Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Mobilni Doradcy – technologiczni liderzy w społecznościach lokalnych [Wywiad]

jedruch[1]
Spis treści

Rozmawiamy z koordynatorem Mobilnych Doradców Sektora 3.0 Filipem Jędruchem, który opowiada nam o charakterystyce pracy w elitarnym gronie cyfrowych liderów. Sieć Mobilnych Doradców powstała 6 lat temu i pomaga w implementacji nowoczesnych rozwiązań w organizacjach na poziomie lokalnym.

Praca Mobilnych Doradców jest wyjątkowa. Powiedz Filipie kim są Mobilni Doradcy i czym się zajmują?

Każdy ze 100 Mobilnych Doradców jest inny, każdy mieszka gdzie indziej i każdy na co dzień zajmuje się czymś innym. Mamy wśród nas informatyków, urzędników, właścicieli firm, przedstawicieli organizacji społecznych, a nawet żołnierza. Co więc nas łączy i jak pracujemy? Mobilni Doradcy to osoby, które znają się na nowych technologiach i lubią pomagać. To jest ich wspólny mianownik. Działamy na zasadach wolontariatu w ramach Sektora 3.0, inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wspólnie budujemy kompetencje lokalnych organizacji, przekazując wiedzę związaną z nowoczesnymi rozwiązaniami ICT.

Jak działacie?

Zakres oferowanego przez nas wsparcia jest bardzo szeroki – od doradztwa i wystąpień, przez szkolenia, aż po prezentacje nowych rozwiązań. Mobilni są też jednym z kluczowych filarów Sektora 3.0. Na co dzień działamy w grupach regionalnych, dzięki temu, że jesteśmy blisko siebie, mamy łatwy dostęp do innych osób z odpowiednią wiedzą techniczną. W taki sposób uczymy nie tylko innych, ale też sami od siebie. Program daje nam też dostęp do ekspertów i szkoleń. Mówimy o dużych markach, jak Microsoft, Intel czy Orange. Ich know-how i aplikacje przenosimy na grunt lokalny.

Opowiedziałbyś trochę o codzienności pracy Mobilnego Doradcy?

To rzeczy małe i duże. Z jednej strony musimy pomóc w założeniu skrzynki mailowej, a z drugiej strony zdarzają się propozycje wystąpienia przed 200 osobami i opowiedzenia o najnowszych rozwiązaniach chmurowych. Praca w zespole Mobilnych Doradców jest bardzo elastyczna i każdy może wykonywać te zadania, w których czuje się dobrze i na które ma w danym momencie czas. Trzeba pamiętać, że te działania opierają się przede wszystkim na współpracy z drugim człowiekiem, a ta z założenia na ogół przynosi satysfakcję, zwłaszcza gdy obserwujemy jak ktoś zdobywa nowe umiejętności. Nigdy nie wyręczamy, ale dajemy iskrę do działania, do obsługi narzędzia czy rozwijania się w jakimś konkretnym kierunku.

Czy trzeba mieć dużo czasu aby pełnić obowiązki Mobilnego Doradcy?

Mobilni Doradcy szkolą bardzo intensywnie – w tym roku ponad 5 000 osób uczestniczyło w naszych warsztatach. Tematyka jest bardzo rozległa, może to być grafika, fundraising, komunikacja, czy organizacja pracy w zespole. To także nowoczesne aplikacje, komunikacja i wykorzystanie Facebooka. Możemy śmiało założyć, że 100 Mobilnych Doradców może przełożyć się na 100 unikalnych szkoleń w naszej ofercie. Jednak jak już wspomniałem sieć jest bardzo elastyczna i dostosowana do indywidualnych możliwości każdego z Mobilnych Doradców z osobna.

Jakie korzyści niesie za sobą uczestnictwo w Sieci Mobilnych Doradców?

To może brzmieć banalnie, ale korzyścią samą w sobie jest obecność w sieci. Mamy dostęp do grupy 100 osób z terenu całej Polski, posiadających różną wiedzę techniczną, z której możemy korzystać. Kiedy spotykamy się na cyklicznych zjazdach w Warszawie i “sieciujemy” w mniejszych grupach, nie tylko podnosimy kwalifikacje w ten sposób, ale dostajemy też zastrzyk energii, którą przenosimy na działania w terenie. Oprócz tego Mobilni Doradcy mają też dostęp do szkoleń i webinariów przeprowadzanych przez topowych ekspertów z branży Dla najbardziej zaangażowanych w sieci organizujemy również wyjazdy na największe technologiczne konferencje w Europie. Jesteśmy obecni na wydarzeniach organizowanych m.in. w Londynie, Brukseli, Berlinie, Tallinie i wielu innych miejscach. Zespół Mobilnych Doradców uczestniczy też bardzo żywo w organizacji Festiwalu Sektor 3.0 organizowanego w Warszawie w Centrum Nauki Koperniki wiele osób potwierdza, że bez tego wydarzenia w kalendarzu ich świat wyglądałby zupełnie inaczej. Oprócz zaplecza merytorycznego mamy też w naszych zasobach mały zastęp Photonów – polskich robotów, które wykorzystujemy w działaniach edukacyjnych. Można śmiało powiedzieć, że idziemy z duchem czasów!

W jaki sposób można się zgłosić do uczestniczenia w sieci?

Rekrutacja do sieci ruszyła 17 września i potrwa do 26 października. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tym adresem. Najważniejsze w pracy Mobilnego Doradcy jest zamiłowanie do korzystania i opowiadania o nowych technologiach. Każdy Mobilny Doradca dzięki uczestnictwu w programie będzie miał również szansę podnieść swoje kompetencje, zarówno w kwestiach cyfrowych, jak również tych związanych z komunikacją wiedzy, prowadzeniem szkoleń czy wystąpieniami publicznymi. Gorąco zapraszam do wypełniania formularza zgłoszeniowego, czekamy na ludzi pełnych pasji, którym zależy na budowaniu czegoś niezwykłego. Chcemy tworzyć społeczność, która wspiera się we wszelkich działaniach.

Więcej informacji na temat rekrutacji do sieci Mobilnych Doradców, można znaleźć w tym wpisie na blogu.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.