Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

WUD Silesia 2019 – projektowanie przyszłości w Katowicach

Untitled-2[1]
Spis treści

World Usability Day Silesia to impreza z długą tradycją, która powstała jako miejsce do rozmowy o user experience (UX), jednak z czasem tematyka poszerzona została również o kwestie związane z nowymi technologiami. W minioną sobotę byliśmy na dziesiątej, jubileuszowej edycji WUD, która okazała się bardzo udaną imprezą, pełną merytorycznych wystąpień, ciekawych inspiracji i wspaniałego butikowego klimatu. Motywem przewodnim wydarzenia było hasło „Tu i teraz. Odkrywanie złożonej rzeczywistości”.

Pierwotny duch imprezy skupionej wokół UX i usability wciąż jest obecny. Organizatorzy dobierają prelegentów z doświadczeniem w projektowaniu, jednak ich wystąpienia można włożyć w szersze ramy ogólnych rozmyślań o kierunkach rozwoju nowych technologii i projektowania aplikacji. I bardzo dobrze! Dzięki holistycznemu podejściu do zagadnienia, tematy wystąpień są ciekawe także dla osób, które nigdy z projektowaniem i programowaniem się nie zetknęły.

Główne wystąpienie WUD Silesia 2019 należało do Toma Gilba, którego, nota bene, można było spotkać podczas tegorocznego Festiwalu Sektor 3.0. Gilb jest jednym z twórców manifestu agile, propagatorem stylu pracy agile i doradcą firm technologicznych, ale przede wszystkim człowiekiem, który za wszelką cenę chce uczynić świat lepszym. Wystąpień Gilba zawsze słucha się z zapartym tchem. Autor korzystając z ciężko wypracowanej pozycji, nie boi się odważnych deklaracji. Tak było i tym razem, kiedy to kilkukrotnie w trakcie swojej prezentacji „DOOMSDAY: Is the world doomed because we cannot express our Sustainability Goals clearly?” Strategię Zrównoważonego Rozwoju kilkukrotnie nazywał „biurokratycznym bullshitem”, zarzucając jej zbyt ogólnikowe tezy, brak jasno sprecyzowanych celów ani transparentnych i mierzalnych efektów. Nie wystarczy rzucić hasła „zliwkidować ubóstwo”, aby pozbyć się problemu – mówił Tom. Trzeba określić poszczególne przystanki na tej drodze a następnie wyznaczyć poziom wykonania, aby wiedzieć, czy zmierzamy we właściwym kierunku. To właśnie dla takich otwierających oczy wystąpień uczestniczę w różnych wydarzeniach technologicznych. Idei, które raz zaszczepione w naszym mózgu, nie chcą go na długo opuścić.

 

Równie mocne okazało się wystąpienie Jakuba Budzyńskiego, które obrało formę filozoficznego rozważania o istotach naszego jestestwa. Gdzie można postawić granicę między człowiekiem i zwierzęciem, co odróżnia nas od małp człekokształtnych, czy zwierzęta są zdolne do tworzenie protoreligii? Niezwykle ciekawe antropologiczne rozważania na temat człowieczeństwa, a także podsumowanie aktualnej wiedzy o badaniu nad inteligencją zwierząt i ludzi w wykonaniu Jakuba Budzyńskiego, sprawiły, że 40 minutowy wykład minął w oka mgnieniu.

Ostatnim wystąpieniem, które zapadło mi w pamięć był wykład Grzegorza Cyzika z Uniwersytetu Opolskiego. Uczony opowiadał o trendach w projektowaniu gier, ich terapeutycznych możliwościach, a także w jaki mogą one być sposobem ekspresji artystycznej. Prezentacja nafaszerowana została ciekawymi przykładami gier, w których aspekt rozrywkowy był przesunięty na drugi plan.

Wspominając o WUD Silesia, trzeba również zwrócić uwagę na kameralny charakter imprezy. Jeżeli chcecie przeczytać o największym wydarzeniu technologicznym na świecie, odsyłam do tekstu Michała Serwińskiego z Web Summit. Jednak imprezy o mniejszej skali również mają swoją zaletę. Na WUD Silesia, jedną z nich była dostępność prelegentów. W trakcie przerwy lunchowej wszyscy byli otwarci na rozmowę i nie było żadnego problemu, żeby podejść i porozmawiać na ważne technologiczne tematy. Niezwykłą przyjemnością było móc skonfrontować swoje pomysły z Tomem Gilbem, który w trakcie rozmowy zawsze chętnie rozdaje swoje publikacje. Tak było również i tym razem. Po krótkiej konwersacji na moim mailu wylądowała książka na temat zrównoważonego planowania „Sustainability Planning Guidance for getting your critical values: quickly, clearly, effectively balanced and continuously”.

Bardzo żałuję, że nie miałem okazji w tym roku pojawić się na warsztatach pierwszego dnia, bowiem zajęcia z pieczenia pod tytułem „Wolny chleb w zajętym świecie”, czy „Eksperymenty z wykorzystaniem Landing Page, GA + GTM oraz reklam internetowych – nowe spojrzenie na stary toolset”, zapowiadały się wyśmienicie. W przyszłym roku postaram się w pełni uczestniczyć w tym wydarzeniu, bowiem jest to impreza, która bez wątpienia zasługuje na poświęcenie jej więcej czasu. Jubileuszowa edycja wydarzenia okazała się niezwykle owocna w ciekawe idee i odważne eksperymenty.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: