Festiwal Sektor 3.0 „Shape Your Future” – technologie mogą zmieniać organizacje

Festiwal Sektor 3.0 „Shape Your Future” – technologie mogą zmieniać organizacje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Blisko 650 uczestników, w tym ponad 70 prelegentów – ekspertów od technologii z Polski i z z zagranicy, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, czy Singapuru.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji non profit, biznesu, startupów, administracji publicznej, nauki i mediów. Pierwszego dnia – w Centrum Nauki Kopernik, drugiego – w siedzibach 10 instytucji, organizacji i firm wspierających, które zorganizowały dla nich warsztaty.

Innowacje technologiczne umożliwiły ludziom podróżowanie w kosmos. Jest to znakomity dowód, że ludzka kreatywność może sprawić, że przekraczamy granice naszych możliwości, ulepszamy się – mówił podczas prezentacji otwierającej tegoroczny gość główny, astronauta NASA, płk George Zamka.

W podobnym tonie wypowiadał się prof. Peter Gloor z Massachusetts Institute of Technology – Wspólna praca nas, jako jednego wspólnego gatunku, „roju” ludzi wspomaganych technologiami, może sprawić, że świat otaczający nas będzie lepszy. Czerpię wiele inspiracji z tego, jak pszczoły potrafią wspólnie rozwiązywać problemy i myślę, że wiele schematów ich zachowań można przełożyć na ulepszanie nas jako ludzi – wyjaśniał podczas swojego wystąpienia.

Pełna galeria zdjęć z wydarzenia na Facebooku.

O tym, w jaki sposób przygotować dobrą kampanię viralową, mówił aktor Bartłomiej Topa wraz z fundacją Synapsis. Bartosz Węglarczyk dyrektor programowy Onet.pl radził jak budować wiarygodność organizacji w dobie „fake news”, z kolei Artur Kurasiński, bloger i start-upowiec, wspólnie z fundacją Greenpeace przygotował seminarium „Jak używać wirtualnej rzeczywistości do pozyskiwania środków na działania”, a Chelsea Barabas z MIT Media Lab (USA) – „Jak zachować pracę? Edukacja w dobie robotyzacji”.

Klamrą, podsumowującą dyskusje i warsztaty, była debata na temat globalnych zmian technologicznych, poprowadzona przez dr. Michała Boniego, posła do Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy panelu: Iva Walterova (Telecentre Europe), prof. Junseok Hwang (Seoul National University), Kineret Karin (TechForGood), Michał Dżoga (Intel) i prof. Peter Gloor (MIT) zgodnie uznali, że jeżeli chcemy wykorzystać szansę, jaką dają nowe technologie. Potrzebna jest zmiana sposobu myślenia i dostrzeżenie, że nowe technologie mogą wspierać edukację, sektor rządowy i pracę w organizacjach.

Podczas festiwalu wręczona została także nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w wysokości 40 000 zł. Otrzymała ją fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – za działania technologiczne, które skupiają się na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla dzieci w Internecie, a także za organizację konferencji Digital Youth Forum, na której młodzież dzieli się kreatywnym wykorzystaniem Internetu w swoich działaniach.

Niewątpliwą atrakcją festiwalu była, zorganizowana po raz pierwszy, strefa kodowania dla najmłodszych. – Dzieci uczyły się programowania robotów Dash i Dot, podstaw programowania z grą ScottieGo, a także dowiedziały się, jak zbudować prosty układ elektryczny. Po zajęciach warsztatowych dołączył do nich astronauta płk George Zamka, który opowiedział, jak z jego perspektywy wyglądał lot w kosmos – tłumaczy dyrektor festiwalu, Dawid Szarański.

Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w 10 specjalistycznych warsztatach, które odbyły się m.in. w warszawskich siedzibach firm Intel, Microsoft, Cisco, i Ericsson, a także w Ministerstwie Cyfryzacji i w Szkole Głównej Handlowej.

Sektor 3.0 to nie tylko nazwa Festiwalu – to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach którego organizacje non profit wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne w działaniach społecznych. W rezultacie funkcjonują sprawniej, docierają do większej liczby ludzi, a ich doświadczenia związane z nowymi technologiami inspirują innych do efektywniejszego działania.

Za realizację programu Sektor 3.0 odpowiada Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Partner główny – Intel
Partner technologiczny – Microsoft, Orange
Partnerzy wspierający – Ericsson, Cisco, Sony
Patroni – Telecentre Europe, Ministerstwo Cyfryzacji, Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, Miasto Stołeczne Warszawa, Szkoła Główna Handlowa
Współpraca – Centrum Nauki Kopernik, Infoshare, Koalicja na rzecz Polskich Innowacji
Patroni medialni – TVN24, Tygodnik Polityka, Press, Komputer Świat, PCLab, Pi.gov.pl, Mobile Trends, Ngo.pl, Dobra Strona Internetu, KobietyDoKodu, Crossweb, Fintek.pl, Nowymarketing.pl, Girls Code Fun

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
AUTOR WPISU
NEWSLETTER
NEWSLETTER
NEWSLETTER