Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Księgowość dla stowarzyszeń i fundacji może być prosta. UEPiK – program księgowy online

Księgowość dla stowarzyszeń i fundacji może być prosta. UEPiK – program księgowy online
Spis treści

Iławska Fundacja Cadmus to kolejna organizacja, która jest laureatem Funduszu Sektora 3.0. Swoje działania kieruje do innych organizacji i chce usprawnić ich działania. Wszystkie projekty prowadzone przez Cadmus łączy oprogramowanie. Tworząc nowe rozwiązania cyfrowe, chcą wspierać innowacje w życiu społecznym i gospodarczym.

Inkubator Funduszu 3.0 opuszcza kolejne narzędzie, które pomoże organizacjom w codziennym funkcjonowaniu. Onlajnowa aplikacja UEPiK ma bardzo ważny cel i założenie: pomoc NGO w prowadzeniu uproszczonej księgowości. Iławska Fundacja Cadmus była motorem napędowym stworzenia tego pomocnego narzędzia, a jej paliwem było wsparcie Funduszu Sektora 3.0 w postaci finansowej (30 000zł) i merytorycznej.

Podstawą jest potrzeba. Księgowość stowarzyszeń bez programu do rozliczeń

Czasem do powstania i zdefiniowania organizacji prowadzi jedna prosta historia. W przypadku Fundacji Cadmus było to spotkanie z seniorem, który obawiał się zawyżonych kosztów utrzymania strony internetowej. Pojawiła się konkretna potrzeba, na którą trzeba było odpowiedzieć.

To prowadzi nas bezpośrednio do udziału Fundacji w inkubacji Funduszu Sektor 3.0. i efektów w postaci narzędzia online do prowadzenia Uproszczonej Ewidencji Przychodów i Kosztów (UEPiK). Założeniem UEPiK jest ułatwienie prowadzenia działalności organizacjom pozarządowym, które nie muszą mieć tak zwanej „pełnej księgowości”. Tu jednak wyzwaniem był brak dedykowanej aplikacji, która wsparłaby stowarzyszenia i fundacje podczas rozliczania i mogłaby zautomatyzować niektóre procesy.

Zachować od zapomnienia – nie tylko księgowość dla stowarzyszeń

Wśród działań swojej organizacji prezes Rafał Rybnik wskazuje między innymi projekt, który ma być wirtualnym katalogiem wzorów ludowych i nie tylko. To narzędzie ma pozwalać na pobranie pliku 3D lub takiego, który będzie można od razu załadować do cyfrowej hafciarki. Projekt „Weź Wzór” zakłada także konsultacje ze znawcami tematu i regionalistami.

Dzięki temu projektowi możemy zachować przed zapomnieniem dziedzictwo kulturowe, które na Warmii i Mazurach jest bogate, ale ulega zapomnieniu z powodu burzliwej historii regionu.

 

„Potrzebowaliśmy programu do księgowości, żeby samemu się rozliczać”

Przedsiębiorcy mogą przebierać w nowoczesnych rozwiązaniach, czego nie można powiedzieć o NGO. Księgowość stowarzyszeń i fundacji to zupełnie inna rzeczywistość. Często organizacja „trzyma się” na jednym przysłowiowym pliku programu Microsoft Excel. Może to wzbudzać niepokój, zwłaszcza osoby, która odpowiada za uaktualnienia poszczególnych tabel.

Księgowość dla stowarzyszeń i fundacji może być prosta. UEPiK – program księgowy online

Nieznajomość przepisów i meandrów rozliczania projektów czy dotacji może też szkodzić. Niepotrzebnie można narazić swoją organizację na wizerunkową kompromitację lub wewnętrzny niesmak. Wszystko, co znajdzie się w programie do księgowości UEPiK, tworzonej przez Fundację Cadmus, będzie zgodne z odpowiednimi rozporządzeniami. Użytkownicy będą mogli już niebawem testować rozwiązanie, a kolejnym etapem jego rozwoju będą dodatkowe funkcje, wykraczające poza podstawowe ministerialne wytyczne.

Fundusz Sektor 3.0 dał strukturę, wiedzę i pieniądze.

Fundacja Cadmus przeszła przez proces inkubacji Funduszu Sektor 3.0. To zestaw zaprojektowanych rozwiązań, które wspierają powstawanie nowych narzędzi, aplikacji, produktów i rozwiązań cyfrowych.

Na początku spodziewaliśmy się cyklu kursów. Okazało się, że największą wartością było wykonywanie zadań lub przyjmowanie sugestii od prelegentów albo wewnętrznej Sektorowej ekipy. To nie był zbiór przypadkowych elementów, od początku do końca był to proces.

Fundusz Sektora 3.0 zapewnił grono ekspertów, ale wartością dla grup uczestniczących w procesie jest też nauka od siebie nawzajem. Często właśnie to współpraca ma wpływ na ostateczny kształt wypracowanego narzędzia. Wspólny proces inkubacji sprawia, że pomysł może być dostosowany do szerszego grona odbiorców.

Na przełomie lipca mają rozpocząć się testy narzędzia (wersji beta), a we wrześniu powinno ono zostać oddane do szerszego użytku.

Więcej o Fundacji Cadmus i jej działaniach można dowiedzieć się tutaj.
Program do księgowości online dla stowarzyszeń i fundacji UEPiK można śledzić na tej stronie internetowej, tu też dopiszesz się do listy oczekujących na dostęp do aplikacji.

 

Spis treści

  • 00:45 – Jak działa Fundacja Cadmus?
  • 03:19 – Filary działalności Fundacji Cadmus.
  • 06:14 – Czy ważne jest przenikanie się przeszłości i nowych technologii?
  • 07:55 – Jak udźwignąć problem uproszczonej księgowości w NGO?
  • 10:36 – Czy narzędzie UEPiK przyniesie spokój organizacjom?
  • 13:09 – Na jakim etapie jest aplikacja i co ze sobą przyniesie?
  • 16:50 – Szczegóły dotyczące funkcjonowania aplikacji
  • 18:36 – Co było zaskoczeniem w Funduszu Sektor 3.0? Jak przebiegał proces inkubacji i co dał?
  • 21:00 – Czy początkowy pomysł zmienił się w trakcie inkubacji?
  • 24:48 – Kiedy możemy spodziewać się uruchomienia narzędzia?

Inne materiały, które mogą Cię zainteresować:

Rafał Rybnik: prezes Fundacji Cadmus i przedsiębiorca z duszą programisty. Autor tekstów o marketingu internetowym i przetwarzaniu danych. Prywatnie od niedawna mieszkaniec Iławy, zafascynowany regionem Pojezierza Iławskiego.

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: