Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Learn inside the box – wirtualna rzeczywistość dla każdego

baba[1]
Spis treści

Sezon urlopowy w pełni. Serwisy społecznościowe przepełnione są relacjami z zagranicznych wojaży. Jak mawiał Mark Twain “Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – a ci, którym jest to dane, mają interdyscyplinarne lekcje na wyciągnięcie ręki właśnie w Internecie.

Na szczęście najnowocześniejsze technologie dają szansę zobaczyć odległe zakątki świata nie ruszając się z miejsca i nie chodzi tu jedynie o zdjęcia 2D, lecz zanurzenie się w trójwymiarowej, interaktywnej wirtualnej rzeczywistości.

Magiczne pudełko
Chociaż z roku na rok coraz tańsze stają się zestawy do domowego użytku, jak Oculus Rift, Playstation VR, czy HTC Vive, to dla przeciętnego użytkownika nadal jest to duży wydatek. Dlatego jak grzyby po deszczu powstają komercyjne salony oferujące rozrywkę w wirtualnej rzeczywistości, gdzie okablowani, z goglami na głowie i kontrolerami w rękach doświadczamy głębokiego zanurzenia w świat, który nie istnieje – jest tu i teraz generowany w programie komputerowym. Na rynku jest mnóstwo gier i interaktywnych doświadczeń dostępnych na wymienione wyżej platformy, chcę się tu jednak skupić na szerokiej ofercie edukacyjnej dostępnej dla każdego w bardzo niskiej cenie dzięki kartonowemu pudełku Google Cardboard.

Stworzone przez dwóch pracowników Google – Davida Coz i Damiena Henry w 2014 w ramach “innovation 20% time-off”- czasie przeznaczonym na realizację własnych pomysłów podczas pracy – Google Cardboard to tekturowe pudełko z dwoma soczewkami i magnesem, zmontowane z użyciem gumki recepturki i kilku rzepów, do którego wkłada się smartfona z zainstalowaną aplikacją i można się cieszyć doświadczeniem wirtualnej rzeczywistości. Ze strony projektu można pobrać szczegółowe wskazówki, jak skonstruować własne.

Niecierpliwi znajdą tutaj również listę sprzedawców wizjerów od całkiem prostych, po bardziej wymyślne i trwalsze. Ważne – należy sprawdzić, czy nasz telefon jest kompatybilny – lista modeli: https://cardboardy.pl/kompatybilnosc-telefonow/

Sferyczne wideo
Pierwszym podstawowym doświadczeniem, jakie oferuje Google Cardboard, to oglądanie filmów w 360 stopniach. Możemy rozglądać się dookoła odbierając nagranie z różnych kątów widzenia.

Poniżej selekcja jednych z najlepszych kanałów pokazujących filmy sferyczne na YouTubie, gdzie możecie podróżować bez konieczności wychodzenia z domu:

Kanał Discovery VR

Kanał Time Magazine
https://www.youtube.com/playlist?list=PLYOGLpQQfhNJ3MX8G6y8V5pXT3aDWcctM

Kanał Seeker VR

Kanał National Geographic

Kanał NASA

Google Streetview – wirtualny spacer
Wirtualne spacery w dowolnym miejscu na świecie, wysoko w górach, pod wodą, nawet we wnętrzach muzeów oferuje aplikacja Google StreetView.

Jeszcze większą interaktywność i immersję zapewniają aplikacje edukacyjne o charakterze gier i symulacji. Warto polecić choćby darmowe:
Wyścigi wewnątrz ludzkiej komórki

Wędrówkę wśród dinozaurów

Podróż wśród gwiazd

Ekspedycje z przewodnikiem – Google Expeditions
Ogromny potencjał wirtualnej rzeczywistości w edukacji doceniła firma Google oferując edukatorom darmową platformę i aplikację na Google Cardboard – “Expeditions” (w języku angielskim), a na niej gratkę dla tych, którym nie wystarczy samo oglądanie.

W świecie podróży od Google’a Expeditions, a czekają Cię wyprawy wzbogacone o narrację – opowieści o zwiedzanych miejscach wyświetlają się na ekranie tabletu nauczyciela, który oprowadza uczniów podłączonych do aplikacji wskazując interesujące miejsca i detale. W trakcie zwiedzania zadaje pytania, zachęca do dyskusji tym samym podnosząc zaangażowanie i wzbudzając emocje, które ułatwiają zapamiętywanie.

W trybie “solo” nie potrzebujemy przewodnika – samodzielnie zwiedzamy lokalizacje słuchając lektora.

Repozytorium dostępnych ekspedycji jest dostępne w stale aktualizowanym arkuszu.

Plany lekcji z wykorzystaniem Google Expeditions (w języku angielskim) znajdziemy z kolei tutaj: http://www.moonshotincubator.com/expeditions/.

Nearpod – zwiedzanie, prezentacja, test
Częściowo płatne narzędzie Nearpod VR działa podobnie do Ekspedycji Google – uczeń potrzebuje smartfonu i wizjera (może być Google Cardboard), instaluje darmową aplikację i dołącza do wirtualnej lekcji po wpisaniu kodu podanego przez nauczyciela. Tym razem oprócz materiału VR w kolejnych krokach kontrolowanych przez nauczyciela na ekranie wyświetla się prezentacja, a nawet otwarte pytania i quizy, które uczeń uzupełnia na ekranie smartfonu.

Wirtualne wycieczki – zrób to sam
Wirtualna rzeczywistość jako narzędzie edukacyjne jest rozwiązaniem stosunkowo nowym. Większośćdarmowych materiałów na Google Cardboard dostępnych na rynku jest w języku angielskim. Są na szczęście proste, darmowe narzędzia do samodzielnej kreacji wirtualnych doświadczeń – filmów, interaktywnych prezentacji, immersyjnych wirtualnych spacerów z dodatkiem obrazów i nagrań audio. Tylko czekać, jak zacznie przybywać zasobów w języku polskim stworzonych przez samych użytkowników – nauczycieli, uczniów, edukatorów. Jednym z prostych, bezpłatnych narzędzi jest VR Tour Creator od Google – w jego galerii szereg inspiracji: spacery po miastach, zabytkach, muzeach, parkach i ciekawych obiektach architektonicznych – wiele pomysłów na realizację projektów prywatnych, społecznych i instytucjonalnych. Uczenie się poprzez tworzenie to w końcu najskuteczniejsza forma edukacji. Zatem do dzieła!

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: