Umiejętność komunikacji nigdy nie była tak istotna jak dziś. Potrzebujemy jej na poziomie państw, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. W ostatnich miesiącach w Polsce znalazły się prawie trzy miliony osób uchodźczych z Ukrainy. Niektóre biegle mówią po angielsku. Zdecydowana większość nie zna jednak ani polskiego, ani angielskiego. Poprzeczka podnosi się jeszcze wyżej, gdy spotykamy osoby z niepełnosprawnością, które w ogóle nie mówią, tylko migają. I co szalenie ważne, prawdopodobnie migają one w ukraińskim języku migowym, który różni się od polskiego (PJM). Pomóc może międzynarodowy słownik języka migowego online – Spreadthesign.
Czy język migowy jest międzynarodowy?
Na świecie stworzonych zostało ponad 200 narodowych odmian języka migowego. W ten sposób powstał polski język migowy, którego znajomość nie pozwoli nam porozumieć się z osobami z Ukrainy, które przyjechały do Polski uciekając przed wojną w swoim kraju.
Wbrew popularnym poglądom międzynarodowy język migowy nie istnieje. Jego funkcję pełni sztuczny język gestuno. Jest on wykorzystywany w niewielkiej skali podczas oficjalnych kontaktów międzynarodowych osób niesłyszących – na kongresach, seminariach czy podczas zawodów sportowych osób o upośledzeniem słuchu.
Źródło: Wikipedia
Migowy język ukraiński (i nie tylko) – słownik języka migowego Spreadthesign
Spreadthesign to międzynarodowy słownik języka migowego online dla kilku różnych języków migowych na świecie, w tym dla ukraińskiego. Jest dostępny jako bezpłatne narzędzie zarówno jako strona internetowa, jak i aplikacja na Androida i iOSa.
Jak korzystać ze Spreadthesign? Strona www
Na stronie Spreadthesign możesz użyć tłumacza języka migowego online do przełożenia pojedynczych słów, całych zdań i liter alfabetu. Dodatkowo znajdziesz tam podział na kategorie słów, np. kolory, emocje czy zwroty grzecznościowe.
Z menu u góry strony należy wybrać, czy chcesz szukać słów, zdań, zobaczyć kategorię, mapę (tu znajdziesz tłumaczenia miast, państw, krajów), czy alfabet i pojedyncze znaki. Następnie należy wybrać jaki język Cię interesuje, polski czy na przykład właśnie język migowy ukraiński.
W prawym górnym rogu znajdziesz też dwie ikonki:
żółwia i królika – aby zwolnić lub przyspieszyć filmik (przy miganiu niektórych trudniejszych znaków, ta funkcja bardzo pomaga)
dwa ludziki ze strzałkami – to możliwość porównania dwóch języków między sobą, możesz wybrać np. polski i ukraiński i zobaczyć na jednym ekranie, jak dany zwrot miga się w polskim a jak w ukraińskim języku migowym.
Jeśli szukasz konkretnych słów, to po lewej stronie dostaniesz podpowiedzi zdań lub popularnych ich użyć.
Jak działa elektroniczny tłumacz języka migowego? Aplikacja mobilna Spreadthesign
Aplikacja mobilna Spreadthesign w wersji bezpłatnej ma niestety dużo mniej funkcji, jednak tę najważniejszą, nadal posiada za darmo. Możesz wyszukiwać słowa i zobaczyć, jak należy migać w języku polskim czy ukraińskim.
Wystarczy pobrać aplikację, a następnie każde jej otwarcie od razu przekierowuje Cię na zakładkę „Słownik migowy”, w której znajdziesz podpowiedzi, ale oczywiście możesz też wyszukać potrzebne słowo czy zwrot. Po kliknięciu wybrane słowo zobaczysz film z tutorialem, jak je poprawnie migać. Klikając we flagę na dole ekranu, możesz również wybrać interesujący Cię język.
Bardzo polecam na spokojnie przeklikać sobie tę aplikację i stronę, tak aby w momencie gdy będzie potrzebna nie trzeba już było „na szybko” się jej uczyć. Koszt zakupu aplikacji słownika języka migowego Spreadthesign to 23,99 zł. To naprawdę niewielki wydatek, jeśli elektroniczny tłumacz języka migowego będzie mógł pomagać nam łatwiej komunikować się z osobami z upośledzeniem słuchu pochodzącymi z Ukrainy.
Od redakcji: Potrzebujesz wsparcia technologii podczas działań pomocowych? Napisz w komentarzu lub na adres: michal.serwinski@frsi.org.pl. Z chęcią przygotujemy kolejny materiał, w którym wytłumaczymy, jak sprawnie wykorzystać aplikacje i rozwiązania technologiczne w niesieniu pomocy Ukrainkom i Ukraińcom, którzy przyjechali do naszego kraju uciekając przed wojną.
Inne materiały, które mogą Ci pomóc:
- Jak tłumaczyć rozmowy ukraińsko-polskie? Tłumacz Google – instrukcja
- Jak ustawić klawiaturę ukraińską w smartfonie?
- Udostępnianie lokalizacji ze smartfona – daj się znaleźć
- Jak stworzyć i prowadzić grupę pomocową na Facebooku?
- Walka z dezinformacją: jak zgłosić fake news?
- Jak chronić prywatność i dbać o bezpieczeństwo w Internecie? Radzi Gosia Fraser