Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Festiwal Sektor 3.0 „Empowering creators” – jak technologie mogą wspierać twórców

ec[1]
Spis treści

Ponad 900 uczestników z 13 krajów, blisko 70 prelegentów – ekspertów z Polski i z zagranicy. Wykłady, seminaria, warsztaty w siedzibach 12 partnerów, międzynarodowa debata, ale też strefa kodowania dla dzieci, targi z udziałem kilkudziesięciu firm, strefa technologii z udziałem polskich uczelni i wspólny networking. Do tego relacja na żywo, która dotarła do blisko 80 000 tysięcy Internautów i pierwsze miejsce na Twitterze – to bilans Festiwalu Sektor 3.0, największego w Polsce wydarzenia poświęconego wykorzystaniu nowych technologii w działaniach społecznych, które odbyło się 22 i 23 maja w Warszawie.

Festiwal Sektor 3.0 rokrocznie gromadzi setki entuzjastów nowych technologii wśród przedstawicieli organizacji społecznych, biznesu, administracji publicznej, nauki, czy mediów. Podobnie jak w poprzednich latach cześć główna wydarzenia odbyła się pierwszego dnia w Centrum Nauki Kopernik, z kolei gospodarzami drugiego byli partnerzy Festiwalu, którzy w swych warszawskich siedzibach zorganizowali warsztaty dla uczestników.

„Wszystko wskazuje na to, że następny potop zgotujemy sobie sami i to właśnie sztuczna inteligencja może nam pomóc w następstwach związanych ze zmianami klimatu” – mówił podczas prezentacji otwierającej w kontekście swojej zbliżającej się podróży po świecie z robotem Nao podróżnik Marek Kamiński. Tom Gilb – prekursor wykorzystywania metodologii Agile – poruszył temat pobudzania kreatywności dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym. Andrea Leitch z National Geographic zamknęła część główną wystąpieniem na temat roli historii w tworzeniu treści w Internecie – „W dzisiejszych czasach, dzięki temu jak rozwijają się technologie multimedialne, osoby nie mające możliwości podróżować mogą dzięki nim zwiedzać cały świat”.

W części seminaryjnej spotkania dla uczestników poprowadzili m.in.: Michał Jaworski z firmy Microsoft („Po pierwsze dane!”), Łukasz Pietrzyk z Google, dr Jan Zając wraz z panelistami – Ewą Krupą z Fundacji Orange, Michałem Polem z Onet.pl oraz Januszem Piechocińskim, byłym posłem PSL („Twitter: 280 znaków w słusznej sprawie”), Stevenem Pattersonem z MIT Media Lab („Jak to robią w MIT? Przepis na hackathon”) i Johnny Millerem z africanDONE („Pomysł na drona: africanDONE”).

Goście Festiwalu mogli również wziąć udział w targach, gdzie swoją ofertę zaprezentowało kilkudziesięciu wystawców – wśród nich Google, SWPS, Microsoft, University of Naples, German Aerospace Center Centrum Nauki Experyment, czy Orange. Targi uzupełniła, specjalnie w tym celu zbudowana, strefa innowacji, w której swoje technologiczne osiągnięcia prezentowały polskie i zagraniczne uczelnie, w tym: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Częstochowska, czy National Taipei University of Technology z Tajwanu.

Klamrą podsumowującą dyskusje i warsztaty była debata o tym, jak technologie mogą wspierać innowacyjne pomysły, projekty i zespoły, poprowadzona przez dr. Michała Boniego, posła do Parlamentu Europejskiego z udziałem: prof. Samira Chatterjee (University of Southern California), Michała Jaworskiego (Microsoft), dr Anneken Reise (German Aerospace Center), i Marcosa Oliveiry (Meviro).

„Festiwal rośnie. Przyciągamy coraz większą liczbę uczestników. Równie ważne jest także stale powiększające się grono krajowych i zagranicznych partnerów naszego wydarzenia. W tym roku warto tu wymienić firmy, uczelnie czy organizacje z USA (MIT Media Lab, National Geographic, University of Southern California), Tajwanu (National Taipei University of Technology), Korei Południowej (Seoul National University), RPA (africanDRONE) czy Brazylii (Meviro)” – mówi Dawid Szarański, dyrektor programu „Sektor 3.0”.

Podczas Festiwalu wręczona została także nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w wysokości 40 000 zł. Otrzymała ją Sieć Obywatelska Watchdog Polska za aktywne i praktyczne wykorzystywanie nowych technologii w budowie społeczeństwa obywatelskiego.

Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w 12 specjalistycznych warsztatach, przygotowanych przez partnerów Festiwalu, które odbyły się m.in. w warszawskich siedzibach firm Google, Orange, Microsoft, IBM, a także w Ministerstwie Cyfryzacji, Agorze, Koalicji na rzecz Polskich Innowacji, Szkole Głównej Psychologii Społecznej, czy w Szkole Głównej Handlowej.

Festiwal jest częścią programu „Sektor 3.0” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego celem jest podniesienie wiedzy oraz umiejętności działaczy i pracowników organizacji społecznych, w szczególności z małych społeczności lokalnych, w zakresie skutecznego wykorzystania ICT w codziennej pracy, co służy zwiększeniu zasięgu i efektywności ich działań. W 2018 roku program został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach „European Digital Skills Award”.

Organizatorem Festiwalu i realizatorem programu „Sektor 3.0” jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: