Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Oto projekty, które powstały w ramach tegorocznego Funduszu Sektora 3.0

aDSC_8305[1]
Spis treści

Do rywalizacji o finansowanie w tegorocznej edycji Funduszu aplikowało 40 zespołów, z czego 10 miało możliwość wzięcia udziału w specjalnym programie inkubacyjnym. W trakcie 7. spotkań mentorskich zespoły wypracowały narzędzia, które następnie zostały poddane pod głosowanie. W styczniu jury zdecydowało przyznać 30 000 PLN dofinansowania projektowi Matematyka w Polskim Języku Migowym i aż 70 000 PLN na projekt pisania wzrokiem – OKOmunikacji.

Fundusz Sektora 3.0 to program wspierający tworzenie nowych narzędzi, aplikacji i produktów, które realizują ideę „Tech for good”. Fundusz to połączenie środków finansowych oraz wiedzy i doświadczenia, niezbędnych do wdrożenia nowej technologii. Na pierwszym etapie wsparcia uczestnicy zostali zaproszeni do Inkubacji Funduszu, czyli kompleksowego cyklu szkoleniowego i doradczego. W ramach Inkubacji na przestrzeni dwóch miesięcy odbywały się specjalistyczne warsztaty ułatwiające dopracowanie pomysłu, a następnie stworzenie pełnego planu realizacji i wdrożenia nowego rozwiązania.

Drugim etapem wsparcia, dla projektów wybranych w pitchu inwestorskim, jest finansowanie w łącznej kwocie 100 000 PLN, umożliwiające wdrożenie wypracowanego narzędzia w życie. W tegorocznym finale Funduszu, który miał miejsce na terenie Google for Startups Warsaw 16 stycznia, wsparcie finansowe zdobyły dwa projekty: Matematyka w Polskim Języku Migowym i projekt OKOmunikacji. O przyznaniu dofinansowania zdecydowała Komisja reprezentowana m. in. przez Orange, Agencję Rozwoju Przemysłu, Deloitte Digital i Koalicję na rzecz Polskich Innowacji.

Fundusz Sektora 3.0 to unikalna okazja nie tylko do gruntownego poznania trudnego procesu tworzenia i wdrażania na rynek nowych produktów czy usług, ale także szansa na finansowanie, które pozwala od razu urzeczywistnić pomysł. Poszukujemy przede wszystkim odpowiedzi na istotne problemy społeczne i pomysłów na narzędzia wspierające działanie organizacji non profit. – mówi koordynator Funduszu Sektora 3.0 Patryk Betcher.

Komunikacja dla sparaliżowanych

OKOmunikacji to projekt toruńskiej Fundacji Światło, której misją jest wspieranie osób chorych i niepełnosprawnych oraz ich najbliższych. Do głównych zadań fundacji należy podejmowanie działań humanitarnych mających na celu poprawienie warunków opieki, a także zwiększanie liczby beneficjentów objętych opieką długoterminową i specjalistyczną opieką paliatywną/hospicjum. W tę misję wpisuje się projekt OKOmunikacji, który pozwala osobom w minimalnym stanie świadomości lub świadomym, lecz sparaliżowanym, komunikować się z bliskimi za pomocą interakcji wzrok-komputer. Narzędzie pozwala utrzymać kontakt gdy rodzina i przyjaciele nie mogą być fizycznie przy pacjencie, umożliwiając wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail oraz SMS używając tylko spojrzenia. Program pozwala wybrać rozmówcę oraz wysyłać proste komunikaty, które można dostosować indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Narzędzie jest w ostatniej fazie testów. Twórcy mówią, że był testowany moduł do komunikacji e-mail, a właśnie wprowadzana jest komunikacja SMS. Oprogramowanie będzie sprzedawane na zasadzie abonamentowej lub licencyjnej. W razie potrzeby Fundacja zapewnia, że będzie również wynajmowany sprzęt do interakcji wzrokowej: okulograf.

Dzięki udziałowi w projekcie zespół miał szansę zacieśnić współpracę Fundacji i Uniwersytetu i przyspieszyć powstanie ostatecznej wersji oprogramowania, które odpowiada na potrzeby pacjentów i ich rodzin. Wzrosła również nasza świadomość wszystkich etapów prowadzących od pomysłu do produktu. – mówi Anna Grajpel-Dybowska – Koordynatorka Fundacji Światło i liderka zespołu, który brał udział w Inkubacji.

Szczegółowe informacje o projekcie niedługo będą dostępne na stronie Fundacji, a także na fanpage’u Fundacji Światło.

Zrozumieć matematykę

Matematyka w Polskim Języku Migowym to projekt Fundacji Deaf Respect, działającej na rzecz społeczności Głuchych zapobiegając ich wykluczeniu z codziennego funkcjonowania. Jednym ze zdiagnozowanych przez Fundację problemów jest brak dostępności treści dydaktycznych z zakresu matematyki, szczególnie na poziomie maturalnym.

Brak odpowiednich materiałów prowadzi do tego, że zdawalność egzaminu maturalnego z matematyki wśród Głuchych to zaledwie 19% (w porównaniu do 82% zdawalności przedmiotów humanistycznych). Realizowany przez Fundację projekt ma na celu stworzenie platformy e-learningowej, zaprojektowanej specjalnie z myślą o społeczności Głuchych. Materiały merytoryczne będą przygotowane w postaci filmów wideo opatrzonych narracją i komentarzami w Polskim Języku Migowym, schematami i rysunkami, a także napisami. Do każdego z omawianych działów tematycznych nagrane zostaną wykłady, ćwiczenia oraz testy. Część treści będzie dostępna bezpłatnie a część trzeba będzie wykupić.

 

Platforma jest już dostępna dla osób głuchych, które planują zdawać maturę z matematyki. Za realizację odpowiedzialna jest fundacja Deaf Respect.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: