Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Skąd czerpać wiedzę o zmianach klimatu?

gdzie_sie_uczyc_klimat_blog-sektor30-cover-1440x810
Edukacja klimatyczna to coś, czego brakuje tak samo w szkołach, jak i w edukacji dorosłych. Aby nie dać się dezinformacji na temat kryzysu klimatycznego i odnaleźć się w zielonej transformacji, musimy wiedzieć, skąd czerpać sprawdzoną wiedzę. Oto miejsca w sieci, w których można samodzielnie uczyć, weryfikować informacje, sprawdzać najnowsze badania, badania i dyskusje na temat klimatu. Wszystkie dostępne w języku polskim!
Spis treści

Edukacja klimatyczna to coś, czego brakuje tak samo w szkołach, jak i w edukacji dorosłych. Aby nie dać się dezinformacji na temat kryzysu klimatycznego i odnaleźć się w zielonej transformacji, musimy wiedzieć, skąd czerpać sprawdzoną wiedzę. Oto miejsca w sieci, w których można samodzielnie uczyć, weryfikować informacje, sprawdzać najnowsze badania, badania i dyskusje na temat klimatu. Wszystkie dostępne w języku polskim!

Klimatyczna Baza Wiedzy

To nowe miejsce w sieci zbierające istotne i aktualne opracowania raportów i na temat zmiany klimatu. Tworzy je grupa instytucji naukowych (m.in. Politechnika Wrocławska, Collegium Civitas) oraz organizacji pozarządowych (m.in. Stowarzyszenie Demagog, Forum Energii). KBW ma ułatwiać nie tylko naukę o zmianach klimatycznych, ale również szybką weryfikację prawdziwości informacji. Jeśli nie chcesz rozpowszechniać fałszywych informacji, szukasz sprawdzonych naukowo materiałów (np. do pracy szkoleniowej czy dziennikarskiej), to KBW może ułatwić Ci to zadanie. Znajdziesz tu opinie eksperckie, omówienie wybranych raportów i analiz publikowanych przez instytucje zajmujące się różnymi aspektami klimatycznymi. Przeszukuj bazę po takich tematach jak energia, transport, zielona transformacja, emisje, biznes, ekologia czy dezinformacja na temat klimatu.

Sprawdź Klimatyczną Bazę Wiedzy

Blog Nauka o Klimacie

Portal już od 2013 roku dostarcza przystępnie podaną i wiarygodną naukowo wiedzę o klimacie. Przez te lata popularyzuje zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym, weryfikował informacje podawane przez inne media i obalał mity, które krążyły w sieci. W Polsce trudno o bardziej zasłużony dla rzetelnego informowania o klimacie zespół naukowców i dziennikarzy naukowych. Treści z bloga dostępne są na licencji Creative Commons pozwalającej na darmowe kopiowanie i udostępnianie ich dalej (bez możliwości modyfikacji).

Poza opracowaniami wyników badań naukowych na blogu znajdują się również opisy zjawisk zachodzących w systemie klimatycznym. Jeszcze szerzej  zostały one przedstawione w książce Nauka o klimacie, napisanej przez trójkę autorów i autorkę bloga.

Czytaj blog Nauka o Klimacie

wykres wzrostu średnich temperatur rocznych w Polsce w latach 1901-2021

Rys. Wykres zmian temperatury w Polsce w latach 1901-2021, wygenerowany za pomocą narzędzia Show Your Stripes, Institue for Enviromental Analitycs

Darmowy podręcznik akademicki Klimatyczne „ABC”

Jeśli chcesz nie tylko śledzić najnowsze informacje dot. kryzysu klimatycznego, ale lepiej zrozumieć jego przyczyny oraz sposoby reagowania na jego konsekwencje to śmiało sięgnij po ten podręcznik. 13 lekcji i ponad 300 stron brzmi jak powrót do szkoły lub na studia, ale niekoniecznie na nudne zajęcia. Eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego (w tym autorzy i autorki serwisu Nauka o klimacie) przygotowali interdyscyplinarny materiał, który może być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli w szkołach średnich oraz na uczelniach. 

Pobierz podręcznik Klimatyczne ABC za darmo

Podkast Kwadrans z Klimatem

Do tej pory ukazało się ponad 30 odcinków podkastu, który zgodnie z tytułem przedstawia, w krótkiej formie zagadnienia klimatyczne. Możemy posłuchać rozmów, które wyjaśniają kryzys klimatyczny, jak i potencjalnych sposobów na jego przezwyciężenie. Podkast porusza takie kwestie jak zielona transformacja, wpływ i możliwości biznesu na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, codzienne wybory konsumenckie oraz polityka klimatyczna w Polsce i globalnie. Audycję prowadzi Bartłomiej Kozek z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Posłuchaj podkastu Kwadrans z Klimatem

Kursy i materiały dla chętnych zmieniać swoje organizacje na bardziej zielone

Osoby, które chcą zmienić swoje otoczenie lub miejsce pracy na bardziej zielone i odpowiedzialne za planetę mogą znaleźć w sieci (i nie tylko) projekty skierowane do nich. Oto kilka, które pomogą osobom działających w organizacjach, instytucjach lub dopiero szukających miejsca pracy, w którym mogą wykorzystać zielone kompetencje.

Kultura dla klimatu

Program zebrał materiały skierowane do pracowniczek i pracowników instytucji kultury oraz organizacji działających w tym obszarze. Znajdziemy tu porady dotyczące prowadzenia audytu w instytucji, wdrażania bardziej ekologicznych rozwiązań i nawyków w organizacjach oraz pomysły na działania.

Program Zielony Lider

Liderzy i liderki społeczności lokalnych, zarówno władz lokalnych, jak i organizacji czy grup nieformalnych, będą mogli zgłosić się do trzeciej edycji programu w lutym 2023. Kurs obejmuje spotkania na żywo i część e-learningową. Uczestnicy i uczestniczki, pracując w zespołach (liderki lub lidera i dwóch osób, które będą zaangażowane we wdrażanie rozwiązań w społeczności), prowadzą diagnozę problemu i projektują jego rozwiązanie. 

Cyfrowe zielone kompetencje INCO

Transformacja cyfrowa dotyczy nie tylko sektorów przemysłowych i energetycznych. W coraz większym stopniu to problem branży cyfrowej. Zapotrzebowanie na energię oraz ilość generowanych odpadów rośnie wraz z naszą konsumpcją treści i nowymi gadżetami. Dla osób, które chcą zdobyć kompetencje przydatne w zielonej transformacji usług i produktów cyfrowych opracowany zestaw kursów online o zielonych kompetencjach. Materiały pomogą również tym osobą, które chcą bardziej odpowiedzialne korzystać z technologii na co dzień. Kursy Green Digital Skills dostępne są w 8 językach, w tym polskim. 

Przeczytaj także

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: