Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Fundusz Sektora 3.0 – ruszyła rekrutacja

s30-blog-cover-fundusz-sektora30[1]
Spis treści

Rusza rekrutacja do Funduszu Sektora 3.0, w ramach którego powstaną nowe rozwiązania odpowiadające na potrzeby i problemy społeczne oraz wspierające działania organizacji. Rekrutacja do Funduszu potrwa od 3 do 28 lutego a finał odbędzie się w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Sektor 3.0! Aplikuj już teraz i ubiegaj się o udział w warsztatach przygotowujących do stworzenia produktu cyfrowego oraz zdobądź finansowanie dla Twojego pomysłu. W łącznej puli aż 100 000 złotych!

 

Czym jest Fundusz Sektora 3.0?

Fundusz Sektora 3.0 to program wspierający tworzenie nowych narzędzi, aplikacji i produktów, które wpisują się w ideę „Tech for good”. Jeśli dostrzegasz w Twoim najbliższym lub dalszym otoczeniu jakiś problem i wiesz jak go rozwiązać, lub masz pomysł na narzędzie, które ułatwi komuś życie, to nie możesz przegapić tej szansy! Każdy Twój pomysł na ulepszenie świata przy pomocy technologii może okazać się niezwykle cenny!

Przykładów na wdrożenie idei „Tech for Good” już teraz można wskazać bardzo dużo. Od platformy e-learningowej, zaprojektowanej specjalnie z myślą o społeczności Głuchych, po narzędzie, które pozwala osobom w minimalnym stanie świadomości lub świadomym, lecz sparaliżowanym, komunikować się z bliskimi za pomocą interakcji wzrok-komputer. Pomogły one już bardzo wielu osobom, a to jedynie ułamek potrzeb, które wciąż czekają na odpowiedź.

Partnerami tegorocznego Funduszu są Orange, Netguru, Google for Startups Campus, Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji, Ladies that UX Warsaw oraz Gerere Fun for Good.

 

 

Finansowanie i wiedza – dwa rodzaje wsparcia dla pomysłodawców

Fundusz Sektora 3.0 to połączenie wsparcia finansowego oraz wiedzy i doświadczenia, niezbędnych do wdrożenia nowej technologii. Na pierwszym etapie wybrani uczestnicy zostaną zaproszeni do Inkubacji Funduszu, czyli kompleksowego cyklu szkoleń i doradztwa. W ramach Inkubacji, na przestrzeni trzech miesięcy (od 21 marca do 27 maja), odbywać się będą specjalistyczne warsztaty ułatwiające dopracowanie pomysłu na nową technologię, a następnie stworzenie pełnego planu realizacji i wdrożenia nowego rozwiązania na rynek. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in. badania, prototypowanie, tworzenie modelu biznesowego, sprzedaż, fundraising i prezentacja pomysłu.

W drugim etapie Funduszu, wybrani pomysłodawcy otrzymają wsparcie finansowe. Będzie ono przekazywane w ramach 2 rund finansowania. Pierwsze pieniądze, które uczestnicy będą mogli wykorzystać do stworzenia prototypu narzędzia, zostaną przyznane 27 maja 2020 roku podczas Festiwalu Sektor 3.0. O przekazaniu środków finansowych zadecyduje komisja złożona m. in. z ekspertów z Orange, Netguru, Deloitte Digital, Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć zespoły? Suma pieniędzy, którą Fundusz zainwestuje w rozwiązania będzie zależała od tego, jak projekty będą rozwijać się w trakcie pracy. Pierwsza runda zostanie rozliczona pod koniec września 2020. Wtedy to komisja ekspertów na podstawie efektów działań pomysłodawców, podejmie decyzje o kolejnym wsparciu finansowym. Będziemy zwracać szczególną uwagę na to, jak dużą zmianę będzie miało szansę wprowadzić narzędzie i jak liczną grupę osób obejmie jego działanie – mówi , Patryk Betcher z Funduszu Sektora 3.0. W łącznej kwocie uczestnicy mogą uzyskać finansowanie w wysokości 100 000 PLN.

 

Kto może wziąć udział w rekrutacji do Funduszu Sektora 3.0?

Fundusz adresowany jest do zespołów złożonych z przedstawicieli organizacji, firm oraz niezależnych specjalistów z branży technologicznej, które mają pomysły na nowe rozwiązania odpowiadające na potrzeby i problemy społeczne. W skład zespołu projektowego powinno wchodzić od 2 do 5 osób. Rola lidera zespołu powinna spoczywać w rękach organizacji społecznej.

Zgłoszenia do Funduszu można wysyłać za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie funduszu. Nabór wniosków ruszył 3 lutego i potrwa do 28 lutego do godziny 12:00 w południe. Następnie wnioski zostaną przeanalizowane przez organizatorów, którzy przeprowadzą rozmowy z autorami pomysłów o największym potencjale. Najlepsze zespoły zostaną nagrodzone możliwością wzięcia udziału w inspirującym i pełnym wiedzy procesie Inkubacji. Dodatkowe informacje można uzyskać wysyłając emaila na adres: fundusz@sektor3-0.pl.

 

Czego możesz nauczyć się w trakcie Inkubacji?

Jednym z najbardziej wartościowych elementów Funduszu Sektora 3.0 jest proces Inkubacji odbywający się przestrzeniach warszawskich firm technologicznych (m.in. Orange, Netguru i Google for Startups Campus). W ramach kolejnych spotkań inkubacyjnych uczestnicy będą mieli szansę współpracować z najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach, którzy mają na swoim koncie wiele sukcesów rynkowych. Skonsultują swój pomysł m.in. z programistami, którzy pomogą dobrać właściwą technologię, określić najważniejsze funkcjonalności i zweryfikować koszty całego przedsięwzięcia. Na koniec zostaną także przeszkoleni z technik prezentowania, aby jak najlepiej pokazać swoje rozwiązanie podczas finałowego pitchu inwestorskiego.

inkubacja, fundusz sektora 3.0

Dodatkowo, zespoły otrzymają indywidualną pomoc projektantek UX, które będą pracować z nimi przez cały okres trwania Inkubacji. Co więcej, uczestnicy otrzymają także dedykowane wsparcie doświadczonych mentorów. Wesprą oni poszczególne projekty w obszarze technologii, marketingu, tworzenia modelu biznesowego i sprzedaży.

mentorzy, fundusz sektora 3.0

Fundusz jest realizowany w ramach programu Sektor 3.0, przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizację powierzono specjalistom z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.