Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak przygotować dobre CV w 2022 roku? Gotowe szablony i porady

Jak przygotować dobre CV? Szablony i porady
Spis treści

Niedawno zostałam poproszona o pomoc w przygotowaniu CV dla osoby, która ostatni raz taki dokument pisała 20 lat temu. Przez ten czas trochę się zmieniło – m.in. to, że mamy teraz do dyspozycji bezpłatne narzędzia, które znacząco ułatwiają tworzenie życiorysu. Gdzie ich szukać? Jak z nich korzystać? Przedstawiam krótki poradnik o tym, jak przygotować dobre CV.

Wsparcie w przygotowaniu CV może być bardzo wartościową pomocą dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Czytelne CV może przyspieszyć proces znalezienia pracy dopasowanej do ich kompetencji oraz pozwalającej na usamodzielnienie się.

Jak przygotować dobre CV?

Dobre CV to CV czytelne. To dokument, który sprawia, że nawet najbardziej zapracowany rekruter ma ochotę zatrzymać się przy nim na dłużej (a są rekruterzy, którzy dziennie przeglądają dziesiątki i setki CV, więc to nie lada wyzwanie!).

W dobrym CV powinny znaleźć się m.in.:

 • dane osobowe (imię, nazwisko) i kontaktowe,
 • opis doświadczenia zawodowego (dopasowany do oferty pracy, o którą stara się dana osoba),
 • opis wykształcenia, odbytych kursów i szkoleń,
 • opis kompetencji (twardych i miękkich).

Aby powyższe informacje zostały dobrze wyeksponowane, warto zadbać o odpowiednią oprawę graficzną. Dlatego pierwszy krok w przygotowaniu dobrego CV to wybór odpowiedniego szablonu.

Wybierz szablon CV

Wzór dobrego CV jest kluczowy. Nie musisz mieć zdolności graficznych i umiejętności obsługi zaawansowanych programów. Tworząc CV możesz skorzystać z bezpłatnych, gotowych szablonów.

Szablony Microsoft Office

Jeśli korzystasz z pakietu biurowego Office, możesz:

 1. Wybrać szablon z poziomu programu Word:
  a). Wybierz Plik > Nowy.
  b). W polu wyszukiwania wpisz „CV” lub „życiorys”.
  c). Kliknij dwukrotnie szablon, którego chcesz użyć.
  d). Zamień tekst zastępczy na własny.
 2. Albo pobrać darmowy szablon ze strony i otworzyć go na swoim komputerze w programie Word.

Jak przygotować dobre CV w wordzie microsoft word

Canva i kreator Curriculum vitae

Wzór CV możesz także stworzyć w bezpłatnym kreatorze CV w aplikacji Canva. Na stronie możesz podejrzeć przykładowe, profesjonalnie zaprojektowane szablony CV, a następnie dostosować je do swoich potrzeb w kilkanaście minut.

Canva to aplikacja online działająca na zasadzie „przeciągnij i upuść” (ang. drag and drop), dlatego każdy element szablonu możesz dowolnie przesuwać i edytować (zmieniać kolory, fonty i układ, dodawać grafikę, etc.).

Tworzenie CV w Canvie jest nieco trudniejsze, niż edycja szablonów w programie Word, ale nie jest coś nie do przeskoczenia! Warto poświęcić chwilę czasu na poznanie Canvy, bo jest to narzędzie, za pomocą którego można szybko tworzyć ładnie wyglądające grafiki użytkowe (np. ulotki czy posty do mediów społecznościowych).

Instrukcję tworzenia CV w kreatorze Canva znajdziesz tutaj.

Jak przygotować dobre CV w Canvie w Canva

Profil na LinkedIn

Swój profil zawodowy możesz stworzyć także na LinkedIn. LinkedIn to międzynarodowy portal społecznościowy, który ułatwia nawiązywanie kontaktów zawodowo-biznesowych. Oprócz przestrzeni na opisanie doświadczenia zawodowego, portal oferuje możliwość budowania sieci kontaktów – składającej się np. obecnych i byłych współpracowników, pracodawców, znajomych ze studiów czy rekruterów. Posiadanie takiej sieci może pozytywnie wpłynąć na rozwój twojej kariery zawodowej – a nuż ktoś z twoich znajomych opublikuję atrakcyjną, pasującą do ciebie ofertę pracy, albo poleci rekruterom twoją kandydaturę?

Link do swojego profilu publicznego na LinkedIn możesz zamieścić w swoim CV. Treści ze swojego profilu LinkedIn możesz także wyeksportować do PDF.

Przeczytaj porady dotyczące tego, jak napisać dobre CV

W Internecie możesz znaleźć praktyczne porady na temat tego, jakie informacje umieścić w CV w zależności od branży, w której szukasz pracy. Porady znajdziesz m.in. na stronach:

 • Live Career (np. CV dla nauczyciela)
 • Interview Me (np. wzór CV dla osoby bez doświadczenia zawodowego)
  a także w grupach branżowych w mediach społecznościowych (Facebooku, LinkedIn, etc.) – np. w grupie Programuj, dziewczyno! często zdarza się, że użytkowniczki proszą bardziej doświadczone koleżanki albo rekruterki o recenzję swojego CV (prosząc o taką recenzję warto jednak usunąć z CV dane kontaktowe).

 

Zrób profesjonalne zdjęcie

Dodawanie zdjęcia do CV nie jest obowiązkowe, ale jeśli chcesz lub potrzebujesz, możesz zrobić sobie profesjonalne zdjęcie za pomocą aplikacji photoAiD (stworzonej przez firmę z Białegostoku).

Aplikacja dzięki wykorzystaniu AI (ang. artificial intelligence – sztucznej inteligencji) pozwala szybko stworzyć profesjonalne zdjęcie do dokumentów (np. wizy, paszportu, dowodu osobistego czy prawa jazdy). Aplikacja przycina zdjęcie do prawidłowych rozmiarów i kadruje je zgodnie z wytycznymi dla poszczególnych dokumentów. Więcej informacji (w tym samouczek dot. robienia zdjęć) tutaj.

Podsumowanie

Nawet jeśli ostatnie CV tworzyłeś/-aś wiele lat temu, z pomocą internetowych narzędzi i społeczności możesz szybko i sprawnie napisać nowy życiorys. Powodzenia!

Przeczytaj także:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: