle, kliknij środkowy przycisk W obu językach. Będzie Wam się łatwiej zrozumieć z pomocą aplikacji, jeśli będziecie tłumaczyć pojedyncze zdania lub krótkie wypowiedzi.

Tak będzie wyglądać to w aplikacji na żywo:

Tłumaczenie dokumentów ukraińskich na polski

Aby tłumaczyć tekst lub całe dokumenty, możesz wpisać, wkleić ich treść lub skanować je za pomocą aparatu w smartfonie. Aby tłumaczyć tekst z pomocą smartfona, w aplikacji kliknij Aparat i zrób zdjęcie słów lub całego tekstu do przetłumaczenia.

Dokumenty w plikach np. pdf lub .doc łatwiej przetłumaczyć na stronie translate.google.pl w przeglądarce internetowej. Możesz je tutaj załączyć w całości.

Jeśli aplikacja Tłumacz to za mało, tutaj znajdziesz rozmówki i nagrania ukraińsko-polskie, do pobrania za darmo.

Potrzebujesz wsparcia technologii podczas działań pomocowych? Napisz w komentarzu lub na adres: michal.serwinski@frsi.org.pl. Z chęcią przygotujemy kolejny materiał, w którym wytłumaczymy, jak sprawnie wykorzystać aplikacje i rozwiązania technologiczne w niesieniu pomocy Ukrainkom i Ukraińcom, którzy przyjechali do naszego kraju uciekając przed wojną.

Przeczytaj także:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: