Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wsparcie w edukacji dorosłych. Gdzie szukać wiedzy? Część 1

Wsparcie w edukacji dorosłych. Gdzie szukać wiedzy?
Spis treści

Edukacja dorosłych jest dla Ciebie ważna? Szukasz przestrzeni do dzielenia się narzędziami, metodami pracy czy doświadczeniem w tym zakresie? A może próbujesz znaleźć organizację do partnerstwa w Twoim projekcie? Zapraszamy na pierwszą część przeglądu miejsc, gdzie możesz znaleźć wsparcie.

EPALE — edukacja dorosłych online

Życie w zglobalizowanym, szybko zmieniającym się świecie wymaga od nas ciągłego rozwoju kompetencji osobistych i zawodowych. Dlatego dziś uczymy się nie tylko do czasu ukończenia szkoły czy zajęć na uniwersytecie – to już raczej proces, który trwa przez całe życie. Coraz częściej jako dorośli korzystamy z oferty edukacji pozaformalnej. Jednak, aby taka edukacja była skuteczna, potrzebne są narzędzia, które ułatwią dostęp do zasobów edukacyjnych i wymianę doświadczeń.

Jednym z miejsc, które odpowiada na powyższe potrzeby jest EPALE. To elektroniczna platforma na rzecz edukacji dorosłych w Europie utworzona przez Unię Europejską w 2014 roku. Jej trzon tworzy wielojęzyczna, otwarta dla wszystkich społeczność osób, zajmujących się kształceniem dorosłych. Platforma EPALE jest na co dzień zarządzana przez Centralne Biuro z pomocą 37 Krajowych Biur w całej Europie. W Polsce takie biuro prowadzi Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która administruje i redaguje polską wersję portalu, tłumaczy najciekawsze teksty na język angielski i promuje korzystanie z EPALE.

Wsparcie w edukacji dorosłych. Gdzie szukać wiedzy?

Największym zainteresowaniem na platformie cieszą się tematy związane z wykorzystywaniem nowych technologii w edukacji dorosłych oraz motywowaniem dorosłych do uczenia się. Organizacje społeczne chętnie zaglądają do bazy materiałów na temat animacji społecznej i wolontariatu.

Korzystanie z EPALE jest całkowicie bezpłatne. Wiele treści jest ogólnodostępnych np. artykuły na blogu, biblioteka materiałów czy kalendarz wydarzeń. Warto jednak zarejestrować się na platformie – przekonuje Justyna Bednarz-Fiuk, Koordynatorka Krajowego Biura EPALE w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

– Po utworzeniu konta użytkowniczki/użytkownika możemy publikować swoje artykuły, komentować materiały innych i korzystać z wyszukiwarki partnerów. Ponadto, po zalogowaniu, mamy możliwość wchodzenia w interakcje z innymi. Możemy napisać bezpośrednią wiadomość np. do autora interesującego nas artykułu, dopytać o coś, nawiązać współpracę z jedną z blisko 12 tys. osób zarejestrowanych w Polsce. W całej Europie społeczność EPALE tworzy ponad 136 tys. profesjonalistów i profesjonalistek z zakresu edukacji dorosłych. To bardzo zróżnicowane grupa: od trenerek i szkoleniowców działających komercyjnie poprzez osoby reprezentujące organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły dla dorosłych po andragogów i osoby działające na rzecz seniorów.

Kluczowe zasoby i funkcje 

Platforma oferuje użytkowniczkom i użytkownikom bezpłatny dostęp do wielu funkcji, a także zasobów, które wspierają edukację dorosłych. Znajdziemy tu m.in.: 

 • tematycznie pogrupowane materiały (zerknij do zakładki „Zapoznaj się”); 
 • informacje o nadchodzących wydarzeniach edukacyjnych w całej Europie — możesz je filtrować pod kątem miejsca, języka, tematu czy konieczności uiszczenia opłaty za udział;
 • doświadczenia i pomysły społeczności opisywane na blogu;
 • wyszukiwarkę partnerów do projektów krajowych i europejskich;
 • podcasty i newscasty z najnowszymi wiadomościami na temat uczenia się i edukacji dorosłych;
 • forum dyskusyjne.

Wsparcie w edukacji dorosłych. Gdzie szukać wiedzy?

– Ambasadorką EPALE zostałam przede wszystkim dlatego, że bardzo mi się podoba idea platformy, czyli dzielenie się wiedzą na temat edukacji dorosłych. Jestem koordynatorką  projektów programów Erasmus+ w Muzeum Warszawy, dlatego na co dzień przeglądam oferty kursów, konferencji i szkoleń. Szukam partnerów do współpracy. I to wszystko mogę znaleźć w jednym miejscu! Na pewno najlepiej zacząć od lektury bloga. Sięgam tam po wiedzę i inspiracje. Można zobaczyć, jakie świetne rzeczy robią inni i uwierzyć, że my też tak możemy. Zachęcam pracowników naszego Muzeum do publikowania na EPALE. To dobre miejsce na pokazanie światu tego, co robimy. Zwłaszcza, że platforma ma taki zasięg! – mówi Katarzyna Žák-Caplot, ambasadorka EPLAE, kierowniczka Biblioteki i koordynatorka projektów Erasmus+ w Muzeum Warszawy.

– Z edukacją dorosłych jest coraz lepiej z roku na rok zarówno pod względem instytucjonalnym jak również pod względem możliwości i chęci osób do uczestnictwa w tych działaniach. Niekiedy motywacja osób uczestniczących może stanowić wyzwanie. Trudno jest coś zorganizować, ale dużo trudniej jest zaprosić osoby, żeby przyszły i z nami współpracowały. Mam jednak wrażenie, że ludzie mają coraz większa świadomość i potrzeby w zakresie samorozwoju. Widać chęć uczenia się przez całe życie – dodaje.

VIII Forum Edukacji Dorosłych 

Dla osób zarejestrowanych na portalu organizowane są wydarzenia stacjonarne lub online, które nie są transmitowane na zewnątrz. Jednym z nich jest Forum Edukacji Dorosłych, które po raz ósmy odbędzie się w Warszawie w dniach 14-15 listopada 2023 r. W tym roku spotkanie organizowane jest w formule hybrydowej. Podczas konferencji będzie można wysłuchać wykładów i paneli dyskusyjnych oraz wziąć udział w warsztatach, których tematem będą:  

 • prosty język w komunikacji, 
 • game design w edukacji dorosłych, 
 • organizacja wydarzeń dla G/głuchych, 
 • krytyczne myślenie, 
 • narzędzia rozwijające możliwości zatrudnienia, 
 • edukowaniu o zmianach klimatu.  

Wsparcie w edukacji dorosłych. Gdzie szukać wiedzy?

Osoby, które w tym terminie nie mogą pojawić się w stolicy, będą miały możliwość obejrzenia transmisji online. Wszystkie wystąpienia w sesji plenarnej będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Udział w VIII Forum Edukacji Dorosłych jest bezpłatny, jednak warunkiem uczestnictwa jest posiadanie aktywnego konta na platformie EPALE. Szczegółowy program oraz rejestracja dostępne są TUTAJ.  

Podsumowanie 

 Elektroniczna platforma na rzecz edukacji dorosłych w Europie to miejsce w sieci gdzie: 

 • znajdziesz materiały szkoleniowe, artykuły, raporty oraz informacje na temat nowych inicjatyw i projektów;
 • podzielisz się wiedzą, doświadczeniami i praktykami z zakresu edukacji dorosłych;
 • dzięki wspólnotowej atmosferze nawiążesz relacje z organizacjami z Polski i Europy.

Sprawdź także

(ARTYKUŁ) CRM dla NGO. Jak wprowadzić nowe narzędzie cyfrowe do organizacji?
(PODCAST) O sile kompetencji
(WIDEO) Pułapki na mądrych. Jak podejmować lepsze decyzje w pracy i życiu codziennym?
(KURS) System zarządzania wiedzą w organizacji

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: