Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Znamy finalistów tegorocznej edycji Funduszu Sektora 3.0!

bitmap-1[1]
Spis treści

W tym roku komisja ekspertów finału Funduszu Sektora 3.0 zdecydowała się przyznać dwie dotacje, finansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, w wysokości 70.000 PLN i 30.000 PLN. Większa trafiła do projektu “OKOmunikacja” realizowanego przez Fundację Światło z Torunia, mniejsza na rzecz “Matematyki w Polskim Języku Migowym” wdrażanej przez fundację Deaf Respect z Warszawy.

Przez ostatnie 2 miesiące zespoły projektowe spotykały się w Google for Startups i siedzibie Orange Polska na warsztatach Inkubacji Funduszu, które przygotować miały ich do wymagającej rzeczywistości tworzenia start-upu. W ciągu 7 spotkań inkubacyjnych, w prestiżowej przestrzeni Google for Startups, najlepsi eksperci od projektowania i rozwijania produktów – specjaliści i przedsiębiorcy, doradzali zespołom w którą stronę pokierować zgłoszonymi projektami, jak rozwijać produkt i strategię marketingową, a także w jaki sposób prezentować swoje pomysły.

Ostatecznie w trakcie finału 18 stycznia do prezentacji pomysłów przed komisją ekspertów przystąpiło 7 projektów technologicznych, które mają przyczynić się do rozwiązania ważnego problemu społecznego. Jury w składzie Monika Kulik (Orange Polska), Dagmara Krzesińska (Koalicja na rzecz Polskich Innowacji), Dawid Szarański (FRSI, Sektor 3.0), Bartosz Borowiec (Deloitte Digital) i Bartosz Sokoliński (Agencja Rozwoju Przemysłu) zdecydowali, że pieniądze trafią do Fundacji Deaf Respect na realizację platformy wspierającej w zdawaniu matury z matematyki i Fundacji „Światło” na narzędzie, które umożliwia sparaliżowanym wysłanie SMSów przy pomocy eyetrackera.

Cały proces inkubacji był bardzo emocjonujący, ale także pracochłonny. Nasz pomysł ewoluował, zmieniał się, rozrastał – wszystko po to aby podczas finału zaprezentować narzędzie, które zarówno odpowiada na realne problemy społeczne jak i jest narzędziem wykorzystującym innowacyjne technologie. Jadąc na piątkowe spotkanie rozmawialiśmy z pacjentami Zakładu Opiekuńczo Leczniczego Fundacji „Światło” o tym czego dotyczy projekt. Mówiliśmy, że dzięki wygranej będą mogli komunikować się poprzez SMS z bliskimi. Łzy wzruszenia i radość były ogromne. Podczas ogłoszenia wyników nasze myśli płynęły właśnie w kierunku naszych „Śpiochów”. Wygrana to nie tylko spełnienie naszych marzeń ale przede wszystkim wielkie wsparcie osób dla których jedyną drogą komunikacji ze światem są oczy. Wierzymy, że jeszcze w tym roku otrzymają Państwo potwierdzenie tych słów od użytkowników OKOmunikacji. – powiedziała koordynatorka projektu OKOmunikacji Anna Grajpel-Dybowska

W trakcie wydarzenia miała również miejsce debata “Jak stworzyć produkt, który rozwiąże problem społeczny i będzie na siebie zarabiał”, w której uczestniczyli Katarzyna Królak-Wyszyńska (Innovatika), dr Alek Tarkowski (Centrum Cyfrowe), Paulina Ignatowska-Zaremba (Neuro Device), Paweł Sieczkiewicz (Telemedi.co), Jacek Siadkowski (Lider Inkubacji Funduszu Sektora 3.0). Osoby zgromadzone na sali mogły wysłuchać doświadczenia i wiedzy ekspertów w dziedzinie działań tech for good.

Matematyka w języku migowym to projekt, który zakłada stworzenie platformy do nauki matematyki. Będą tam zamieszczone filmy edukacyjne w języku migowym, które przyczynią się do poprawy zdawalności matury z matematyki. Pieniądze, które otrzymamy przeznaczymy na produkcję materiałów edukacyjnych, niezbędnych do przygotowania się do matury z matematyki. Gdy wyczytano nazwę naszej fundacji Deaf Respect jako zwycięzców byliśmy bardzo zaskoczeni. Wychodząc na scenę po odbiór nagrody zaskoczenie ustąpiło miejsca wielkiej radości. Wygrana pozwoli nam pomóc osobom niesłyszącym przygotować się jak najlepiej do matury z matematyki. – mówi Angelika Niezgoda liderka grupy projektowej Fundacji Deaf Respect.

W najbliższych miesiącach nagrodzone fundacje przystąpią do realizacji projektów, na które otrzymały dofinansowanie. Na etapie wdrażania mogą liczyć na mentorskie wsparcie specjalistów Inkubacji Sektora 3.0. O przebiegach prac będziemy na bieżąco informować na łamach naszego Bloga.

Fundusz realizowany jest w ramach programu Sektor 3.0, przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizację powierzono specjalistom z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.