Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak pomagać w trakcie pandemii?

Depositphotos_366732650_ds[1]
Spis treści

Nadszedł czas na zmiany! Chodzimy w maseczkach, zachowujemy dystans, siedzimy w domach i izolujemy się od siebie, a mimo to Internet pęka od pomocowych inicjatyw. I cudne jest to, że pomagać można na tak wiele sposobów: finansowo, aktywnie działając, czy też psychicznie lub kulturowo wspierając ludzi w bliskim i dalszym otoczeniu.

Jako Polacy znani jesteśmy z narodowych mobilizacji więc na szczęście i tym razem nie zawiedliśmy. Po pierwszym szoku i konsternacji zaczęło się dziać dobro. Powstało i nadal powstaje sporo inicjatyw, które na celu mają pomoc innym, zarówno osobom prywatnym jak i całym biznesom. I choć przyszło nam się zmierzyć z dziwnymi i trudnymi czasami, nie zatraciliśmy tego co, w nas ludziach najcenniejsze – empatii.

Apelujemy więc #ZostańWdomu ale i #PomagajJakMożesz! A o tym jak możesz, przeczytasz właśnie w tym artykule.

 

Możesz działać!

Jeśli tylko sytuacja i zdrowie Ci na to pozwala, możesz wesprzeć innych wykorzystując swoją mobilność lub manualne możliwości. W mgnieniu oka na Facebooku powstały grupy, w których znajdziesz osoby potrzebujące zrobienia im zakupów, wyprowadzenia psa, czy też uszycia maseczek. Są to między innymi:

 • Widzialna ręka: Grupa, w której znajdziesz pomocowe ogłoszenia wszelakie. Jeśli jesteś otwarty na pomaganie, nie ma teraz lepszego miejsca niż to. Co istotne, ma ona swoje lokalne odsłony, szukaj więc Widzialnych Rąk w swoim mieście.
 • Pies w koronie: To tu znajdziesz ludzi z pupilowymi potrzebami, takimi jak wyprowadzenie psa czy dostarczenie pożywienia dla niego.
 • I help you app: To aplikacja, w której możesz się zgłosić do pomocy ale i szukać ludzi potrzebujących. Wyróżnikiem tego narzędzia jest mapa i funkcja lokalizacji, dzięki której możesz pomagać swoim sąsiadom!
 • Polskie krawcowe: To grupa koordynująca szycie maseczek! Jeśli tylko masz maszynę i chęć pomocy w taki właśnie sposób, zgłoś się do nich, a na pewno przyjmą Cię z otwartymi rękoma.

widzialna ręka visible hand

 

Możesz wpłacić lub kupić!

Jeśli nie ruszasz się z domu a mimo to chcesz pomóc, to również jest gdzie. Wsparcie finansowew obecnej sytuacji jest na wagę złota. Możesz wesprzeć najróżniejsze inicjatywy. To co jednak ważne, zawsze pamiętaj, aby je wcześniej zweryfikować. Sprawdź organizatora i formy płatności. Niestety, oszustwa nawet w tej kwestii również się pojawiają. Wybrałam więc kilka, co do których mam pewność, że działają w słusznej sprawie!

 • Corona Ninjas: Pomaga polskim szpitalom wyposażając je w najpotrzebniejsze rzeczy (środki dezynfekujące, maseczki, kombinezony). Są bardzo zorganizowani i realizują faktyczne potrzeby placówek medycznych!
 • Korona z głowy: Ta grupa łączy za to chęć niesienia pomocy z potrzebami medyków. Dzięki współpracy z Izbami Lekarskimi, mają odpowiednie narzędzia i wiedzą co i gdzie jest teraz najbardziej potrzebne. Możesz wesprzeć ich finansowo, a pieniądze na pewno pomogą sfinansować najbardziej potrzebne zakupy.
 • Catering dla seniora: Nie tylko szpitale są w potrzebie. Drugą grupą są seniorzy, którzy powinni zminimalizować ilość wyjść i spacerów coby się niepotrzebnie nie narażać. FitLab Catering postanowił wesprzeć ich i dowozić im swoje posiłki. Do każdego posiłku sfinansowanego w ramach zbiórki za 25zł, firma dokłada od siebie kolejne 15zł. To kooperatywa, dzięki której pomóc można w bardzo wymierny sposób.
 • Wzywamy posiłki: Ale posiłkowo wesprzeć można też pracowników służby zdrowia. Pracują oni nierzadko heroicznie, więc czasu na przygotowywanie i kupowanie sobie jedzenia mają niewiele. Warto więc zasponsorować im ciepły i smaczny obiad.
 • Wspieraj Lokalny Biznes: I jest jeszcze inicjatywa, w której kupując dla siebie wspierasz lokalne biznesy. Zamiast zakupów w wielkich supermarketach, możesz je zamówić w osiedlowym sklepiku, który również na ten czas zorganizował dostawy. Dzięki tej grupie znajdziesz lokalne biznesy, które aby przetrwać bardzo potrzebują klientów, takich jak Ty!

koronazglowy.pl

 

Możesz potrzebować wsparcia i dobrej energii!

W imię zasady, że „dobry ratownik to żywy ratownik”, o swój komfort psychiczny też zadbać musisz. W tym trudnym czasie, przestrzeń na naładowanie swoich baterii i zadbanie o własne bezpieczeństwo jest jeszcze ważniejsza. Powstają więc i takie grupy i inicjatywy, które pomagają w totalnie inny sposób.

 • Naparzanie dobrem: Tutaj znajdziesz tylko dobre informacje! Ilość wyzdrowiałych, nowe badania nad lekiem czy cudne ludzkie gesty! Warto ponaparzać czasem dobrem i otulić się optymizmem, zwłaszcza dziś!
 • Telefon pomagania: To za to inicjatywa, dzięki której można choć na chwilę zapomnieć o samotności i porozmawiać z kimś. Siedząc cały dzień w czterech ścianach, ogromnie odczuwa się potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem – telefon pomagania jest właśnie po to, aby w bezpiecznych warunkach ją zrealizować!
 • Rumianki i bratki: Niestety dom nie zawsze bywa bezpieczną przestrzenią i na szczęście są tacy ludzie, którzy w tych trudnych czasach ciągle o tym pamiętają! Rumianki i bratki to tylko teoretycznie sklep z kosmetykami naturalnymi – w praktyce wsparcie dla osób, które doświadczają przemocy domowej!
 • Twój Parasol: To aplikacja – teoretycznie pogodowa – a praktycznie pomagająca reagować w sytuacjach zagrożenia, podobnie jak inicjatywa Rumianki i bratki.

rumianki i bratki naturalne kosmetyki

 

Musisz wychillować!

I na koniec, jeśli zatroszczyłeś/łaś się już o wszystkich, nie zapomnij, że i w tych dniach czas na relaks znaleźć się musi. Kulturalny chillout to ten, który również jest w zasięgu pomimo czasów #ZostańWdomu!

 • Kultura w kwarantannie: To grupa, dzięki której będziesz na bieżąco z wszystkimi kulturalnymi inicjatywami. Warto znaleźć przestrzeń i na takie rozrywki!
 • Kwarantanna na na! A tu artyści grają tylko dla Ciebie! Oni w swoich domach, Ty w swoim domu. Spotykacie się w przestrzeni internetowej i razem podczas koncertów na żywo wymieniacie się muzycznym wsparciem!
 • Ul z książkami: Unia Literacka stworzyła inicjatywę Ul z książkami, do której zaprasza pisarzy na ich wirtualne spotkania z fanami! Cudne miejsce dla wszystkich książkomaniaków!
 • #hot16challenge2: I jeszcze jedna inicjatywa muzyczno-zbiórkowa. Jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś/łaś to masz do nadrobienia ogrom muzycznych rapowych kawałków. Celem jest rapowanie i zbieranie pieniędzy na covid’ową pomoc. Polecam wrzucić w youtube #hot16challenge, i znaleźć swojego faworyta (moim zdecydowanie jest Monika Brodka) a następnie przekazać darowiznę na siepomaga.pl/hot16challenge. Moim zdecydowanie jest Monika Brodka!

 

Bądźmy zdrowi i bądźmy w tym czasie dobrzy, dla siebie i ludzi dookoła.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.