Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ENGO+ będzie łączyć potrzeby organizacji z potencjałem firm prywatnych

rect4147[1]
Spis treści

Pod koniec zeszłego roku na hackathonie w krakowskiej przestrzeni co-workingowej hub:raum został przyznany grant w ramach Funduszu Sektora 3.0. Laureatem nagrody był projekt ENGO+ zgłoszony przez Fundację Sarigato. ENGO+ ma łączyć potencjał wolontariatu pracowniczego i potrzeby organizacji nonprofit.

ENGO+ ma być platformą internetową łączącą firmy zainteresowane wdrożeniem wolontariatu pracowniczego z organizacjami non-profit, które potrzebują wsparcia kompetencyjnego w zakresie prac programowych lub edukacji swoich podopiecznych. Głównym elementem projektu ma być dostępny dla wszystkich panel potrzeb organizacji i ich podopiecznych. Cele i potrzeby przedstawione będą w formie “misji do spełnienia”.

– Pomysł na Engo+ zrodził się w mojej fundacji, podczas organizowania projektu Szkoła 3.0. W fundacji uczymy programowania dzieci z domów dziecka i z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, by dać im lepszy start w życiu. Bardzo szybko zaczęły zgłaszać się do nas osoby, które chciałyby pomóc, ale nie wiedzą w jaki sposób. Zgłaszają się do nas także firmy z całej Polski, głównie z branży IT, okazując chęć wsparcia i zaangażowania w różne inicjatywy społeczne. Zauważyłam, że naprawdę wielu Polaków chce pomagać, ale często nie wiedzą jak. W miarę upływu czasu nasza „baza” pomocnych osób zaczęła się rozrastać jeszcze bardziej. Pomyślałam sobie wtedy, że warto byłoby tym wszystkim osobom ułatwić pomaganie, by w sieci istniało miejsce, gdzie w prosty sposób,można angażować się w działania prospołeczne.

Z drugiej strony, znam osobiście wiele osób prowadzących swoje fundacje i stowarzyszenia, znam także ogólnopolskie statystyki i wiem, że coraz więcej organizacji potrzebuje wsparcia wolontariuszy.

Postanowiłam połączyć te dwa tematy, które wzajemnie się uzupełniają i stworzyć narzędzie, w którym każda fundacja będzie mogła ogłosić światu jakiej pomocy (pozafinansowej) potrzebuje, a firmom i osobom prywatnym ułatwi podjęcie decyzji i szybkie rozpoczęcie działań społecznych. W Engo+ tworzymy ranking najbardziej zaangażowanych wolontariuszy i firm, dzięki czemu efekty pracy wolontariuszy zostaną dostrzeżone. – mówi autorka i koordynatorka projektu Paulina Wójtowicz

Poprzez Engo+ promujemy działania edukacyjne, ponieważ wierzymy, że świat biznesu może nauczyć organizacje pozarządowe wspaniałych rzeczy, takich jak profesjonalne podejście do współpracy z partnerami, marketingu czy tworzenia modeli zachowań, które ułatwią fundacjom stałe funkcjonowanie. Bardzo zależy mi na tym, by fundacje były postrzegane jako profesjonalne organizacje, które od początku do końca potrafią zająć się „swoim” tematem i wpływać pozytywnie na swoje środowisko.- dodaje Paulina Wójtowicz

Podejmij tę misję
W głównej części portalu ENGO+, dostępnej dla wszystkich użytkowników, widoczne mają być potrzeby organizacji i ich podopiecznych, przedstawione w formie “misji do spełnienia”. Firmy, które będą chciały zaangażować swoich pracowników w konkretne działania, będą mogły podjąć taką “misję”, co jednoznaczne jest ze zobowiązaniem do konkretnych działań wolontariackich.

W podstronie każdej misji zawarty będzie temat oczekiwanych działań, opis i przewidywany czas, a także proponowane przez organizację daty spotkań.

Misja to na przykład pomoc w odrabianiu lekcji z matematyki dla 15-letniego Mateusza, potrzebny czas do wykonania zadania wynosi 10 godzin, a terminy odpowiadające Mateuszowi to poniedziałki o 18:30 lub środy w godz. 17.00-20.00.

Wolontariusz podejmuje taką misję, jednocześnie zobowiązując się do wykonania konkretnych czynności. Cała zabawa będzie miała domieszkę grywalizacji. Za wykonane zadania wolontariusze będą nagradzani punktami, które przełożą się na ranking najaktywniejszych. Wszystko po to, aby zachęcić ludzi do pomagania w nowoczesny i nietuzinkowy sposób. Domieszka rywalizacji zawsze pozytywnie działa na ludzkie motywacje.

Użytkownikiem portalu realizującym misję może być pracownik, którego firma wyraziła chęć przystąpienia do ENGO+ i założyła konto firmowe. Z kolei zlecającym misje będą organizacje pozarządowe. Platforma będzie umożliwiała komunikację osób zainteresowanych.

Już niedługo działające narzędzie
Projekt ENGO+ światło dzienne powinien ujrzeć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Za dwa tygodnie rusza specjalny landing page, który zacznie zbieranie informacji do bazy danych.

– Projekt ma wypracowaną koncepcję i schemat działania. Obecnie trwają prace graficzne i rozpoczynamy również prace programistyczne, by za około trzy miesiące ujrzeć efekt tych prac. Już wkrótce wystartujemy z landing page i formularzem zapisu dla fundacji i firm, chcących dołączyć do projektu. – mówi Paulina.

O postępach prac nad projektem ENGO+ będziemy informować na bieżąco. Trzymamy kciuki!

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: