Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zadbaj o siebie z aplikacjami fitness

blog-sektor30fitness
Spis treści

Epidemia Covid-19 przyniosła nam cały ogrom wyzwań i trudności. Jednym z nich stało się utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej w obliczu lockdownu, ograniczeń związanych z przemieszczaniem się i zamkniętymi obiektami sportowymi. O coraz ważniejszą w dzisiejszych czasach kondycję fizyczną możemy zadbać na wiele sposobów. Z pomocą przychodzi nam szereg aplikacji treningowych i żywieniowych dostępnych w telefonie. Przedstawiamy nasze rekomendacje, które niczym trener personalny staną u Twojego boku w salonie, kuchni, parku i siłowni.

Zdrowe życie z pomocą dobrych technologii? Dołącz do newslettera!

Najważniejszym elementem dbania o swoje ciało i wagę bez wątpienia jest odpowiednia mobilizacja. Dobra forma fizyczna zaczyna się w naszej głowie. Dopiero następne w kolejności są systematyczne ćwiczenia i zmuszanie naszego ciała do wysiłku. Jeżeli masz kłopot z wytrwaniem w postanowieniach, sprawdź nasz tekst, w którym zgromadziliśmy aplikacje, kształtujące silną wolę i trwanie w dobrych nawykach.

Na dobrą kondycję wpływają dwie rzeczy:

  • regularne treningi
  • i odpowiednia dieta. 

Jedno bez drugiego nie istnieje. Jeżeli chcielibyście zadbać o swoją formę, w dobie pandemii z pomocą przyjść może wirtualny trener. 

Aplikacje multisportowe

Na wstępie chciałbym wspomnieć, że w moim wypadku prawdziwym „gamechangerem” było kupno zegarka sportowego z pomiarem tętna. Wysiłek uwzględniający intensywność na podstawie tętna, daje prawdziwy obraz tego, jak ciężko trenujemy i ile kalorii spaliliśmy. Dzięki dedykowanej aplikacji większość moich treningów zapisuje się automatycznie, a dodatkowy element grywalizacji (zdobywanie odznak za treningi) podsyca we mnie chęć aktywności fizycznej. Dzisiaj nie trzeba wydawać fortuny na zegarek sportowy, aby mieć dokładne pomiary naszych aktywności. Jedno z najtańszych rozwiązań na rynku Xiaomi Mi Band kosztuje trochę ponad 100 zł.

W sklepach z aplikacjami Google Play i AppStore znajdziemy wiele aplikacji, które służą do automatycznej rejestracji naszych aktywności. Zegarki i opaski sportowe różnią się dostępnością trybów, jednak możemy zaryzykować stwierdzenie, że w większości z nich znajdziemy możliwość rejestrowania biegania i jeżdżenia na rowerze, dwóch najpopularniejszych dyscyplin uprawianych przez osoby aktywne fizycznie. 

Kolejna półka sprzętowa będzie posiadała również możliwość monitorowania pływania. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym trybów aktywności będzie więcej: od jazdy na snowboardzie począwszy po rejestrację gry w golfa. Początkującym bez wątpienia powinny wystarczyć trzy tryby: bieganie, rower i pływanie. Zresztą, jeżeli na pokładzie nie znajdziemy bardziej wyszukanego rodzaju aktywności, np. wspinaczki górskiej, z doświadczenia wiem, że wystarczy włączyć tryb biegu, a pomiar tętna i drogi z GPS da przybliżony wynik naszej aktywności pod względem wysiłku i spalonych kalorii. 

Wśród aplikacji multisportowych warto wyróżnić: Nike Training Club, Garmin Connect i Adidas Training by Runtastic. Większość z nich posiada wbudowany komponent grywalizacyjny, który działa motywująco w długim terminie. Największym atutem są jednak gotowe plany treningowe (na ogół oparte na interwałach), które krok po kroku podnoszą nam poprzeczkę, abyśmy finalnie byli w stanie przebiec 5, 10 czy 42 kilometry. Wspomniane aplikacje, mogą pełnić rolę wirtualnego trenera.

Nike Training Club na Androida i iOS
Garmin Connect na Androida i iOS
Adidas Training by Runtastic na Androida i iOS

Ćwicz bez wychodzenia z domu

Możliwe, że najgorętszym trendem fitnesowym w 2020 r. było ćwiczenie w domu. W czasach, gdy siłownie były otwarte zaledwie przez kilka miesięcy w roku, osoby aktywne fizycznie musiały przerzucić się na treningi w miejscu zamieszkania. Jak się okazuje, będąc zamkniętym w czterech ścianach, można robić znacznie więcej niż tylko pompki i przysiady.

Przeglądając sklepy z aplikacjami, bez problemu znajdziemy dedykowane programy do ćwiczenia w domu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Aplikacje takie jak: Fityfy, GymRun czy Aerobiczna 6 Weidera przeprowadzą nas po krok po kroku na drodze do wymarzonego ciała bez potrzeby pójścia na siłownię. Będziecie zdziwieni jak wiele ćwiczeń można wykonać w domowym zaciszu, nie oszczędzając żadnej partii mięśniowej.

Aplikacje posiadają gotowe plany treningowe, ułożone w taki sposób, abyśmy na dłuższą metę się nie nudzili. Po raz kolejny wielką zaletą jest komponent grywalizacyjny i zdobywanie kolejnych poziomów i odznak za regularne treningi. Dzięki wbudowanym powiadomieniom możemy ustalić preferencyjny czas dla naszych treningów, a aplikacje przypomną, żebyśmy wzięli się do roboty.

aplikacja fityfy

Fityfy na Androida i iOS
GymRun na Androida
Ćwiczenia na brzuch (6 Weidera) Androida i iOS
Freeletics na Androida i iOS

Aplikacje żywieniowe

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile kalorii mają popularne przekąski i napoje, którymi się raczą. Są przekonani, że małe piwo bezalkoholowe czy czipsy co wieczór, to niegroźne występki, na które od czasu do czasu można sobie pozwolić. Każdy, komu zdarzyło się przestrzegać dziennego limitu, wie, że każdy posiłek jest na wagę złota. 

Przykładowo w momencie, gdy postanowimy sobie limit kaloryczny na poziomie „tylko” 2000 kcal, wspomniany „zestaw” to praktycznie ⅓ dziennego limitu (piwo 200 kcal + czipsy 500 kcal). Przestrzegając rygorystycznej diety, odkryjemy z czasem, że niektóre pokarmy pomimo niskiej kaloryczności zaspokoją nasz głód na dłużej (warzywa, groch, ciecierzyca). Sytość zależy od rozmiaru porcji, konsystencji jedzenia, jego kaloryczności, zawartości białka, tłuszczu oraz węglowodanów. Znaczenie ma nawet to, jak długo jesz i czy w tym czasie oglądasz telewizję. W rozpoczęciu przygody ze świadomym odżywianiem pomóc mogą aplikacje.

Fitatu

Fitatu to znakomity kalkulator kalorii, który pozwoli nam podsumować dzienne spożycie kaloryczne i pomoże prowadzić dziennik tego, co jemy. Oprócz samych kalorii możemy sprawdzić podstawowe składniki mikro i makrobiotyczne, dostarczane do organizmu. Fitatu to polska aplikacja, która nie zmusza Cię do radykalnej zmiany trybu życia. Zamiast tego sugeruje, ile powinno się zjeść, by utrzymać wybrane tempo chudnięcia.

Przy pierwszej instalacji ustalamy dzienny limit kalorii i wprowadzamy cel (schudnięcie, zwiększenie masy mięśniowej), który z pomocą aplikacji chcemy osiągnąć. Narzędzie wymaga od nas ręcznego wprowadzania posiłków i nawodnienia. Z czasem można przyzwyczaić się do tej drogi „na piechotę”, zresztą nie mamy technologii, która automatyzowałaby wprowadzanie informacji na temat spożywanych posiłków.

aplikacja fitatu

Fitatu posiada ogromną bazę produktów i posiłków, które można łatwo dodać do naszego kalkulatora kalorii. W dodatku wiele potraw i składników możemy wprowadzić szybko poprzez skanowanie kodu kreskowego. Ostatnio w aplikacji pojawiła się zakładka z gotowymi „fit przepisami”, które mogą stanowić inspirację naszych posiłków.

Fitatu na Androida i iOS

Przeczytaj także: Jak dbać o zdrową dietę w czasie pracy zdalnej? Radzi dr Anna Hinburg

Dieta PL 2020 – przepisy fit

Nie ma się co oszukiwać, nie każdemu będzie chciało się sprawdzać kalorie wszystkich produktów i posiłków. Dla wszystkich leniwych alternatywą może być skorzystanie z gotowych diet z policzonym bilansem kalorycznym i wprowadzonym bilansem mikro i makro dietetycznym.

W aplikacji Dieta PL 2019 – przepisy fit dostępnych jest ich kilka gotowych planów, między innymi dieta 1000 kcal, dieta 2000 kcal, dieta tygodniowa dieta lekkostrawna czy dieta ketogeniczna. Diety są dobrze opisane, każdego dnia znajdziemy rozpiskę gotowych przepisów z podziałem na posiłki. Przepisy obejmują również listę gotowych składników ułatwiającą zakupy pod kątem diety, sposób przygotowania oraz informacje o wartości kalorycznej. Aplikacja posiada opcję przypominania o jedzeniu posiłków we wskazanych porach.

Dieta PL 2020 – przepisy fit na Androida i iOS

MyFintessPal

Na koniec warto wspomnieć o MyFintessPal, który próbuje łączyć komponent żywieniowy z elementami treningowymi. Znajdziemy tutaj możliwość rejestrowania treningów, jak również wbudowany kalkulator kalorii, który pomaga dbać o naszą sylwetkę. Aplikacja posiada również czytnik kodów kreskowych, który ułatwia wprowadzanie danych, dotyczących tego, co jemy. Dzięki długiej historii baza gotowych dań jest bardzo rozbudowana i ciężko znaleźć posiłek, który musielibyśmy dodawać „na piechotę”.

Aplikacja myfitnesspal

MyFintessPal chce być swoistym hubem zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Aplikację można połączyć z wybranymi urządzeniami do mierzenia naszych treningów.

MyFintessPal na Androida i iOS

Dzięki mnogości dostępnych rozwiązań, które prowadzą nas za rękę, wzięcie się za siebie nigdy nie było prostsze. W czasie izolacji i zamknięcia w czterech ścianach bardzo istotne jest, aby zadbać o dobrą kondycję fizyczną, która docelowo poprawi również stan naszego psyche.

appki fitness

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.