Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak pomagać osobom z Ukrainy? Narzędzia, porady i instrukcje na rok po inwazji

blog-sektor30linkedin
Spis treści

Choć wojna w Ukrainie trwa nieprzerwanie od ośmiu lat, dokładnie od 365 dni odliczamy jej kolejny, okrutny rozdział. Odstani rok zaznaczył się w historii brutalnością Rosji, ale i ogromem pomocy, którą wyświadczyli osobom uciekającym z Ukrainy Polki, Polacy i organizacje społeczne w naszym kraju. By wesprzeć ich działania praktyczną wiedzą nt. technologii, które mogą się przydać w tym trudnym czasie, przygotowaliśmy serię artykułów. Dziś przypominamy najważniejsze z nich.

 

Jak tłumaczyć rozmowy ukraińsko-polskie? Tłumacz Google – instrukcja

Popularny Tłumacz Google ma kluczową funkcję dla wszystkich, którzy potrzebują teraz porozumieć się z osobami uciekającymi przed wojną z Ukrainy do Polski. Naucz się komunikować z jego pomocą w języku ukraińskim. Teksty, dokumenty, a co najważniejsze rozmowy, możesz tłumaczyć z pomocą smartfona.

Czytaj dalej

  

Jak ustawić klawiaturę ukraińską w smartfonie?

Dla wielu osób organizujących pomoc dla uchodźców w Polsce podstawową umiejętnością stała się dziś komunikacja i tłumaczenie z języka polskiego na ukraiński. Przydatną funkcją może okazać się sprawne przełączanie się między językami klawiatury w telefonie. Z ukraińskiej klawiatury korzystać możemy za równo, gdy wpisujemy frazy do Tłumacza, ale też gdy chcemy wysłać wiadomość w obcym języku. Ciekawą funkcją może okazać się też tłumaczenie słów na ukraiński podczas ich wpisywania.

Czytaj dalej

  

Walka z dezinformacją: jak zgłosić fake news?

Nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniają się w Internecie znacznie szybciej niż prawda. 2 marca br. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych odnotował ponad 120 000 prób dezinformacji w przestrzeni polskich mediów społecznościowych w temacie #Ukraina #wojna #Rosja. Internetowe trolle próbują wywołać panikę, zamieszczając fałszywe informacje m.in. nt. braku gotówki w bankomatach, skażenia radioaktywnego, czy zamieszek na granicy polsko-ukraińskiej. W jaki sposób każdy z nas może walczyć z dezinformacją? Jak zgłaszać tzw. fejki? Podpowiadamy!

Czytaj dalej

  

Jak stworzyć i prowadzić grupę pomocową na Facebooku?

18 milionów Polek i Polaków ma konto na Facebooku. Zapewne większość z nich należy do jednej lub kilku facebookowych grup, które jednoczą ludzi o podobnych zainteresowaniach. Z grup korzysta także wiele organizacji społecznych, aktywistek i aktywistów lokalnych, którzy wykorzystują je do angażowania swoich społeczności. W ostatnich dniach, w związku z wojną w Ukrainie i falą osób uchodźczych, które przyjechały do Polski, grupy stanowią bardzo ważne miejsce wymiany informacji. Co warto wiedzieć o grupach i jak pomagać na Facebooku za ich pośrednictwem? Podpowiadamy jak robić to mądrze!

Czytaj dalej

  

Jak chronić prywatność i dbać o bezpieczeństwo w Internecie? Radzi Gosia Fraser

W świecie, w którym coraz więcej naszych aktywności przenosi się do sieci, trudno przecenić wartość bezpieczeństwa danych i prywatności. Dziś odpowiadamy w tej materii nie tylko za siebie. Nasze działania, lub ich brak, mogą przynieść zagrożenie osobom, którym pomagamy i z którymi współpracujemy. Nie jesteśmy jednak bezbronni. Wrażliwość, przestrzeganie kilku podstawowych zasad i świadome wybieranie kanałów komunikacji, mogą znacząco wpłynąć na nasze cyberbezpieczeństwo. Konkretnych rad udzieliłam nam na ten temat Gosia Fraser, niezależna dziennikarka zajmująca się wpływem technologii na prawa człowieka i rozwój społeczeństw.

Czytaj dalej

  

Udostępnianie lokalizacji ze smartfona – daj się znaleźć

Aplikacje map oraz komunikatory pozwalają na łatwe przesyłanie linków do miejsc i lokalizacji. Poza statyczną informacją o punkcie spotkania możemy również pozwalać wybranym kontaktom na obserwowanie naszej lokalizacji, czy trasy poruszania się na żywo. Jak to zrobić i o czym pamiętać, aby było to bezpieczne?

Czytaj dalej

  

Ukraiński słownik języka migowego – jak rozmawiać z pomocą aplikacji Spreadthesign?

Umiejętność komunikacji nigdy nie była tak istotna jak dziś. Potrzebujemy jej na poziomie państw, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. W ostatnich miesiącach w Polsce znalazły się prawie trzy miliony osób uchodźczych z Ukrainy. Niektóre biegle mówią po angielsku. Zdecydowana większość nie zna jednak ani polskiego, ani angielskiego. Poprzeczka podnosi się jeszcze wyżej, gdy spotykamy osoby z niepełnosprawnością, które w ogóle nie mówią, tylko migają. I co szalenie ważne, prawdopodobnie migają one w ukraińskim języku migowym, który różni się od polskiego (PJM). Pomóc może międzynarodowy słownik języka migowego online – Spreadthesign.

Czytaj dalej

  

Czym jest Telegram, komunikator popularny wśród Ukrainek i Ukraińców?

Telegram już od dawna nie kojarzy się z listem nadawanym na poczcie. W dzisiejszych czasach tę nazwę powinniśmy łączyć raczej z aplikacją do komunikacji, która jest czymś pomiędzy grupami na Facebooku a Messengerem. Różnic jest jednak kilka, a samo narzędzie warto poznać również ze względu na polityczny i społeczny kontekst. Jak wskazują statystyki, to najczęściej wybierana aplikacja do komunikacji przez Ukrainki i Ukraińców.

Czytaj dalej

  

Jak pomagać efektywnie na Facebooku?

Od miesiąca obserwujemy w Polsce niesamowity zryw pomocowy. Setki tysięcy z nas włączyło się w pomoc Ukrainkom i Ukraińcom, szukającym schronienia przed wojną. Działania pomocowe dynamicznie i na szeroką skalę prowadzone są w social mediach, szczególnie na Facebooku. To za jego pośrednictwem organizowane są transporty, noclegi, odzież i inne produkty dla uchodźczyń i uchodźców. Jak sprawnie organizować pomoc w Internecie tak, aby oszczędzać czas i energię – swoją oraz innych?

Czytaj dalej

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.